Ana Sayfa Çocuk Çocuk Sağlığı Çocukluk Çağı Obezitesi İçin Eğlenceli Aktiviteler

Çocukluk Çağı Obezitesi İçin Eğlenceli Aktiviteler

Çocukluk çağı obezitesi hem sağlık hem de fiziksel görünüm sebebiyle can sıkıcı bir durumdur. Bu sebeple hareketli olmak ve spor yapmak sağlığınız için çok önemli bir konudur.  Ayrıca, fiziksel aktivite çocuğunuzun kendine güvenini de artıracaktır.

Çocukluk çağı obezitesi ile mücadele, zamanımızın en ciddi sağlık sorunlarından biri haline geldi. Ortaya çıkan birçok hastalığın riskini azaltabilmemiz için sorunun ciddiyetinin farkında olmamız gerekir.

Elbette, mesele çocukların sadece kilosu değil, sağlığı korumak için düzenli egzersiz yapmaları gerektiğidir.

Bu yazıda, çocukluk çağı obezitesi ile mücadele etmenin bazı eğlenceli yollarını paylaşacağız.

Çocukluk çağı obezitesi için aktiviteler nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için yapılması gereken en önemli iki şey diyet ve egzersizdir. Bu nedenle, egzersiz hakkında bilgi sahibi olmanız ve çocuklarınızın hareketli bir yaşam tarzı seçmesine yardımcı olmalısınız.

Bu şekilde çocuklar daha entelektüel ve fiziksel uyaranlarla büyüyecek ve bedene bakmanın önemini anlayacaklardır.

Bununla birlikte, çocukların formda kalmasına yardımcı olacak en iyi ve en eğlenceli egzersizlerden bazılarına bir göz atalım.

  • Yüzme

Yüzme her yaş için mükemmel, ama özellikle çocuklar için. Fiziksel aktiviteyi oyuna dönüştürmek, çocukların bunu bir zorunluluk olarak görmemeleri anlamına gelir ve bu da onları daha motive eder.

Nitelikli bir yetişkinin sudaki çocukları gözetlemesi önemlidir, özellikle cankurtaransız özel bir havuz ise özellikle dikkat edilmelidir. Yüzme vücut için en iyi sporlardan biridir.

  • Atlama ipi

En çok kalori yakan geleneksel oyunlardan biri de ip atlama. Dünyanın dört bir yanındaki boksörlerin eğitimlerinin bir parçası olarak ip atlama atlaması tesadüf değildir. Karın ve bacak kaslarını çalıştırır, dayanıklılığı artırır ve kalp fonksiyonunu iyileştirir.

Bu yüzden bu oyun son yıllarda çok gelişti. Bunu müziğe uygulamak onu daha eğlenceli hale getirir ve çocukları birlikte şarkı söylemeye motive eder. İp atlama, ritim, koordinasyon, dayanıklılık ve motor becerileri geliştirir.

Çocukluk çağı obezitesi
  • Dövüş sanatları

Çeşitli dövüş sanatları türleri vardır. Çocuğun yaşına ve ulaşmak istediğiniz hedeflere uygun olanı seçebilirsiniz. Egzersizin bu özelliği, çocukları sevinç ve kilo verme konusunda güçlendirir.

Aynı zamanda disiplin, saygı, sebat, vücut kontrolü ve kendini savunmayı da öğrenecekler.

Ne yaparsanız yapın, tüm fiziksel aktivitelerden önce ısınmanın ve sonrasında esnemenin önemini aşılamalısınız. Bu şekilde, performans en üst düzeye çıkarılırken sakatlanma riski azaltılır.

Dövüş sanatları, çocukların birkaç ay içinde doğal olarak kalori yakmasına ve kilo vermesine yardımcı olan zorlu sporlardır.

  • Hulahop çocuklukta obeziteye karşı koyabilir

Bu, dünyanın en popüler oyunlarından biridir. Belin etrafına düşmeden plastik bir halkanın döndürülmesinden oluşur. Bunu yapmak için kalçalarınızı hareket ettirmelisiniz.

Bu hareket, çocukluk çağı obezitesi ile mücadele için onu ilginç ve eğlenceli bir oyun yapan şeydir.

