Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Sağlık Gebelikte Kaşıntı Ne Zaman Başlar? Ne Yapılabilir?

Gebelikte Kaşıntı Ne Zaman Başlar? Ne Yapılabilir?

Hamilelik sırasında, özellikle karın ve bacaklarınızda kaşıntılı bir cilde sahip olmak oldukça yaygın bir durumdur. İlk aylarda başlayıp hamilelik boyunca devam edebilir. Gebelikte kaşıntı genellikle tamamen zararsızdır ve bebeğiniz doğduktan sonra kaybolacaktır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, obstetrik kolestaz (intrahepatik kolestaz) adı verilen bir durumun işareti olabilir.

Gebelikte kaşıntı sebepleri nelerdir?

Hamilelik sırasında kaşıntı hissetmenin birçok nedeni vardır. Başlıcaları şunlardır:

 • Ciltte gerilme. Hamilelik sırasında cildin eskisinden biraz daha fazla gerilmesine neden olma eğilimi kaşıntıya sebep olur.
 • Kuruluk. Hamilelikte hormon değişiklikleri kaşıntılı, pul pul kuru cilde neden olabilir.
 • Parfümler veya kumaşlar. Farklı malzemeler ve kimyasallar tam anlamıyla kaşıntı sebebi olabilir.
 • Hormonlar. Hamilelikte yaşadığınız hormonal değişiklikler kaşıntıya kadar her şeyi etkileyebilir.
 • Kolestaz. Bu, kanda kaşıntı hissine neden olan safra asitlerinin birikmesine neden olabilecek bir karaciğer bozukluğudur.
 • Kaşıntılı ürtikeryal papüller ve gebelik plakları. Bu durum geç hamilelik sırasında çatlakların etrafında ortaya çıkan kaşıntılı bir döküntüdür.
 • Prurigo. Bunlar, herhangi bir üç aylık dönemde ortaya çıkabilir. Kollarda, bacaklarda veya karın üzerinde kaşıntıya ve şişliğe sebep olur.

Hamileyken kaşıntı için ne yapabilirsiniz?

gebelikte kaşıntı

Kaşıntı nedenine bağlı olarak, tedavi seçenekleri değişir. Aşağıdaki yöntemler hafifletmenize yardımcı olacaktır:

 • Hipoalerjenik, parfümsüz sabun ve şampuanları tercih edin.
 • Uzun, sıcak duşlardan kaçının. Su ve ısı cildi kurutur, bu nedenle rahat bir ılık su sıcaklığı hedefleyin.
 • Bir yulaf ezmesi banyosunun çok rahatlatıcı olduğunu görebilirsiniz. Bunlar banyo suyuna dağılmış çok ince öğütülmüş yulaflardır.
 • Saçınızı yıkarken, şampuan köpüğünün vücudunuzun geri kalanından akmasını önleyin. Böylece su üzerinizden ziyade gidere yönlendirilir.
 • Doğrudan ısıtıcıların önüne oturmaktan kaçının.
 • Her gün birkaç saat sütyensiz durmanız gerekebilir.
 • Cildiniz için doğal kıyafetler giyin. Naylon ve yapay karışımlar cilt kaşıntısını şiddetlendirebilir.
 • Yün cildinizle temas ettiğinde özellikle tahriş edici olduğunu görebilirsiniz, bu nedenle yün lifleri ile cildiniz arasında pamuklu bir şey giyin. 
 • Geceleri kaşıntı oluyorsa, çarşaflarınızın polyester / pamuk karışımı yerine %100 pamuk olduğunu kontrol edin. Yapay lifler yoğun tahriş edici olabilir.
 • Cildinizi günde en az iki kez ve mümkün olduğunca sık nemlendirin. Bunu yapmak için en iyi zaman, duştan sonra cildinizin hala sıcak ve hafif nemli olmasıdır. Losyonları banyoda, yatağınızın yanında ve iş ortamınızda bulundurun.
 • Kalamin losyonu çok rahatlatıcı olabilir. 
 • Hava sıcaksa, ortam sıcaklığını azaltmak için fanları ve klimayı kullanın. Terleme arttığında gebelik kaşıntısı daha kötü olur. Yani serin tutmak önemlidir.
 • Havanın etrafınızda dolaşmasına izin veren gevşek oturan giysiler giyin. Liflerin cilde sürtünmesi yoğun bir şekilde tahriş edici olabilir.
 • Serinlemek için, ihtiyacınız olduğu sıklıkta duş alın. Yaz aylarında, suyun havluyla kurutmak yerine cildinizden buharlaşmasına izin verin.
 • Klor / tuz / havuz kimyasalları yüzmeye gittiğinizde cildinizin kaşınmasını şiddetlendirdiğini görebilirsiniz. Havuzdan çıktığınızda hemen duş alın.
 • Steroid krem ​​veya anti-histamin ilaçları kullanmanın güvenli olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.
 • Yoga, meditasyon veya gevşeme derslerinin yardımcı olabilir.

