Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Küçük çocuğunuz hastalandığında, çocuk doktorunuzun ona antibiyotik gibi daha hızlı iyileşmesini sağlayacak bir şey vermesini istemek doğaldır. Bu reçeteli ilaçlar bakteri öldürmede son derece etkilidir. Ancak bebeğinizin semptomlarına ve hastalığına bağlı olarak, bunlar doğru seçim olmayabilir. Antibiyotikler sadece bakterilere karşı etkilidir, bu da grip ve soğuk algınlığı gibi viral rahatsızlıklara karşı yararsız oldukları anlamına gelir. Enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır ve virüsleri değil bakterileri hedeflerler. Bebeklerde antibiyotik kullanımı dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Bebeklerde antibiyotik kullanımı zararları

Antibiyotikler her hastalık için gerekli değildir ve garanti edilmediğinde çocuğunuza vermek potansiyel olarak zararlı olabilir. Gereksiz antibiyotiklerin aşırı kullanımı:

 • Çocuğunuzu ilacın potansiyel yan etkilerine (ishal, pamukçuk ve bebek bezi döküntüsü gibi) maruz bırakır.
 • Antibiyotiklere karşı direnç riskini arttırır, bu yüzden bir sonraki hastalandığında daha güçlü bir antibiyotiğe ihtiyacı olabilir.
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı ve juvenil idiyopatik artrit dahil otoimmün hastalık riskini artırabilir (ancak genel riskin hala çok düşük olduğunu unutmayın).
 • Bazı araştırmalara göre, çocuğun aşırı kilolu olma riskini artırabilir.
 • Toplumda antibiyotiklerin aşırı kullanımına katkıda bulunur, bu da antibiyotiklere tamamen dirençli yeni bakteri suşlarının büyümesine yol açabilir. Daha fazla bakteri güçlendikçe ve ülke genelindeki topluluklarda tedaviye karşı bağışıklık kazandıkça, bu büyük bir halk sağlığı sorunu haline gelebilir.

Ebeveynler Ne Yapabilir?

Her aile soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve virüslerden pay alır. Bu hastalıklarda doktora çocuğunuzu götürmek önemlidir. Ancak antibiyotik olmayan bir reçete her zaman daha iyidir.

Bakteriyel direnç riskini azaltmak ve antibiyotiğin aşırı kullanımını önlemek için:

 • Çocuğunuzun hastalığının bakteriyel veya viral olup olmadığını doktorunuza sorun. Antibiyotiklerin risklerini ve yararlarını öğrenin. Bu bir virüsse, belirtileri tedavi etmenin yollarını sorun. Doktorunuza antibiyotik reçete etmesi için baskı yapmayın.
 • Hafif hastalıkların (özellikle virüslerin neden olduğu) seyrini normal sürdürmesine izin verin. Bu durum, mikropların antibiyotiğe dirençli olmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Antibiyotikler doktor tarafından reçete edilen süre boyunca alınmalıdır. Aksi takdirde, enfeksiyon geri gelebilir.
 • Çocuğunuzun reçete edilenlerden daha uzun süre antibiyotik almasına izin vermeyin.
 • Çocuğunuza başka bir aile üyesi veya yetişkin için reçete edilen antibiyotikten vermeyin.
 • Bir dahaki sefere kullanmak antibiyotikleri saklamayın. Dozu öngörülen şekilde tamamladıktan sonra kalan ilaç varsa, güvenle atın.

Bebeklerde antibiyotik kullanımı ne zaman başlar?

bebeklerde antibiyotik kullanımı

Çocuğunuza bakteriyel bir enfeksiyon teşhisi konursa, antibiyotikler kullanılabilir. Aşağıdaki rahatsızlıklar antibiyotik kullanımını gerektiren hastalıklardır:

 • Boğaz ağrısı
 • İltihaplı isilik
 • Kulak enfeksiyonları (daha fazlası)
 • Bakteriyel cilt enfeksiyonları
 • Bakteriyel pnömoni
 • İdrar yolu ve mesane enfeksiyonları

Bebeklerde antibiyotik kullanımı reçete edildiğinde, gerekli olup olmadığını sorun. Alternatif tedavi planları hakkında bilgi edinin. Kullanmanız gerekiyorsa, antibiyotiklerle eşzamanlı olarak probiyotik (“iyi bakteri” kapsülleri ve paketleri) kullanma olasılığını danışın.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Hepatit C

Hepatit C, enfekte bir kişinin kanıyla temas yoluyla yayılan bir virüsün neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Hamilelikte hepatit C ile ilgili detayları...

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

GÜNCEL BİLGİLER

Emziren Anne Diyeti

Emzirme sırasında özel bir emziren anne diyeti olmasına gerek yoktur, ancak yediğinizin beslenme açısından dengeli olması gerekir.  Bol miktarda meyve ve sebze,...

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara tuvalet eğitimi vermek hem çocuklar hem de aileler için önemli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde özellikle anne babalar oldukça sabırlı olmak...

Çocuklarda Astım

Astım, çocuğunuzun hava yollarının bazı şeylere (tetikleyiciler) duyarlı olmasına neden olan uzun süreli (kronik) bir akciğer hastalığıdır. Çocuklarda astım görülmeden önce hava yollarında...

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

Bir insandaki mikrobun diğer insana herhangi bir yolla geçmesiyle ortaya çıkan hastalıktır.

Bebeklerde Beyin Gelişimi

Bebeklerde beyin gelişimi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve beyin gelişimine yardımcı olmak istiyorsanız bu makalemizi sonuna kadar okumalısınız. Bebeğinizin...

Göbek Kordonu Kanı

Göbek kordonu kanı (kordon kanı da denir), bebeğiniz doğduktan ve kordon kesildikten sonra göbek kordonu ve plasentadaki kandır. Göbek bağı, bebeğinizi plasentaya bağlayan...

Bebeklerde El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı (HFM), ağızda, boğazda, ellerde, ayaklarda ve bebek bezi bölgesinde ağrılı kırmızı kabarcıklara neden olan yaygın bir viral enfeksiyondur.
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et