0 oy
423 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (148 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Yada Arapçasini indirip hoca ile beraber takip etsem hangisi hatim olur

11 Cevaplar

+1 oy
(4,061 puan) tarafından
Bak canim su olmaz diyen arkadaslar var bısı sormak istiyorum arapcadan bırsey anlıyormusuz 

Sahsen ben anlamıyorum 

Bence turkce den de olur cunku okuduğunu anlıyorsun arapcayla Baska sey yazsa okucaksın anlamıcaksın bu nasıl hatim olcak cok sacma 

Oluyor diye bılıyorm cunku bızım hoca bilmeyene onu okusada hatim olur demıstı ve ben kac kere okudum en azından anladım bırsey okumak icin okumayalım anlamak uygulamak icin okuyalım bence canım yanlıs sa yanlıs de yani 
(148 puan) tarafından
Yani ikisinin sevapi da ayrı mı demek istiyorsun
(1,699 puan) tarafından
Kocam duymasın doğru cnm kuran bir şiir gibidir ki dünyada gelmiş geçmiş kimsenin benzerini bile çıkaramayacağı bir şiir o arapça harflerde rabbimizin sırları saklı yoksa kimse öğrenmez herkes türkçeden okur türkçe teşbih çeker türkçe namaz kılardı yani herkes kendi diline göre yapardı ibadetleri araplar bile kuran-i anlamak için tesfir okuyor yani
(4,061 puan) tarafından
Ben karısmım tatlım genede sen bilirsin benim bıldıgım bu herkezın bilgisini yargılayamam sahsen bazı insanlar var ogrenmeye kapatıyor kendini bıldıgım yeter diyor benım bıldıgım bu oyuzden bilgimi paylasmak istedim istersen sen bı kendin sor hocaya faln yani belki Bn yanlıs bılıyorumdur
(148 puan) tarafından
Teşekkürler cnm
(4,061 puan) tarafından
Ne demek canim benim
-Reklam-
+1 oy
(1,329 puan) tarafından
Takip ederken kendinde okursan olur ama herzaman kendin okuyarak tek başına hatim en güzelidir bilmiyorsan eğer canimm dinleyip tekrar etmeye ayırdığın vakti Kur'an öğrenmeye ayır inan daha sevap.
(7,410 puan) tarafından
Aynen canim yorumu yapacaktim gerek kalmadi
(148 puan) tarafından
Kuzum iki çocuk ev işi biri uzaktan eğitim de inan yeni basladm namazda illa bir vakti kaçırıyorum:-( dünya dertleri işte içim rahat olmuyo ama anca alışacağım birde onu öğretecek biri lazm malum korona zamanı var dielim şimdilik
0 oy
(4,040 puan) tarafından
Lafzini okumak gerekir gerçek anlamı lafzinda çünkü ama ilim olarak mealini de okumamiz lazım mealini okuyarak iklim sevabını alirsin
(148 puan) tarafından
İklim sevabı nedir
(4,040 puan) tarafından
İlim yazmıştım canım klavye düzeltmiş biz Arapça bilmediğimiz için aslında mealini okumakla da mükellefiz bir müslüman imkanı dahilinde ilim yapması farzdır. Okuma yazmamız var Kur'an mealine ulaşabiliyoruz aslında mealini ve lafzini aynı anda okumalıyız
(148 puan) tarafından
O kdr vakit yok işte aslnda yaratabiliriz vakit ama dünya dertlerine dalıyoruz bı kere hatim yapmak istiyorum ama bnm bilgim kendi başıma arapça okuyacak kadar yok ikilemde kaldım brde sizlere sormak istedim
0 oy
tarafından
Hayır bildiğim kadarıyla hatim olmuyor 
(148 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(15,654 puan) tarafından
Hayır sanmıyorum arapcasini okumak gerek 
(148 puan) tarafından
Teşekkürler
0 oy
(27,348 puan) tarafından

Hocam derdi bilmeyene onu okusa bile hatimden sayılır

Niyetin önemli..

