0 oy
727 göst.
Diğer kategorisinde (179 puan) tarafından
Tabikide karnın büyüyor dışarıdan belli olacak ama yinede dikkat çekmeyen şeyler giyip dikkat etmek gerekiyor ne kadar örtünüp dikkat edersen dogumunda kolay olur derdi hep babanem ama şimdi emojili tişörtler bile var parti yapılıyor özeniyorum biraz ama aşırı nazardan korkuyorum bu düşünceden çıkmak isterim aslında ama yinede çıkmıyorum eskiden kadınlar belki o yüzden evde kolay doğum yapardı örtünüp dikkat ettikleri için şimdi karnına hamile dövmesi bile yapıyorlar bilmiyorum ucu açık bir konu herkes farklı düşünebilir sonuna kadar saygım var ama bu nazar korkusu geriyor bazen siz nelere dikkat ettinizde neler oldu merak ettim açıkcası 

31 Cevaplar

+4 oy
(1,550 puan) tarafından
Evde kolay doğum mu yaparlarmış? Ölü doğum oranı veya doğumda ölen annelerin oranı nasılmış? Ya da bu kolay doğumların sebebi yaşam şekli olabilir miymiş acaba? Doğal beslenme hareketli yaşam gibi. Kusura bakma kişisel olarak sana değil sözüm ama eskiler şöyleymiş klişesinden gına geldi bana. Eski kadınlardan tanıdığım hepsinin ya doğumdan önce ya sonra ya da doğumda evlat kayıpları var HEPSİNİN. Ve mecburiyetten evde doğurmuşlar kolay olduğu için değil. Keşke olsaydı hastaneye gitseydik diyorlar. Tamam ben de sallayıp gezmiyorum ama allahın bana verdiği en büyük hediyeyi de saklama gereği duymuyorum. Bir kadının hamile kalıp anne olması kadar doğal başka ne var ki? Benim karnıma bakıp nasıl olduğunu düşünen zihniyet ne yaparsam yapayım yine onu düşünmeye devam edecek zaten. Allah karnıma bakıp da dua eden maşallah diyenlerle karşılaştırsın hep 
(179 puan) tarafından
Amin maşallah diyenlerle karşılaştırsın güzel bir söz bende kullanırım açıkcası bnde giydiğine falan dikkat etmiyorum ama hep ailem böyle hepsi kapalı ben açık oldugum için sanırım beni uyarmak mı istiyorlar bilmiyorum ben giyim konusuna değilde nazar kısımına dikkat ediyorum sadece
(1,550 puan) tarafından
Biz babasıyla okuyup duruyoruz zaten. Ya Bi de kocaman benim karnım. Gerçekten ikiz sanıyorlar ya ben nasıl saklayayım belimde pantolon durmuyor mecbur tulum giyiyorum o da iyice belli ediyor napim de saklayayım o yüzden duamızı edip Allaha emanet diyoruz :)
(179 puan) tarafından
Aynen bnm karnım bile belli değil zaten daha
(1,550 puan) tarafından
Fotoğraf da çekiliyoruz anısı kalsın muhakkak ama paylaşamıyoruz hiç bir yerde bunun bebekle de alakası yok biz mahremiyetimize düşkünüz ve sosyal medyayı sevmiyoruz. Düğün resmim bile yok benim paylaşılan. Ne yediğimi ne gezdiğimi koyarım oraya. Bebeğim olursa da belki yılda birkaç resim olur. Her şeyi paylaşan insan hamileliğini de paylaşıyor ama bence yediğini gezdiğini paylaşması daha vahim gibi geliyor.
