Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Beslenme Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelik sürecinde annenin beslenmesi direkt olarak bebeğin gelişimini etkilemektedir. Yani en basit tabirle anne ne yiyorsa bebeği de onu yemektedir. Bundan dolayı hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler konusunda kesinlikle bilgi edinmek gereklidir. Ama bu süreçte annenin iki kişilik yemesinden ziyade bebeğin gelişimine katkıda bulunacak besinler tüketmesi önceliklidir.  Gebelikte bebeğin kilosu etkileyen en önemli etmenlerden biri annenin düzenli ve sağlıklı beslenmesi olmakla birlikte, genetik faktörler, bebeğe ait sorunlar ya da annenin sigara kullanması gibi faktörler de bebeğin kilo alamamasının sebeplerindedir. Bebeğin kilo almasının önünde hiçbir engel olmadığını düşünüp annenin beslenme faktörünü ele aldığımızda hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler bazı temel besinlerin tüketimi daha da önem kazanır.

Gebelikte Bebeğin Kilosu Ne Zaman Artar?

Gebelik sürecinin geneline bakıldığında, anne adayının ayda 1-1,5 kilo arasında alması normal olarak değerlendirilir. Hamilelik sürecinde annenin ve bebeğin aşırı kilo alması da doğum ve sonrası için sağlıklı değildir. Özellikle hamilelik öncesi aşırı kiloya sahip anne adaylarının bu süreçte çok fazla kilo almamaya özen göstermeleri gerekir. Hamilelik sürecinde asıl önemli olan bebeğin ihtiyacı olan protein, yağ, kalsiyum, demir ve diğer vitamin ve minerallerin tamamlanmasıdır.hamilelikte bebeğin kilosu

İlk aylardan itibaren fizyolojik ve nörolojik gelişimini tamamlamaya başlayan bebeğin kilo alımındaki asıl artış son 3 ayda yani son trimesterin döneminde gözlemlenir. Annenin dikkatli besin tüketimi sayesinde bebeklerin kilosunun bu son aylarda haftada 250 gram olacak şekilde arttırılabilmektedir.

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler

Hamileliğin her safhasında anne adayının tükettiği yiyeceklerin kalitesine özen göstermesi gerekmektedir. Buradaki asıl önemli olan fast food ya da içerisinde katkı maddelerinin olduğu yoğun karbonhidrat deposu işlenmiş gıdalarını tüketmemelidirler. Bu tarz yiyecekler sadece anne adayının yağ oranında artışa ve zor bir doğum geçirmesine sebep olur. Bebebeğe kilo aldıran yiyecekler arasında bulunmamaktadır.

Gebelikte bebeğin sağlıklı bir şekilde kilo alımının sağlanabilmesi için anne adayının öncelikle ara ve ana öğünlerden oluşan ve içeriğinin besleyici gıdalara dayandığı bir diyet programının hazırlanması gerekmektedir. Bu programın temelini oluşturacak yiyecekler ise şu şekildedir;

  • Yumurta, içerisindeki yoğun protein kaynağı sayesinde anne ve bebek için harika bir besin kaynağıdır. Anne adayının günde en az 1 yumurta tüketmesi gerekmektedir.
  • Süt veya süt ürünleri anne ve bebek sağlığı için mutlaka tüketilmelidir. İçeriğindeki kalsiyum bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Direkt süt tüketemeyen anne adaylarının yoğurt ve peynir gibi süt ürünleriyle tüketimlerini desteklemeleri önerilmektedir.
  • Anne adaylarının günlük 170 gram tahıl tüketilmesi önerilmektedir. Mercimek, nohut, soya fasulyesi ve kepekli ekmek hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler için önerilen tahıllardandır.
  • Sebze ve Meyveler anne karnında gelişmekte olan bebeğin neredeyse çoğu vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadırlar. Özellikle ıspanak, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler hem demir yapımına olan etkileri hem de bebeğin kilo alımını sağlamasından dolayı önem kazanmaktadır.
  • Kuruyemişler içerdiği yüksek yağ ve enerji oranıyla anne ve bebek sağlığı için önem arz etmektedir. Ancak aşırı tüketimi özellikle anne için kilo sorununu ortaya çıkartabilmektedir.bebek

Bebeğin Kilo Takibinde Doktor Kontrolünün Önemi

Anne adaylarının hamilelik sürecinin başlangıcından itibaren düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçmeleri ve bebeğin gelişiminin izlenmesi olası bir risk ve sıkıntı için erken müdahale şansı açısından çok önemlidir. Son aylara doğru sıklaşan doktor kontrolleriyle bebeğinizin kilo takibini de rahatlıkla yapabilirisiniz. Anne adayının düzenli besleniyor olmasına rağmen gebelikte bebeğin kilosunun yeterli artışa ulaşmıyor olması başka bir sorunun belirtisi de olabilir. Düzenli kontrollerde gözlemlenen bu sorun doktorunuz ve nispeten sizin için sürece müdahale şansı yaratabilir ve belki de bebeğiniz için hayati bir şans olabilir.

Dilerseniz Hamile annelerimizin sıklıkla kullandığı soru sorup cevap aldığı Soru cevap platformumuzu ziyaret ederek hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler konusunda diğer anne ve anne adaylarının tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Üçlü Tarama Testi Nedir, Neden Yaptırılır?

2 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Hamilelikte Epilepsi

Bebek Tırnağının Kesilmesi ve Püf Noktaları

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et