Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaÇocukOyun & Oyuncak & YaşamÇocuklar İçin Oyuncak Seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi

Oyuncaklar çocukların hiç şüphesiz vazgeçilmezleridir. Çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimindeki yardımcı araçlar şüphesiz oyuncaklardır. Oyuncakları akıllıca seçmek gerekmektedir. En pahalı oyuncak en güzel oyuncaktır algısı yanlış bir algıdır. Çocuklar için oyuncak seçimi yaparken dikkat edilmesi gerek bir çok farklı durum vardır.

Oyuncak Seçiminde En iyi oyuncak nedir sorusunun yanıtı

*Çekici iyi tasarlanmış ve birçok kullanıma sahip olmalıdır.
*Çocuklar için konuşmaya ve hayal güçlerini çalıştırmasına Yardımcı olmalıdır.
*Çocuklarımızın duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine hizmet etmelidir.
*Aynı zamanda fiziksel becerilerine de yardımcı olmalıdır.

Tüm maddeleri gözden geçirdikten sonra dikkat etmemiz gerekenler ise oyuncak güvenliğidir.              

Oyuncak Güvenliği

Küçük parçalardan oluşan oyuncaklar bebekler ve küçük çocuklarımız için oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü küçük parçalardan oluşan oyuncaklar her zaman için tehlikeli sonuçlar meydana getirebilir boğaza kaçma, zehirlenme, vücudun herhangi bir bölgesinde kesilme ya da delinmeye yol açabilir.

Ne kadar dikkat edersek edelim çocuklarımız ve bebeklerimiz bu oyuncakları keşfetmek için ağızlarına burunlarına ve kulaklarına sokarak keşfetmeye çalışırlar.

Oyuncak Seçerken Boyutun Önemi

Çocuk oyuncakları

Çocuğumuz ya da bebeğimiz ne kadar küçükse oynayacağı oyuncak o kadar büyük olmalıdır. Burada ters orantı kurmak çocuğumuzun sağlığı için çok önemlidir. Örnek verecek olur isek 3 yaşından küçük çocuklar için ağza atılabilecek ya da ağzına sığabilecek tüm oyuncaklar aslında bebeğimiz için tehlikelidir ve bu boyuttaki oyuncaklardan olabildiğince kaçınmalıyız.

Oyuncak Malzemesi Seçiminde Dikkat edilecek hususlar.

Oyuncak içlerinde sürekli çocukların dikkat çekeceği renkler ve parlak maddeler kullanılmaktadır aslında bunlar yanlış ve ucuz oyuncaklarda ölüm saçmak için gerekli her şeyi barındırıyor demektir. Oyuncak alırken ucuza kaçmak yerine az oyuncak fakat kaliteli oyuncak seçmek çok önemlidir. Bunun için bilindik markaları tercih etmek bize doğru oyuncağı seçmekte faydalı olacaktır. Plastik oyuncaklar yerine günümüzde giderek popülerliği artan ahşap oyuncak seçmekte farklı bir bakış açısı olabilir. Ahşap hem sağlık açısından hem de dayanıklılık açısından uzun yıllarca gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bir seçenektir. Çocuğunuz büyüdüğünde ya da ikinci çocuğunuz olduğunda onun da vazgeçilmezi yine aynı oyuncaklar olacağını unutmayalım.

Son olarak çocuklarımıza hangi tip oyuncak alırsak alalım oyun sırasında muhakkak göz ucuyla bile olsa çocuklarımız ve bebeklerimizi kontrol etmemiz çok önemlidir.

Sizde diğer binlerce anne gibi oyuncak seçimi konusunda bebek bakımı soru cevap platformunu kullanarak diğer annelerden fikir alabilirsiniz.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et