Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Sağlık Hamilelikte Pika Sendromu Nedir?

Hamilelikte Pika Sendromu Nedir?

Aşerme, Anne olan neredeyse herkesin yaşamış olduğu bir durumdur. Kişi hamilelik sürecinde mevsiminde olmayan yiyecekleri tüketmek isteyebilir ya da daha once hiç yemediği yada sevmediği besinleri tüketmek arzusu gelebilir bu durum aşerme denilen şeydir.Aşermenin nedenleri uzmanlara göre kişide oluşan hormonal değişimler olarak görülüyor.Hamile olan kişi besin olarak görülen bu maddeleri tüketmek istiyor ve bu da hamilelik sürecinde oldukça normal görülen bir durum ama kişi gıda dışı görülen maddeleri yemek de isteyebiliyor bu durum normal mi bu yazımızda sizler ile bu konunun detaylarını paylaşacağız.

Kişilerde gıda olmayan maddelere karşı oluşan yeme isteğine Pita sendromu denilmektedir. Pita sendromunda kişi toprak, kil, çamur, plastik,tebeşir, kiremit tozu, sigara külü, kum, alçı vb. gibi gıda olmayan ürünleri yeme isteğinde bulunuyor. Kişi bu maddeleri yememesi gerektiğinin farkında olmasına rağmen bu maddelere karşı yeme dürtüsüne mani olamıyor. Hamilelikte de görülen  bu durum anne adayı  olan her 10 kadından 3 ünde görülüyor.Şimdi yazımızda pika sendromunun ayrıntılarından bahsedeceğiz.

Pika Sendromu Neden Olur?

hamilelikte pika sendromu

Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte hamilelik sürecinde  vücutta eksik olabilecek demir, çinko, bakır gibi maddelerin eksikliğinden dolayı oluşabilecek bir durum olduğu söylenmektedir.Vücut bu maddelerin eksikliğinden dolayı eksik olan maddeyi yerine koymak ister ve bu şekilde gıda dışı maddeleri yeme isteği anne adayında görülür. Bu sendromun görülme nedenlerinden biri de anne adayında oluşan psikolojik bir travmadan dolayı olabilmektedir. Psikolojik travmadan dolayı görülen pika sendromu kendini 3. aydan sonra gıda dışı maddeleri yeme isteği devam etmesiyle gösterebilir.Her iki durumda da bir uzmana acilen başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Hamilelikte Pika Sendromu

Anne adaylarında görülen pika sendromu vücudun eksik bir madde sonucu gösterdiği bir reaksiyondur.Cam,kil,çamur,toprak,kömür vb. gibi maddeleri anne adaylarının aşermelerinin altında yatan neden araştırıldığında çoğunlukla kansızlık tanımlaması konulmuştur.Hem anne hem de bebeğin sağlığı için bu maddelerin yenmesinin durdurulması  gerekmektedir.Anne adayının yemiş olduğu bu gıda dışı  besinler bebeğin sağlığını da etkileyebilir.Yenilen toprak,çamur,metal bebeğin vücudunda parazit oluşmasına  neden olabilir.Hamilelikte pika sendromunun görülmesinden dolayı gıda dışı maddelerden yersek neler olur şimdi onun ayrıntılarına bakalım.

Pika Sendromu

Pika Sendromunun Vücutta Oluşturduğu Sonuçlar Nelerden?

Pika sendromu sonucu yenilen madde kişi de ciddi zararlara neden olabilir.Yediğiniz madde vücudun sindiremeyeceği bir madde olabileceği için zehirlenmelere neden olabilir.Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıklar  ve  bağırsakta parazit olusumu da beraberinde getirir.Yenilen madde  kişinin vücudunda enfeksiyon oluşturabilir.Peki pika sendromunun bir tedavisi var mı yazımızın devamında bundan bahsedelim

Pika Sendromunun Tedavisi Var Mıdır ?

Pika sendromunun oluşması sonucu acilen doktora başvurmak gerekir. Pika sendromu sonucu oluşan gıda dışı madde yeme durumu alışkanlık haline gelmeden önce doktor tarafından hasta kişinin görülmesi ve gerekli tetkilerin yapılması gerekmektedir.Tetkiklerin sonucunda hamile kadının vücudunda eksik bir mineral ya da vitamin varsa buna karşı gerekli takviyeler yapılır.Kişinin tedavi sonucu gıda dışı madde yeme isteğinde azalmalar görülür. Bu durumda anne adayının ve bebeğinin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Hamileliğin İlk 3 Ayından Sonra Pika Sendromu Devam Ederse Ne Olur ?

Eğer ki toprak,kil,çamur vb. maddeleri hamileliğin ilk 3 ayı geçtiği halde hala yeme isteği oluşuyorsa o zaman bunu nedeni psikolojik nedenlerden dolayı gerçekleşmektedir.Bu durumda doktor tarafından gerekli tedaviler uygulanıp psikolojik durum ortadan kaldırılmalıdır.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Adet Döngüsü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Çocuklar İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Çemen Otu Anne Sütünü Arttırır Mı?

Ovulasyon Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et