Çoğu durumda, gebelikte kaşıntı bebeğinizi etkilemez. Nadiren, şiddetli kaşıntı, obstetrik kolestaz (OC) olarak da adlandırılan gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen bir karaciğer probleminin belirtisi olabilir. Böyle durumlarda hemen doktorunuza danışın.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Adet Düzensizliği Nedir, Çözüm İçin Ne Yapılmalıdır?

Bir kadının adet döneminin normal uzunluğu 28 gündür, ancak bu bireyler arasında değişir. Adet düzensizliği ise, döngünün uzunluğunun 35 günden fazla olduğu veya...

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) gebelikte yaygın bir durumdur. Tüm İYE semptomlara neden olmaz, ancak hamilelikte belirtileri olmayanların bile hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sorunları önlemek...

Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Hayatta ağrıların bol olduğu dönemlerden bir de hamileliktir. Yeni bir çalışma, hamilelik sırasında yaygın ağrı kesiciler almadan önce kadınları iki kez düşünmeye teşvik...

Gebelik Döneminde Ayak Şişmesi Nedenleri

Birçok kadında hamilelik sırasında ayak şişmesi görülür. Şişlik hamilelik sırasında yaygındır, çünkü vücut büyüyen fetüsü korumak ve desteklemek için ekstra sıvı tutar.

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Yetersiz ve Dengesiz Beslenmenin Zararları?

Hamilelik süresince bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey onun gelişimi için yeterli ve dengeli beslenmektir. Bebeğinizin dünyaya hazırlık süreci olan bu aşağı...

Neden Hamile Kalamıyorum?

Hamile kalamama sorunu yaşıyorsanız makalemizin devamında  belirttiğimiz nedenler size yardımcı olabilir. Hamile kalmak basit bir süreç gibi görünebilir, ancak bir bebek sahibi olmak,...

Östrojen Hormonu Nedir? Fazlalığı Zararlı Mı?

Östrojen Hormonu Nedir? Östrojen hormonu, kadınların sahip olduğu iki ana cinsellik hormonundan biridir. Diğeri progesterondur. Östrojen hormonu kadınların fiziksel özelliklerinden ve üremesinden sorumludur. Erkekler...

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Neler?

Emzirme bebeğinizi beslemenin en iyi yoludur. Ancak bazen emzirmeden sonra bebeğinizin gazlı olduğunu gözlemleyebilir ve ne yapacağınızı merak edebilirsiniz. Çoğu zaman, bebeğinizdeki gazı önlemek...

Gebelik Zehirlenmesi Nedir?

Gebelik zehirlenmesi olarak da adlandırılan preeklampsi, plasentada yaşanan bir sıkıntıdan dolayı anneden bebeğe yeterli kan ve oksijen akışının sağlanamamasından kaynaklanmaktadır. Gebelik zehirlenmesine...

Bebekler Neden Ağlar? Nasıl Susar?

Bebekler neden ağlar sorusu her ebeveynin aklına takılan konudur. Ağlamak, bebeğinizin nasıl hissettiğini size bildirebilmesinin tek yoludur. Bebeğinizin neden ağladığını anlamak zor...

Hamilelikte Yaşanan Sindirim Sorunları Nelerdir?

Hamilelik dönemi her kadının vücudunda biyolojik, fizyolojik ve metabolik olarak çok ciddi değişimler yaratır. Bu değişiklikler bireysel olarak doz ve şekil alanında...
14,147BeğenenlerBeğen
60,664TakipçilerTakip Et