(179 puan) tarafından
Aynen öyle bir tanıdığım var ultoroson resmini bile koyuyor yani bende sürekli paylşamam ama anısı kalsın diye eşimle resim çekilirim inslar çok fenalr yani sorma
-Reklam-
0 oy
tarafından
Alakasi yok bence hic hemde
(179 puan) tarafından
Dogurudur
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Normal giyindiğim gibi giyindim ekstra bişey yapmadım 
(179 puan) tarafından
Bende öyle o kadar dikkatli değilim sadece paylaşım yapmıyorum
(25,224 puan) tarafından
Valla ben paylaşımda yaptım bir sakınca görmüyorum canım
(179 puan) tarafından
Ne güzel oda senin, fikrin canım
0 oy
(119,342 puan) tarafından
Hic dikkat etmedim gercekten karnimi belli eden giyimlerde giydim cok sukur kolay dogurdum 5 saat surdu 18 saat sanci ceken varmis dogumla alakasi yok bemce yaa
tarafından
Herhangi bi sıkıntım olmadi canim dogum sonrası dikişlerim çoktu bide kan değerlerim cok dustu ve oyle stabil kaldi 4 5 gun kadar. Aslinda bi sarkma olmadi :D canim ozellerde oyle de devlet hastanesinde cok da karar değişikliği kimsenin umurunda olmuyo akli basina gelince sikayet eder diye
(179 puan) tarafından
Ah ahh kadınların çektiği işte doktorlar da köpek gibi ya devlettekiler hele
tarafından
Maalesef en zor tarzda  Normal dogumu ben yapmışımdır diyorum ve pişman değilim zor gecti evet simdi olsa o imzayı da atmazdım ama cok avantajını yaşadım
(179 puan) tarafından
Darısı başıma nasip bakalım
tarafından
Allah bi avazda kurtarsin
0 oy
(12,494 puan) tarafından
Valla nazarı bilmem ama bende geniş Bi ferace giydim hem çıkarken o kadar kilolu gözüküyordum ki doğumdan sonra normal feracemı giyince herkes kısa çaplı Bi şok geçirmişti nasıl bu kadar zayıfladın diye:) 
(179 puan) tarafından
Maşallah
0 oy
(549 puan) tarafından
Alakası yok ben hiç esirgemedim valla hamileyken :) emojili tişört hamile pantolonu fln giydim hep  dövmeyi bilmiyorum ama parti yapmadım bida olursa onda yaparım ama hatıra sonuçta hiç esirgeme bence eskide kalanlara hiç takılma
(179 puan) tarafından
Valla ne bileyim
0 oy
(3,156 puan) tarafından

Bende çok dikkat ederdim hep bol seyler giydim hamilelğimde de belli olmuyordu bile hemen hemen karnım son aylara kadar ama doğumum aksine çok çok zor geçti bende işe yaramadı demek :D

(179 puan) tarafından
Bende de yaramıcak demekki
(3,156 puan) tarafından
Onu bilemezsin canm inşallah rahat bi doğumun olur...
(179 puan) tarafından
Amin çok sağol
0 oy
tarafından

Ortunmekle kolay dogumun nasil bir iliskisi olabilir? Anlamadim. Ben evde tisort esofman geserdim dar sekilde  tesetturluyum disari cikinca da hamilelikten onceki kiyafetlerimi giyerdim ekstra bol seyler almadim. Dogumum cok kolaydi nazar degmesin masallah diyin  :))
(179 puan) tarafından
Hay maşallah
tarafından
Mesela ben post acmistim silmediysem duruyodur veya karaciger postunda yorumlarda yazmisimdir. Gecikme oldu 2 hafta gittik kan verdim ama korkum sadece hastaligimdan dolayiydi bisey olursa bebege filan diye. Suan gecen ay olmadim bu ay basi da olmadim bayaa gecti yine kan vercem ama hamileyim diye umit ederek. Korkmuyorum. Esim sanci cekerken yanimdaydi butun gun sabaha kadar o hep rahatlatti beni belkide onun sayesinde.