(148 puan) tarafından
Soruyu değiştirdim bakar mısın
(27,348 puan) tarafından
O dediğin şekilde hatim olur
(148 puan) tarafından
Ama onuda.sonucta ben okumucam takip etcem hoca ile beraber gitcem
(27,348 puan) tarafından
Olsun öylede oluyor
0 oy
(1,396 puan) tarafından
Olmaz herşeyin bı usulü var ya Kur'an arapcadir öyle okunur 
(148 puan) tarafından
Evt Arapça ama Türkçe mealinde yapılmış Kur'an da ilk ayet oku deil mi YouTube den de baktm illa arapça okunacak die birşey diyen yoktu ama bnm sorum hatim olması için illa arapça mi okumak lazm
(1,396 puan) tarafından
Canım Kur'an'ı Kerim Arapça olarak indirilmiştir takip ederek hatim olur ama Türkçe meali ile olmaz
(148 puan) tarafından
Anladm cnm teşekkür ederim:-)
0 oy
(143 puan) tarafından

Takıp etmekle hatim olmaz okuyarak yapılası lazım 

(148 puan) tarafından
YouTube da baktm ama hep olur diyorlar birde buraya sormak istedim belkim aramızda hoca vardır felan die
(143 puan) tarafından
Canım benim ben hoca değilim ama hep medreselerde  bu gibi yerlerde bulundum  ben şahsen bu zamn da yeni çıkan hocalara inanmıyorum onlar icin en basit şey doğru
 Şöyleki hocayla birlikte takip edersen hem işiterek  hem okutarak hocayla birlikte o kelimelerin agizdan çıkması gerek öyle hatim olur allah hayrını  artırsın inşallah en azından bu yolda bunları öğrenmek icin çaba gösteriyorsun  ... dualarına bizi de ekle ...
(148 puan) tarafından
Aynen hoca ile beraber bende okumaya çalışacağım cnm tıpkı Ramazan ayında annelerimizin camiye gidip birer sayfa okuyup takip ederek hatim yapması gibi
0 oy
tarafından

Anlamadan okuduğumda hatim indirilmiş sayılıyorsa anlayarak okuduğumda neden sayılmıyor? burda sayılmaz falan demişler ama kımsenın bişey bildiği yok. bende kesin böyledir demiyorum. ama kesinlikle niyetin önemli. kuranla meşgul olup öğrenmeye çalışıyorsun. daha ne olsun 

(1,396 puan) tarafından
Tabikide dosdoğru geldi ya biraz araştır bence
(1,396 puan) tarafından
Kur'an'ı Kerim Arapça olarak indirilmiştir net Türkçe meali ile okunmaz kardeşim bu kadar net net net
tarafından
araştırdım çok şükür :) sıkıntı yok canım herkesın düşüncesi kendine ben gerekli açıklamamı yaptım arkadaşa yardımcı olmaya çalıştım. zaten kesinlikle böyledir dememişim farkındaysan çoğu hatım sayılır bı kısmı sayılmaz diyor. ucu açık ama niyet çok önemli net
(1,396 puan) tarafından
Bilmiyorsan yanlış açıklama yapma tabiki de niyet önemli ama doğru kullanırsan bunu önemli olan
İyi araştır sen devam et canım
(7,410 puan) tarafından
Kadriye canim sadece niyet onemli olsa hic bir ibadeti yapmaya gerek yok ozaman. Niyetimiz onemli sonucta dersek tamam senin dedigin. Dogru birdir ve tekdir. Senin niyet onemli dedigin bu ahir zamandaki en en en buyuk fitnelerden biridir. Imanim yerinde diyosun ama bu zamana kadar degismeden geldigini nerden biliyorsunuz demek şüphe etmektir ve tövbe  edip kelime-i sehadet getirmen lazimdir. Cunku imanin sartidir inanmak suphe duydugun an büyük tehlikeye girersin.  Zaten kesinlikle boyle dememisim demen seni aklamaz. Emin olmadigin biseyi asla savunmamalisin.
Dinimizi internetten heleki gunumz hocalarından arastirma. Ehli sünnet alimlerinin kitaplarindan öğren insaAllah. Rabbim hepimize en dogru sekilde ogrenjp yaşamayı nasip etsin.
0 oy
(14,079 puan) tarafından
Benim bildiğim kadariyla arapça okunursa hatim olur okuyanla birlikte okursan da hatim olur türkçe meali ayri arapça ayrı karıştırmamak lazım 

Arapça bilmeyen ve kuranın içeriğini öğrenmek isteyenler için türkçe meali yapılmıştır. Umarım anlatabildim.
(148 puan) tarafından
Teşekkürler anladm :-)
0 oy
(1,908 puan) tarafından
Hoca ile takip edersen olur canm 
(148 puan) tarafından
Gidişat onu gösteriyor teşekkür ederim cevabınız için
(1,908 puan) tarafından
Rica ederim Allah kabul etsin
(148 puan) tarafından
Aminnn cumlemizin dualarını kabul etsin Rabbim evlatlarmza uzunnn ömürler versin bizim isteyipte yasyamadigmz göremediğimiz günleri onlar görsün

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 364 göst.
19 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Linkin (15,168 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 194 göst.
+1 oy
34 cevap 472 göst.
30 Eylül 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 1,431 göst.

379,365 soru