Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Sağlık Hamilelikte Suyun Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Suyun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir bireyin sağlığını koruyabilmesi için gün içerisinde yedikleri kadar içtiği su miktarına da dikkat etmesi gerekir. Doktorlar normal bir insanın gün içerisinde azami 2 – 2,5 litre su içilmesinin vücut fonksiyonları için gerekli olduğunu söylerler. Ancak durum hamilelik gibi en basitinden iki canlı yaşadığınızda ve hatta o bebeğin su içerisinde yaşadığını düşündüğünüzde çok daha hayati bir önem kazanır. Hamilelik döneminde anne adayının yediği besinlerin bebeği beslemesi gibi içtiği su miktarı da direkt olarak bebeği etkiler. Şöyle ki anne karnında bebeğin yaşaması için amniyotik sıvının da oluşması ve düzenli aralıklarla yenilenmesi gerekir. Amniyotik kese içerisindeki bu sıvı bebekle doğrudan etkileşim hallindedir ve bebekle birlikte anne adayının sıvı alımı doğrultusunda içeriği de şekillenir. Hamilelikte su içmek hem bebeğin yaşam alanıyla birlikte gelişimi hem de anne adayının yaşamsal fonksiyonları için oldukça önemlidir.

Hamilelikte Ne Kadar Su İçilmelidir?

            Herhangi bir özel durumu olmayan insanın bile günlük 2,5 litreye yakın su içmesi beklenirken, hamilelerde bu miktar çok daha fazladır. Hamilelik döneminde anne adaylarının günlük olarak 3- 3,5 litreye yakın su içmeleri önerilir. Genel olarak su içmekte zorlanan ya da gün içerisinde unutan biriyseniz yanınızda şişe ya da matara taşıyarak yudum yudum içmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde içerek midenizde şişlik oluşmasını ve tokluk hissi yaratmasını da engellemiş olursunuz. Direkt su içmeniz dışında vücudunuz gün içerisinde tükettiği sebze ve meyvelerden de belli oranda su alır. Özellikle meyveler su oranı açısından da oldukça zengindir. Buna rağmen direk su tüketiminizin yerini tutmadığından özellikle hamileliğinizin ilk aylarından itibaren günlük 3,5 litreye yakın su içmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları

Hamilelikte Su İçmenin Faydaları

Günlük bedensel fonksiyonlarınızın sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan su, anne adayının hamileliğe dayalı bazı şikayetlerini de azaltır. Hamilelikle birlikte artan su ihtiyacının karşılanması hem bebeğin hem de annenin bedenin bazı olumlu etkilere sahiptir.

  • Anne adayının yeterli su tüketimi gebeliğe bağlı oluşan kabızlık, hemoroid ve idrar yolları enfeksiyonu gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur
  • Anne adayının cildinin daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur
  • Hormon değişikliğine bağlı olarak anne adayının vücut ısısı artar, düzenli su tüketimi bu dengeyi sağlamalarını kolaylaştırır
  • Anne adayının hamileliğin ilk aylarındaki bulantılarına ve mide yanması gibi şikayetlerine iyi gelir. Ayrıca bu dönemde yaşanan kusmalardan sonra mutlaka sıvı alımı takip edilmelidir. Aksi halde yaşanacak dehidrasyon anne ve bebek için hayati risk oluşturur.
  • Gün içinde susuz kalınması yorgun hissedilmesine ve buna bağlı baş ağrılarına sebep olur. Anne adayının yeterli miktar su içerek kendini daha iyi hissetmesi mümkündür.
  • Hamilelik döneminde oluşan ödemin de en etkili çaresi bol miktarda su tüketilmesidir.
  • Hamilelikte bol su içmek bebeğin içerisinde yaşadığı amniyotik sıvının temizlenmesinde de önemli bir etkiye sahiptir.
  • Hamilelikte su içmek anne adayının yaşadığı rahim kasılmasını azaltarak erken doğum riskini de azaltır.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Doğum Çantası Nedir? Neler Olmalıdır?

Hamilelikte Omega 3 Alımının Faydaları Nelerdir?

14 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Yüzün Şişmesi Nasıl Önlenir?

Çocuğun Anaokuluna Başlama Yaşı

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et