Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaDoğum ve SonrasıDoğuma HazırlıkGerçek Doğum Belirtileri Nelerdir?

Gerçek Doğum Belirtileri Nelerdir?

Gerçek doğum belirtileri her kadında ve her doğumda farklı olabilir. Doğuma yol açan olaylar günlerce sürebilir. Ayrıca, doğum tarihinizin sadece bir referans noktası olduğunu unutmayın. Doğumun genelde bu tarihten iki hafta önce ve iki hafta sonra herhangi bir zamanda başlaması yaygındır.

Peki doğumun başladığını nasıl anlayacaksınız? İlk olarak, doğum sürecini anlamanız gerekir. Özetle, doğum sırasında neler olur? Gerçek doğum belirtileri nelerdir? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Gerçek doğum belirtileri

  • Kasılmalar – Gerçek doğumda kasılmalar çok düzenli hale gelir ve sıklıkla arkadan başlar ve öne doğru ilerler. Giderek daha güçlü ve daha yakın sancılar olur. Yürümek Braxton Hicks kasılmalarını sık sık durdururken, gerçek kasılmaları sıklıkla daha güçlü hale getirir. Kasılmaları süre tutarak not etmek gerekir.
  • Akıntı – “nişan gelmesi” olarak da bilinir, ya bir sıvı akması ya da yavaş bir damlama olarak görülebilir. Derhal doktorunuzu arayın ve ona sıvının rengini, akma zamanını ve bebeğin hareketini anlatmaya hazır olun.
  • Kanlı akıntı – Serviks doğum için hazırlanırken, serviksin mukozası genellikle vajinadan dışarı çıkar.
  • Boşalma ve Genişleme – Serviks bebeğin doğumu için incelmesi (boşaltma) ve genişlemesi gerekir. Kadının itmesi için serviks 10 santimetre geniş olmalıdır.

Gerçek doğum belirtileri kasılmaları nasıl olur?

Hamileliğin son birkaç ayında bazen ağrılı kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bunlara Braxton Hicks kasılmaları denir.

Braxton Hicks kasılmaları ile gerçek olan arasındaki farkı söylemek için şu soruları göz önünde bulundurun:

  • Kasılmalar düzenli mi? Kasılmalarınızı bir başından diğerine kadar zamanlayın. Giderek daha da güçlenen ve birbirine yaklaşan düzenli bir kasılma olup olmadığını kontrol edin. Yalancı doğum kasılmaları düzensiz olarak hissedilir.
  • Ne kadar sürer? Her kasılmanın ne kadar sürdüğü çok önemlidir. Gerçek kasılmalar yaklaşık 30 ila 70 saniye sürer.
  • Kasılmalar durur mu? Gerçek kasılmalar, doğum haftanıza veya konumunuza bakılmaksızın devam eder. 

Ne zaman hastaneye giymeliyim?

Gerçek doğum belirtileri

Gerçek doğumda olduğunuzu düşündüğünüzde, kasılmalarınızı zamanlamaya başlayın. Bunu yapmak için, her kasılmanın başladığı ve durduğu zamanı yazın veya birisinin sizin için yapmasını sağlayın. Hafif kasılmalar genellikle 15 ila 20 dakika arayla başlar ve 60 ila 90 saniye sürer. Kasılmalar 5 dakikadan daha kısa bir süre bitene kadar daha düzenli hale gelir. Genellikle gerçek doğum belirtileri 45 ila 60 saniye süren ve üç ila dört dakika arayla ortaya çıkan güçlü kasılmalardır. Bu durumu yaşıyorsanız hemen hastaneye gitmelisiniz.

Doğum ağrısını gidermek için ne yapabilirim?

Doğumun ilk aşaması (Gizli Evre olarak adlandırılır) en iyi evinizin rahatlığında yaşanır. İşte başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Kendi dikkatinizi dağıtmaya çalışın, yürüyüşe çıkın, film izleyin.
  • Ilık bir küvete girin veya ılık bir duş alın. ,
  • Akşamları uyumaya ya da kestirmeye çalışın. Gerçek doğum için enerjinizi depolamanız gerekir.

Unutmayın, gerçek doğum belirtilerini neyin tetiklediğinden kimse emin değildir ve her kadının deneyimi benzersizdir. Bazen doğumun ne zaman başladığını söylemek oldukça zordur. Doğumda olup olmadığınıza dair kafanız karıştıysa, doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Erken doğum özellikle sinsi olabilir. 37 haftadan önce herhangi bir doğum belirtiniz varsa, özellikle de vajinal lekelenme yaşıyorsanız hastaneye gitmelisiniz.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et