Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Ateş Neden Yükselir?

Bebeklerde Ateş Neden Yükselir?

Ateş çocuğunuzun vücut ısısında normal seviyelerin üzerine çıkmasıdır. Bebeklerde ateş söz konusu olduğunda, yapabileceğiniz ilk şey kaç derece olduğunu tespit etmektir. Bebeğiniz rahatsız olduğunda, ateş genellikle ilk sorun belirtisidir. Ateş çoğunlukla bağışıklık sisteminin bir hastalık veya enfeksiyonla savaştığının bir işaretidir.

Bebeklerde ateş kaç olmalı?

Bebeğinizin normal sıcaklığı yaşına, aktivitesine ve günün saatine göre değişir. Bebekler büyük çocuklardan daha yüksek sıcaklıklara sahip olma eğilimindedir. Genellikle bebeklerin sıcaklığı öğleden sonra ile akşam arasında en yüksek ve gece yarısı ile sabah erken arasında en düşüktür.

Tipik olarak, bebeğinizin normal vücut sıcaklığı 36 ° C ile 37,5 ° C arasında kalmalıdır. 38 ° C’nin üzerindeki herhangi bir ölçüm ateş olarak kabul edilir.

Ateşin kendisi zararlı değildir. Çocuklarda, 40 santigrat dereceye kadar yüksek sıcaklıklar görmek yaygın bir durumdur.

Ateşe ne sebep olur?

Ateş, vücudun bir enfeksiyona cevabıdır. Soğuk algınlığı veya viral bir enfeksiyon olabilir. Bazen kulak ve boğaz enfeksiyonları, pnömoni, menenjit gibi bakteriyel bir enfeksiyon olabilir.Ateş ayrıca aşıların bir yan etkisi olabilir. Diş çıkarma döneminde muhtemelen ateş olur. Fakat araştırmalar, yüksek ateşe neden olmadığını göstermektedir.

Ateşin olası nedenlerinin uzun bir listesi olmasına rağmen, basit viral enfeksiyonların çocuklarda çoğu ateşin en yaygın nedeni olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, çocuğunuzun uzun süreli ateşi veya sık ateşi varsa çocuk doktorunuzu görmek en iyi yoldur.

Ateş ölçmenin en iyi yolu nedir?

bebeklerde ateş

Aşağıdakiler çocuğun yaşına göre bir uygulamadır. Çocuğunuzun ateşininin nasıl ölçülmesi gerektiğini doktorunuza sormak en iyisidir.

 • Bebeğiniz 3 ay veya daha küçükse, ölçümü koltuk altından alın.
 • Çocuğunuz 3 ay ila 5 yaş arasındaysa, yaşına bağlı olarak elektronik bir emzik sıcaklığı kullanın. 6 aylıktan sonra kulak, koltuk altı veya alın sıcaklığı da alabilirsiniz.
 • Çocuğunuz 5 yaşında veya daha büyükse, ağız, kulak veya alın ısısı alın.

Bebeklerde ateş belirtileri nelerdir?

Bebeğiniz farklı davranabilir ve normalden daha huysuz olabilir.

Bebeklerde ateşin diğer belirtileri şunlardır:

 • Uyku sorunu
 • Kötü beslenme
 • Oyuna ilgi eksikliği
 • Daha az aktif veya hatta uyuşuk
 • Konvülsiyonlar veya nöbetler

Bebeklerde ateş nasıl düşürülür?

Bebeğiniz 1 aylıktan küçükse ve ateşi varsa hemen çocuğunuzun doktoruna başvurun. Daha büyük bebekler için aşağıdaki yöntemleri deneyin:

 • Çocuğunuzu ılık suyla yıkayın. Bebeğinizi yıkamadan önce suyun sıcaklığını kontrol edin.
 • Bebeğinize hafif, ince bir giysi giydirin.
 • Dehidrasyonu önlemek için bebeğinize yeterince sıvı verin. Bu sıvılar bebeğin yaşına bağlı olarak anne sütü, mama, elektrolit çözeltisi veya su olmalıdır.  Susuz kalmış bir bebeğin bezi kuru kalabilir veya ağzı kuru olabilir.
 • Çocuğunuz 6 aydan büyükse ve doktorunuz iyi olduğunu söylüyorsa, bebeğinize çocuk asetaminofeni veya çocuk ibuprofeni verebilirsiniz. Reye sendromu adı verilen nadir fakat tehlikeli bir durum riski nedeniyle bebeklere asla aspirin vermeyin. Ayrıca, 6 aylıktan küçük bir bebeğe ibuprofen içeren herhangi bir ilaç vermeyin. 
 • Bebeğinize ateş düşürücü bir ilaç vermeden önce doktorunuza dozajı sorun ve talimatları okuyun.

Bebeklerde ateş konusunu asla hafife almayın. Ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olabilir. Bebeğinizin ateşi konusunda endişeleriniz varsa, tavsiye ve güvence için doktorunuzu arayın.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

Hamilelikte Hepatit C

Hepatit C, enfekte bir kişinin kanıyla temas yoluyla yayılan bir virüsün neden olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur. Hamilelikte hepatit C ile ilgili detayları...

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikten Sonra Karnı Sıkılaştırmak

Bebek doğduktan sonra birçok kadın ideal kilosunu geri kazanma ve her şeyden önce doğumdan önceki gibi bir göbeğe sahip olma sorunuyla karşı...

Okul Öncesi Çocuklarında Sağlıklı Beslenme

Bir ebeveyn olarak yaptığınız en önemli şeylerden biri, çocuklarınızın sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Çocukların 3 besin grubundan gelen yiyeceklerle dengeli bir...

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur, Tehlikeli Mi?

Hamilelik sırasında kahverengi akıntı %20'den fazla hamile kadın tarafından yaşanan yaygın bir durumdur. Hamilelik boyunca gerçekleşen vajinadan kırmızımsı kahverengi bir akıntıdır. Bu temelde uterustan...

Çocuk İçin Kitap Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuk için kitap almak, onlara okuma alışkanlığı kazandırmak, kitapları sevdirmek her ebeveynin görevleri arasında sayılır. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için küçük yaşlarda kitapla...

Enfeksiyon nedir? İdrar Yolları Enfeksiyonları

drar yolları dediğimiz enfeksiyon idrar yollarında gelen bir rahatsızlıktır. İdrarda mikrop bulunmaz. Böbrek veya mesaneye bakteriler idrar yollarına girerse idrar yollu enfeksiyonu oluşur.

Çocuklarda Büyüme Ağrıları

Büyüme ağrıları, genellikle bir çocuğun bacaklarında veya daha az yaygın olarak kollarda görülen ağrılı veya zonklayıcı bir ağrıdır. Çocuklarda en sık görülen ağrı...

Emziren Anne Diyeti

Emzirme sırasında özel bir emziren anne diyeti olmasına gerek yoktur, ancak yediğinizin beslenme açısından dengeli olması gerekir.  Bol miktarda meyve ve sebze,...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et