Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Günlük bebek masajı, bebekle bağ kurmanın harika bir yoludur. Dahası, araştırmacılar masajın daha iyi uykuyu teşvik edebileceğini, kolik bebekleri rahatlatabileceğini ve bir bebeğin bağışıklık sistemini, motor becerilerini ve entelektüel gelişimini artırabileceğini söylüyor. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları ve teknikler.

Bebek masajı ne zaman yapılır?

Beslenmeden sonra bebeğinize çok erken masaj yapmak bebeğinizin kusmasına neden olabilir. Bu nedenle beslendikten sonra en az 45 dakika bekleyin. Ayrıca bebeğinizin ruh haline de dikkat edin. Bebeğiniz normal bir bakışa sahipse ve sakin, memnun görünüyorsa, bir masajın keyfini çıkarabilir. Bebeğiniz başını sizden uzaklaştırırsa veya kolları ile itiyorsa, masaj için en uygun zaman olmayabilir.

Bebeğinize masaj yapmaya başladığınızda, bebeğinize ne zaman ve ne sıklıkta masaj yapacağınız size kalmış. Yeni doğmuş bebeğinize günlük masaj yapabilirsiniz. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz gece yatmadan önce rahatlatıcı olması için masaj yaptırabilir.

Bebeğime nasıl masaj yaparım?

bebek masajı

Bebek masajı biraz hazırlık ve bazı temel teknikler içerir:

 • Sakin bir atmosfer oluşturun. Mümkünse, masajı ılık, sessiz bir yerde yapın. Takılarınızı çıkarın. Yere veya yatağa rahatça oturun. Masanın önünde durun ve bebeğinizi önünüzdeki bir battaniyeye veya havluya yerleştirin. Bebeğinizi soyarken ona masaj zamanı geldiğini söyleyin.
 • Dokunuşunuzu kontrol edin. Bebeğinize ilk masaj yapmaya başladığınızda hafif bir dokunuş kullanın. Bununla birlikte, onu tahriş edebilecek durumlardan ve bebeğinizi gıdıklamaktan kaçının. Bebeğiniz büyüdükçe daha sıkı bir dokunuş kullanın.
 • Bebeğinizin vücudunun her bir parçasına masaj yapın. Bebeğinizi karnı, başı, boynu, omuzları, üst sırtı, bel, uylukları, ayakları ve elleri de dahil olmak üzere farklı bölgelere elinizi sürerek başlayabilirsiniz. Daha sonra bebeğinizi sırtüstü yerleştirin ve bebeğinizin kollarını, bacaklarını uzatarak esnetin. Bunu bir dakika sürecek kadar tekrarlayın. 
 • Rahat olun. Masaj boyunca bebeğinizle konuşun. Şarkı söyleyebilir ya da bir hikâye anlatabilirsiniz. Gerilimine ve serbest bırakmasına yardımcı olurken, bebeğinizin adını söyleyin ve “rahatla” kelimesini tekrarlamayı deneyin.
 • Bebeğinizin nasıl tepki verdiğini izleyin. Bebeğiniz kollarını sallıyor ve mutlu görünüyorsa, muhtemelen masajdan zevk alıyordur. Bu şekilde devam edebilirsiniz. Bebeğiniz başını sizden uzaklaştırırsa, huzursuz veya mutsuz görünürse, masajı durdurun ve daha sonra tekrar deneyin.

Bebek masajı için hangi yağ kullanılır?

Bir aylık oluncaya kadar bebeğe masaj yapmak için yağ veya losyon kullanmanız önerilmez. Bu, doğum sırasında çok hassas olan bebeğin cildindeki nem kaybını önlemek için yapılır. Bununla birlikte, ilk ay boyunca (veya prematüre bir bebek durumunda daha uzun), bebeğinizin cildi doğal koruyucu bariyerini geliştirir. Bu sayede bebeğin cildi nispeten kalınlaşır. Masaja başlamadan önce bir çocuk doktoruna danışarak, bebeğinize masaj yapmaya başlayabilirsiniz. Bir aydan büyük bebekler için, herhangi bir kokusuz, yenilebilir, saf yağ kullanabilirsiniz. Böylece yağ yanlışlıkla yutulsa bile bir sorun olmayabilir. Bebeğinize en uygun yağı öğrenmek için çocuk doktorunuza danışın.

