0 oy
318 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Kizlar yarin yani bugun Allah nasip ederse 40 imiz cikiyor dogum yapali tam 40 gun oluyor. Bu 40 cikarma olayi nasil oluyo beni bi aydinlatabilir misiniz her kafadan bi ses cikiyo kimisi 40 taş toplaman lazim diyo kimisi 40 tas su dokmen lazim diyo yikama suyuna altin koy diyen var kafam karisti. Bu 40 cikarmanin dini boyutu nedir ya bebegimi normal yikayip kendim de normal gusul abdesti alsam olmuyo mu 

9 Cevaplar

+1 oy
tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Ya subhanAllah böyle bir şey yok İslam'da. Hepsi örf adet. 40 çıkınca müslüman şahsiyet güsul alır dini vecibelerini yerine getirmeye başlar. Bu kadar... Başka bir şeyi ne Allah CC ne de Allah Resulü emretmedi
tarafından
Aynen oyle herkes bisey bildigini saniyo ama kimsenin bisey bildigi yok sonra cahil olan ben oluyorum itiraz ediyorum diye beni gunahkar ilan ettiler resmen
tarafından
Ayy kuzum boşver geç.
tarafından
Bosverdim zaten canim kendi bildigimi okuycm :))
tarafından
Bu her haltı bildiğini sanan insanlardan gina geldi. Her yerdeler ya her yerde.
tarafından
En iyisi hic dinlememek ya
-Reklam-
+3 oy
(2,323 puan) tarafından
Bebeğe zaten kırk çıkarma diye bişey yok sadece banyosunu yaptır. Kendinde abdest al gusül abdesti al çık. Bunu da dini vecibelerini yerine getirmek için yapıyorsun. 
tarafından
Iste ben de bu sekilde diyorum da her kafadan bi ses cikiyo normalde ben once bebegimi yikayip sonra kendim dusa giriyorum kaynanam diyo ki once sen gusul abdesti al sonra cocugu yika yoksa cocugu emziremezsin ne alaka
0 oy
(14,079 puan) tarafından
Bebeğini yıka sonra kendini yıka eğer adet kanaman yoksa gusül al duanı et bitti her kafadan bi ses çıkıyor zati 
tarafından
Iste herkes bisey soyluyo benim kendi tarafim bisey soyluyo esimin tarafi farkli sey soyluyo adet yerini bulsun diye biseyler yapmak istemiyorum dini boyutu yoksa ne ugrascm 40 taşla altinla vs sacma buluyorum diye bana kiziyolar bir de ben hep once bebegimi yikayip sonra kendim yikaniyorum kaynanam diyo ki once sen yikan abdestini al snra cocugu yika yoksa emziremezsin ne alaka
0 oy
tarafından
Bem normal yıkadım kendim de gusullendim ne olacak ki onlar formalite şeyler 
tarafından
Ya diyorum da iste her kafadan bi ses cikiyo adet yerini bulsun diye biseyler yapmak istemiyorum dini boyutu olsaydi amenna bir de ben hep once bebegimi yikarim sonra kendim yikanirim kaynanam diyo once kendin yikan gusul abdestini al sonra cocugu yika yoksa cocugu emziremezsin ne alaka 40 gundur ben emziriyorum zaten
tarafından
Bildiğini yap bencede tamam güzel bir adet olabilir yapana saygım var ama bana gereksiz geliyor
tarafından
Bana da kesinlikle
0 oy
(453 puan) tarafından
Dini boyutu ne bilmiyorum ama geleneksel oldugu icin benim hoşuma gitti ve çok önemsedim bebeğimle bi rituel yapmak hoşuma gitti 