(179 puan) tarafından
Allah razı olsun eşlerden anlayış lazım
tarafından
Aynen hep diyorum ben raziyim Allah ta razi olsun ♡ Aksam 10 dan sabah 7 ye kadar surekli masaj yapti belime. Hic uyumadan dinlenmeden dogumhaneye goturulurken bile elimi birakmafi gozleri doldu optu korkma dedi hicbirini unutamam
(179 puan) tarafından
Ay ne güzel benim eşimde çok üzerime titriyor bakalım dogum anı ne yapacağız bilmem
0 oy
(813 puan) tarafından
Ben zaten kapalıyım hamileliğindede bol giyindim ama örtünmeyle doğumun kolay veya zor olması ne alaka onu anlamadım ona bakarsan kapalı olmayan bütün kadınlar sezeryan olmalı kapalılar normal yapmalıydı. Bence hiç mantıklı değil ayrıca ben hem bol giyinirdim hem karnım küçüktü ama iki gün suni sancı aldım normal doğum yapamadım sezeryan olmak zorunda kaldım 
(179 puan) tarafından
Demekki hiç alakası yok
(813 puan) tarafından
Bencede :)
0 oy
tarafından
Tamamen hurafe. Saklayaninda saklamayaninda zorsa dogumu zor oluyor
(179 puan) tarafından
Aynen alnına ne yazıldıysa o
0 oy
(14,032 puan) tarafından
Farklı hiç bir şey yapmadım normal devam ettim çok gereksiz çoğu şey abartı 
(179 puan) tarafından
Aslında öyle aynen
0 oy
(1,012 puan) tarafından
Şahsen ben normalde nasıl giyiniyorsam o şekil giyindim. Eksta örtmedim yada ekstra açmadım..açmayla kapamayla doğumun kolaylığının yada zorluğunun olacağını sanmıyorum. Ama hamile kalıpta erkeklerin yanında ohhlayıp pofulamadım elim karnımda sevip sevip durmadım. Nazardan alakalı değil öyle olması gerektiği için öyle yaptım 
(179 puan) tarafından
Evet biraz edep meselesi haklısın
0 oy
tarafından
Nazar değil günah günah Müslümanlığı bilen biri oyle saçma sapan şeyler de yapmaz hamileyim diye kimsenin gözüne de sokmaz hadi günahtan anlamıyorlar hiç vicdanları da mı yok dusunki çarşıda pazarda giydin o tişörtü geziyosun yıllarca çocuğu olmamış biri sana takılı kalıp hayal kuruyor karnına bakıp ağlıyor boğazı acıyarak yutkunuyor hakmi bu şimdi ne yani benim var oldu der gibi olmayan ne yapsın o göbeğini cikarta cikarta gezenlere bakıp özenip ağlasın mi vicdansizsaniz yüreğiniz el veriyorsa buyrun giyin
tarafından
Zaten cevabını verdim de sen anlamak istemedin sanırım evet çocuğu veren Allah elbet dışarıda çıkaracaksın kucağında da tutacaksın ama cümle alemin gözüne de sokmayacksin nerde olursa olsun oy annem canım kuzum bilmem ne diye üstüne dusmeyeceksin hamileyken de karnını saklamak aynı şey işte biraz da olsa örteceksin yani ne çocuğun olduğunu ne de hamile olduğunu kimsenin gözüne sokmayacksin zaten dövme üstünde yumurta resmi olan tisort bilmem ne bunlar günah zaten sorun şu çocuğun da olsa hamile de olsan dışarda sakinacaksin çok abarta abarta sevmeyeceksin karnını cikarya cikarta da gezmeyeceksin mesela ben çarşıda pazarda vs kızımı sevmem öyle annem kuzum falan diye ama evimizde kimse yokken öperim de severim de hamile olsam çıplak gobeklede dolanirim mahremim zaten evim rahatım görecek ozenecek kimsede yok ama dışarısı öyle mi çocuğu ölen var olmayan var hastanede yatan var kimsenin gözüne bişey sokmayacksin
(1,550 puan) tarafından
Ben hiç bir şeyi abartmadığım için bana bunlar çok tuhaf geliyor. Yani zaten abartmam kimsenin gözüne sokmam ama saklamam da yani o yüzden anlamıyorum muhtemelen
tarafından
Valla bilmiyorum ama yapan var yani gördüğümü söylüyorum
(179 puan) tarafından
Yapan var ya abartan çok ama çokta detaya girmeyeceksin Allah kimsenin kucagını boş koymasın kızlar bende giydiğine falan dikkat ediyorum tamam ama sürekli fotorfa paylşamam mesele millet ultoroson falan bile paylaşıyor
(1,550 puan) tarafından
İşte böyle uçarı davrananlar yüzünden ben karnımı saklamayı adil bulmuyorum bana ne onlar denge kursun :)))
0 oy
tarafından
Valla benim arkadaşım çarşaflıydi. Ne kadar zor bi doğum yaptı. Giyime alakası yok ama çocuğun ahlakıyla bi ilgisi olabilir. Bizim büyüklerimiz de karnını ne kadar saklarsan çocuğun o kadar ahlaklı olur derlerdi. 
