Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kansızlık Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde kansızlık (anemi) varsa, vücutlarında yeterli kırmızı kan hücresi (RBC) olmadığı veya kırmızı kan hücrelerinin düzgün çalışmadığı anlamına gelir. RBC’ler sağlık ve hayatta kalmak için kritik öneme sahiptir. Çünkü akciğerlerden diğer organlara ve dokulara oksijen taşımaktan sorumludurlar. Anemi şiddetli olduğunda ve tedavi edilmediğinde organ yetmezliğine, beyin hasarına ve diğer ciddi kalıcı sorunlara yol açabilir. Anemi her yaştan insanda ortaya çıkabilir, ancak burada özellikle bebeklerde kansızlık durumuna odaklanacağız. Nedensel faktörleri, izlenecek yöntemleri, tedavi seçeneklerini ve uzun vadeli etkilerini açıklayacağız.

Bebeklerde kansızlık sebebi nedir?

Yaşamlarımız boyunca kırmızı kan hücreleri yaşlanır, parçalanır ve vücutlarımız bunların yerine yeni kırmızı kan hücreleri yapar. Yeni doğan bebekler yaklaşık 1 aylık oluncaya kadar yeni kırmızı kan hücreleri yapmaya başlamaz. Eski kırmızı kan hücrelerinin bazıları parçalanmaya başladığında, bebeğinizin yaşamın ilk 2 veya 3 ayı boyunca yerini alacak yeterli sayıda kırmızı hücresi olmayabilir. Her yeni doğan bebek için bu fizyolojik veya normal anemi adı verilen hafif bir anemiye neden olur. Bir bebek yeni kırmızı kan hücreleri yapmaya başladığında, kırmızı kan hücresi sayısı yavaş yavaş normale döner.

Bebekler aşağıdakilerden dolayı normalden daha anemik (kansızlık) hale gelebilir:

  • Kan kaybı. Bazen bebek doğum sırasında kan kaybeder.
  • Kırmızı kan hücrelerinin hızlı parçalanması. Kırmızı kan hücreleri normalden daha hızlı parçalanabilir. Örneğin, anne ve bebek aynı kan türüne sahip değilse bu durum olabilir.
  • Yavaş kırmızı kan hücresi üretimi. Bazı bebeklerin kırmızı kan hücresi üretmeye başlaması daha uzun sürebilir. Bu, bebeğin kanında demir veya diğer besin maddelerinin eksikliğinden, bir enfeksiyondan veya kan oluşturan hücrelerle ilgili bir sorundan kaynaklanabilir.
  • Erken doğum. Prematüre bebeklerin doğumda daha az kırmızı kan hücresi vardır ve kırmızı kan hücreleri daha hızlı parçalanır. Ayrıca sık kan testlerinden kan kaybedebilirler.

Kansızlık belirtileri nelerdir?

bebeklerde kansızlık

Çoğu bebeğin normal yenidoğan anemisinden farklı bir semptomu yoktur. Bir bebekte anemi belirtileri olduğunda, vücuttaki hücreler kandan yeterli oksijeni alamazlar. Bebeklerde kansızlık belirtileri şunlardır:

  • Normalden daha uykulu veya daha yorgun olmak
  • Soluk veya sarımsı cilt
  • Hızlı nabız
  • Hızlı solunum hızı

Bebeklerde kansızlık tedavisi nasıl yapılır?

Kansızlık yenidoğanlar için normaldir ve bebek için bir soruna neden olmadıkça veya kan sayımı çok düşmediği sürece tedavi edilmesi gerekmez.

Kırmızı kan hücrelerini yapmak için demir gereklidir. Doktorunuz bebeğinize demir damlası veya demir takviyeli mama vermenizi önerebilir.

Prematüre bebeklerin kan transfüzyonuna ihtiyacı olabilir, bu da bebeğe başkalarından kırmızı kan hücreleri verilebileceği anlamına gelir. Prematüre bebek ne kadar küçükse, bebeğin ilk 2 ayında bir veya daha fazla transfüzyona ihtiyaç duyma olasılığı o kadar yüksektir. Genellikle kan, bir kan bankasına bağış yapan gönüllülerden gelir. Aile üyelerinin bebek için kan bağışlaması da mümkün olabilir. Bebeklerde kansızlık tedavisi bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Bebekler Ne Zaman Yürür?

Çoğul Gebelik

Hamile kalmak için Ne Yapmam Gerekir?

Menenjit Nedir?

Karnabaharın Faydaları ve Yan Etkileri

Hamilelikte folik asitin faydaları nelerdir?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et