Bak sana naptim anlatayım 

Sabah kalktık bi elek aldim elegin içine bi tane gümüş 2 tane altin yüzük koydum bozuk para koydum uzunnnnn bir ip koydum ayna koydum tarak koydum 40 tas koydum taşı görümcem topladi ama sen toplasan daha iyiymiş sonradan duydum neyse ben banyoya girdim gusül abdesti aldim o sırada o elegi kaynanam bebegimin vücuduna tutarak 40 tas su döktü sonra  bana verdi ayni bende kafama tuttum 40 tas su döktüm ( boğuluyordum az daha ben yardim istemedim ama esin sana yardim etsin) sonraaaaa bebegime ciciler giydirmisler ve kaynanam kimseye vermeden ilk benim kucağıma verdi hosgeldinini annesi yapsin dedi yaa bence çok tatlı bi etkinlik inanmasan bile yap mucizevi birsey yaa o an inanılmaz etkileyici hissediyorsun sanki dünyada çok önemli birsey yapmışsın da odulunlendirilmissin gibi saçma deme yap sonrasında bir sürü resim cekindik 
tarafından
Anladim canim herkesin adetleri farkliymis bana da bizim taraf biseyler diyo esimin tarafi baska seyler diyo her kafadan bi ses cikiyo
(453 puan) tarafından
Amannn bosver herkes konuşsun dursun sen kendi bildiğini yap yeni dogum yapmışsın senin psikoloji dalgalidir simdi böyle ritueller rahatlatıcı oluyor eskiler bence sırf bohem havayı dağıtmak için bu 40 cikartmayi icat etmiş sahsen ben doğumdan sonra ilk kez bu 40 cikartma olayın da kendimi mutlu hissetmiştim
tarafından
Dogrudur canim senin yaninda birileri varmis demek ki ne guzel. Ben tek oldugum icin boyle seylerle ugrasmak istemiyorum sahsen. Dini boyutu olsaydi tabii ki yapardim ama adet yerini bulsun diye de gerek yok bence
(453 puan) tarafından
Himmm üzüldüm yaa keske yapabilsen gerçekten ii geliyor insana neyse sağlık olsun bebeğin nice 40 li 80 li yaşları görsün sağlıkla büyüsün hep mutlu olsun sende bebeğinin yanında ol
tarafından
Sagol canim Allah razi olsun
0 oy
(1,327 puan) tarafından
Hiç öyle bir şey yapmadım 
tarafından
Ben de yapmicm da dini boyutu var mi diye sormak istedim yokmus
0 oy
(7,662 puan) tarafından
Hristiyanlıktaki vaftiz gibi geliyor bana. Hiçbirini de uygulamadım 
tarafından
Cok guzel ornek bence de ayni ona benziyo dini zorunluluk olsa herkesin bildigi tek dogru olurdu ama bizimkiler ayri bisey diyo esiminkiler farkli bisey soyluyo sirf adet yerini bulsun diye sacma sapan seyler yapmak istemiyorum
(7,662 puan) tarafından
Yapma be. Benim k.validem de 40 banyosu yapmadın mı diye kınadı. İnanmıyorum anne ben öyle şeylere batıl inançtan başka bir şey değil dedim
0 oy
tarafından
Ben asla inanmıyorum öyle birşey olduğuna. Milletin zamanında canı sıkılmış uydurmuş da uydurmuş. Bizim kimse yoktu zaten eşimle bebeğimize dua ettik banyosunu yaptırdık sonra da ben abdest aldım bitti gitti. 
tarafından
Bizimkiler farkli adet soyluyo esiminkiler farkli hangi birini yapayim zaten esimle ikimiz variz dinen yapilmasi zorunlu degilse sirf adet yerini bulsun diye de yapmam yani
0 oy
(69 puan) tarafından
Dini boyutunu yarın Bı hocam var ona sorcam bak simdi bende merak ettim varmı dini boyutu diye ama ben ilk cocugum da 40 tasa 40 ihlas okusun diye biliyorum her okudugu tasa banyo olacak suya atıldı altın gumus koyduk yıkadık sonrada ben banyo oldum o kadar Allah nasip ederse ikinci bebısı dogdun da yapcam 40 ihlası 29 haftalıgız bakalım artık 
tarafından
Rica etsem sorunca bana yazabilir misin
(69 puan) tarafından
Aradım ama acmadım ulasınca hemen cvp yazcam Allah ın izniyle size

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 130 göst.
0 oy
11 cevap 251 göst.
31 Ekim 2021 Aile kategorisinde 28 Giresun (10 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 976 göst.
5 Temmuz 2020 Kültür-Sanat kategorisinde Mrs. Right❤️ (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 202 göst.
3 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Elanur58 (11 puan) tarafından soruldu

378,338 soru

11,324,284 cevap

34,775 kullanıcı

...