(179 puan) tarafından
Aynen öyle dedi babanem
0 oy
tarafından
Hic boyle birseye dikkat etmedim ki tek dikkat ettigim hamileligimin cinselligi cagristiracak bir yani olmamasi  gayet normal giyindim. 2 saat dogum sancisiyla normal dogum yaptim sükür ki. Dogumun giyimle degilde hareketle ilgisi var eskiler doguma kadar hareket halinde olduklari icin kolay yaparlarmis kapalilikla aciklikla ilgisi yok canm
(179 puan) tarafından
Anladım canım haklısın
0 oy
tarafından
Doğumla ilgisi yokta. Benim babannemde derdi. Göbeği belli etmemek lazımmış. Bebek bile utanirmis
tarafından
Utanırmış :)
(1,808 puan) tarafından
Şimdiki nesilde utanma yok ondan mi ki :))
(25,224 puan) tarafından
Breh anasını :D
tarafından
He şimdiki bebeler utanmaz, benim oğlan mesela :D
(25,224 puan) tarafından
Puhahahah allahımmmm ne günlere kaldık :D
0 oy
(1,885 puan) tarafından
Eskilerin kolay doğum yaptığini düşünmüyorum, çevremdeki büyükler hamile kaldigimdan itibaren ilk çocuk düşer vs birsuru şey anlattılar, hep de zorluklarla yaptıkları doğumları anlatıyorlar. Kıyafet de tamamen tercih meselesi. Zaten ne kadar saklarsan da sakla artık bi yerden sonra çuval da giysen gözüküyor o gobek
(179 puan) tarafından
Hahahha aynen
0 oy
(108 puan) tarafından
Normalde tesettürlüyüm hamileyken ne dar giyindim nede aşırı bol normal giyidindgm gbiydim 1 beden byük alıyodum giysilerimi parti flanda yapmadım özenmedim de ama buna ragmen 5i suni sancı olmak üzere 12 saat sancı çektim dogumum aşırı zordu ölümden döndüm bnce giyinle flan alakası yok
(179 puan) tarafından
Demekki alın yazısı
0 oy
tarafından
Insanın bedenini teşhir etmemesi dikkat çekmemesi tabiki çok önemli bir şey hem kadın hem erkek için ama ben doğumun bununlanalakali olduğunu sanmıyorum canım öyle.olsa eskiden herkes kolay doğururdu doğururken ölen de çok kadın var ben illaki herkese yayın etmeden de her şeyin yapılacağı kanısındayım insan zaten kendi için yapmalı ele göstermek için değil cinsiyet partimi de yaptım doğum partimi de gobegimide çektim ama bunu kendime saklıyorum illaki yayın etmem şart degilki
(179 puan) tarafından
Haklısın bende öyle yapacam  resimdir odur budur herşeyi yaparım resimleri çıkartıp evine asarım o kadar 7 millete yayın etmeye gerek yok
tarafından
Aynen öyle canım ıçimde kalacagina çocuğuma çok güzel bir hatıra o bilsin yeter ;)
(179 puan) tarafından
Aynen canım
0 oy
(12,264 puan) tarafından
Bende hep dikkat ettim dinen de en uygunu böyle aksini düşünenler e saygım sonsuz ama ben dikkat etmeme rağmen çok sancılı süreçler geçirdim doğum da alakası yok bence
(179 puan) tarafından
Alın yazısı işte napacak sın

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 144 göst.
0 oy
12 cevap 747 göst.
20 Ekim 2019 Diğer kategorisinde Helin Albayram (84 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 493 göst.
27 Mayıs 2019 Diğer kategorisinde Yasemin875 (4 puan) tarafından soruldu
0 oy