Peki bebek masajı güvenli mi?

Bebekler çok yumuşak ciltleri ile bilinir, ancak bu yumuşak cilt son derece hassastır. Tüm bu sinir reseptörleri ile bebeği aşırı uyarmak mümkündür.

Bununla birlikte, bebek masajının faydaları herhangi bir dezavantaja göre ağır basar. Birkaç güvenlik önlemi alırsanız çok güvenli olabilir:

 • Başın üst kısmına masaj yapmaktan kaçının: Bebeğin yumuşak noktası (bıngıldak) hala kapanmamış olabilir.
 • “Derin, ağır” masajlardan kaçının: Bebekler yoğun, ağır masajlara dayanamayabilir. Vücutları oldukça hassastır.
 • Masajı kısa ve tatlı tutun: Yetişkinler 1 saatlik bir masajdan hoşlanabilirken, bebeklerin bu tür dokunuşların sadece 5-10 dakikalık aralıklarına ihtiyacı vardır.
 • Yüz için masaj yağından kaçının: Küçük gözlere veya ağızlara damlaması çok kolaydır.
 • Bebek masajın yeterli olduğunu gösteren işaretler belirtirse hemen durun: Ağlamak, kıvrılmak ya da uykuya dalmak gibi
 • Sert içerikli masaj yağlarından kaçının: Kullandığınız malzemelerde yapay boyalar, yapay parfümler, parabenler, PEG veya EDTA içermediğinden emin olun.
 • Masajdan sonra bebeği almaya dikkat edin: Masaj yağı tutuşunuzu etkileyebilir veya bebeği kayganlaştırabilir!

Bebeğiniz için masajı engelleyebilecek durumları olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, bazı bebekler için kalp atış hızındaki değişiklikler nedeniyle bebek masajı tehlikeli olur.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Hepatit C

Hepatit C, enfekte bir kişinin kanıyla temas yoluyla yayılan bir virüsün neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Hamilelikte hepatit C ile ilgili detayları...

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

GÜNCEL BİLGİLER

Prematüre Bebeklerde Karşılaşılan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Dünyaya her gün yüzlerce prematüre bebek gözlerini açmaktadır. Bu bebekler kendileri için çok büyük mücadeleler vererek hayata tutunmanın yollarını ararlar. Erken dünyaya merhaba dedikleri...

Su Zehirlenmesi Belirtileri Ve Tedavisi

Basitçe söylemek gerekirse, su zehirlenmesi birisi çok fazla su içtiğinde ortaya çıkabilecek bir durumdur. Aşırı tüketildiğinde, su, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi vücuttaki serum elektrolit...

Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları

Bebeklere kitap okumanın faydaları yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bir çocuğun hayatının ilk üç yılında beyinleri % 85 oranında büyür. Bu durum, bebeklere düzenli olarak...

Prematüre Bebek Nedir?

Bebeklerin anne karnındaki gelişimlerini tamamlamaları genel olarak 38 ila 42 haftalık bir zaman dilimine tekabül etmektedir. Ancak ne yazık ki her bebeğin doğum süreci...

Gerçek Doğum Belirtileri Nelerdir?

Gerçek doğum belirtileri her kadında ve her doğumda farklı olabilir. Doğuma yol açan olaylar günlerce sürebilir. Ayrıca, doğum tarihinizin sadece bir referans noktası...

Yenidoğan Bebek Davranışları Nelerdir?

Birçok yeni ebeveyn neyin "normal" yenidoğan bebek davranışları olarak kabul edildiğini bilmeyebilir. Bebekler farklı oranlarda gelişir, ancak yine de aynı davranışların çoğunu sergilerler. Bebeğiniz...

Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişimler

Hamileliğin başlamasından kısa bir süre sonra kadınlar vücutlarında, bazı değişikliklerle karşılaşırlar. Aslında midenin yükselmesi ve rahimdeki değişikliklerle birlikte göğüsler, hamilelik boyunca ve hatta doğumdan...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et