Bir müzik eşliğinde hulahop halkasını sallamak koordinasyon, esneklik, dayanıklılık, ritim ve denge gerektirir ve ayrıca çocukların formda kalmasına yardımcı olur.

  • Futbol

Futbol, ​​çocuklar için mükemmel bir spordur çünkü çok severler. Başka iyi seçenekler olmasına rağmen, futbol çocukluk çağı obezitesiyle mücadele için etkili bir spordur.

Dahası, futbol takım çalışmasını, hızı, beceriyi, çabayı, stratejiyi ve zekayı teşvik eder.

Bu sporun bir başka avantajı da açık havada pratik yapmanızdır. Futbol oynamak çocukların fiziksel hareketsizlikten kaçınmasını sağlar. Futbol bu nedenle tüm çocuklar için mükemmel bir aktivitedir.

  • Bisiklet sürme

Bisiklet sürme eğlenceli sporlardan biridir. Ayrıca kalori yakmak için elverişli bir aktivitedir. Çocuğunuzun yaşına uygun bisiklet seçimi yaparak hem spor yapmasını hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde belli bir süre bisiklet sürmesi çocukluk çağı obezitesi ile mücadele etmek için faydalı olacaktır.

SON OKUNANLAR

Doğumdan Önce Hangi Bozukluklar Fark Edilebilir?

Yenidoğanlarda görülen hastalıkların ve sakatlıkların birçok nedeni olabilir. Çok az sayıda hastalık ve sakatlık doğuştandır ve bunların sadece küçük bir kısmı doğumdan önce...

Hamilelikte COVID-19 Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirim?

Hamile kadınlar ve yenidoğanlar, COVID-19 açısından özellikle risk altındaki gruba dahil değildir. Ancak, ihtiyati tedbirlerin alınması gerekmektedir. Genel olarak, hamile kadınlar kendi sağlıkları...

Kordon Dolanması Nedir?

Kordon dolanması, göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanmasına tıp uzmanları tarafından verilen bir terimdir. Kordon dolanması hamilelikte veya doğum sırasında ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

GÜNCEL BİLGİLER

Kimyasal Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kimyasal gebeliği yaygın olarak bilinen ismi sessiz düşüktür. Peki, kimyasal gebelik nedir? Belirtileri nelerdir? Normal bir döllenme olmayan gebelik türü "kimyasal...

Hamilelikte Bebeğin Zekâ Gelişimi İçin Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte bebeğin zekâ gelişimi üzerinde etkili olan birkaç temel faktör bulunmaktadır. Genetik faktörler bunlardan en önemlisi gibi görünse de anne adayının hamilelik süreci ve beslenme...

Hamilelikte Antibiyotik Kullanmak Zararlı mı?

Hamileliğiniz hakkında endişe duyan bir anne misiniz? Hamilelikte antibiyotik almanın güvenli olup olmadığını çok mu merak ediyorsunuz? Eğer öyleyse, endişelenmeyin, çünkü yardım etmek için...

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri hamileliği önlemek için kullanılan herhangi bir yöntem, ilaç veya cihazdır. Kadınlar birçok farklı doğum kontrolü arasından seçim yapabilirler. Bazıları hamileliği önlemede...

Hamilelikte Beslenme Tavsiyeleri

Sağlığımız açısından beslenme konusu oldukça önemli olan konulardan biridir. Ancak anne olacağınızı öğrendiğiniz andan itibaren bu önem oldukça artmaktadır. Çünkü artık bve...

Tetanoz Nedir?

Tetanoz, bakterilerin neden olduğu, merkezi sinir sisteminin ciddi bir hastalığıdır. Bakteriler kir ve tozlarda bulunur. Bir yara yoluyla vücuda girebilir. Zehir daha sonra merkezi sinir...

Lohusalıkta Karın Ağrısı – Bağırsak Hareketleri

Hamilelik döneminde yaşadığınız sorunları geride bıraktığınızı söyleyebiliriz. Şimdi ise bebeğiniz dünyaya, siz bebeğinize alışırken, vücudunuzun da bu yeni sürece adapte olması gerekiyor....
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et