Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Üfürüm Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Bebeklerde Üfürüm Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Bebeklerde üfürüm kalbin yaptığı ekstra seslerdir. Birçok şey kalp üfürümlerine neden olabilir. Bazıları ciddi değildir ve tedaviye gerek yoktur. Ancak bazıları ciddidir, testler ve tedavi yapılması gerekebilir.

Kalp üfürümleri yenidoğanlardan yaşlı yetişkinlere kadar her yaştan insanı etkiler. Bir kalp üfürümü her yaşta başlayabilir ve bir kişinin hayatı boyunca değişebilir.

Kalpte üfürüm nedir?

Kalp üfürümü, kalp atışı döngüsü sırasında kalpte hareket eden kanın, kalp kapakçıkları veya kalbin yakınındaki kan damarlarında çıkardığı sestir. En kısa ifadeyle kalp atışı haricinde gelen seslerdir. Bir doktor tarafından stetoskop ile duyulur.

Bebeklerde üfürüm masum veya anormal olarak teşhis edilirken, büyük çoğunluğu masum veya iyi huyludur. Kalp üfürümü olan bir çocuk mükemmel, sağlıklı bir kalbe sahip olabilir.

Masum bir üfürüm, kalbin normal olduğu anlamına gelir. Kan kalpten normalden daha hızlı aktığında olurlar.

Anormal kalp üfürümleri daha ciddidir. Genellikle tedaviye ihtiyacı olabilecek altta yatan bir kalp probleminden kaynaklanır.


Bebeklerde üfürüm neden olur?

Kalp üfürümleri bir çocuğun normal, sağlıklı bir kalbinde duyulabilir veya aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör veya hastalıktan kaynaklanabilir:

  • Arızalı kalp kapakçıkları
  • Kalbin içindeki duvarlardaki delikler ( atriyal septal defekt veya ventriküler septal defekt )
  • Diğer yapısal konjenital kalp defektleri
  • Ateş
  • Anemi (düşük kan sayımı).
  • Enfeksiyonlar

Bebeklerde üfürüm belirtileri nelerdir?

Her 100 bebekten yaklaşık 1’i yapısal bir kalp problemi veya konjenital kalp kusuru ile doğar. Bu bebekler, kusurun belirtilerini yaşamın ilk birkaç günü kadar erken ya da daha geç çocuklukta gösterebilir. Bazı çocuklar kalp sesi ötesinde herhangi bir semptom göstermezken, diğerleri şöyle belirtiler gösterecektir:

  • hızlı nefes alma
  • beslenme zorluğu
  • dudaklarda mavilik (siyanoz)
  • gelişememe

Bir kalp üfürümünü değerlendirmek için hangi testler kullanılabilir?

Ekokardiyogram (EKO): Kalbin yapısını ve işlevini değerlendiren bir ultrason yöntemidir. Ultrason, ses dalgaları kullanarak grafikler çıkarır.

Elektrokardiyogram (EKG): Kalbin elektriksel aktivitesini algılayabilen ve kaydedebilen, göğüste yapışkanlar kullanarak sonuç alınan, oldukça hızlı ve basit bir testtir. 

Kalp üfürümünün tedavisi nasıldır?

bebeklerde üfürüm

Birçok kalp üfürümleri güçlü, sağlıklı kalpleri olan çocuklarda normal, ekstra seslerdir. Bu çocuklar tedavi gerektirmez. Bu kalp üfürümlerinden bazıları zamanla çözülebilir. Kalbinde bir delik veya yapısal bir kusur olsa bile, çocuğunuz büyüdükçe kapanabilir. Bununla birlikte, bazı kusurların düzeltilmesi için ameliyat gerekecektir. Diğerleri, ateş veya anemi gibi kalp ile ilgili olmayan durumlardan kaynaklanır. Bu durumlarda, altta yatan durum tedavi edilirken kalp mırıltısı azalacak veya düzelecektir.

Doktorunuz ve bir çocuk kardiyoloğu, üfürümün masum olup olmadığını (yani çocuğunuzun tamamen sağlıklı olduğu) veya belirli bir kalp problemi olup olmadığını belirleyebilir. Bir sorun varsa, pediatrik kardiyolog ona en iyi nasıl tedavi yapılacağını size belirtecektir. Bebeklerde üfürüm erken teşhis edildiği takdirde hızlı bir şekilde normale dönebilir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Yaşanan Sindirim Sorunları Nelerdir?

Hamilelikte Erkek Bebek Uyku Yapar Mı?

Enfeksiyon nedir? İdrar Yolları Enfeksiyonları

Bebekler Ne Zaman Oturur?

Çocuğa Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yöntemleri

20,509BeğenenlerBeğen
100,189TakipçilerTakip Et