Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Sağlık Hamilelikte Uykusuzluk ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte Uykusuzluk ile Nasıl Başa Çıkılır?

Uyku; canlıların vücut işlevlerini geçici bir süreyle yavaşlatarak kendilerini şarj ettikleri bir dönemdir. Daha bilimsel bir şekilde ifade etmek gerekirse uyku, sinir hücreleri arasında geçişi sağlayan ve sürekli yenilenmek zorunda olan nörotransmitterler için oldukça önemlidir. Uyku; zihinsel ve fizyolojik yapımıza, yaşam şeklimize beslenmemize, hastalık durumumuza, beslenmemize vb. göre değişiklik gösterebilir.

Hamilelik döneminde ise diğer etkenler ortadan kaldırılsa bile tek başına hamilelik uyku ihtiyacının temel sebebi olabilir. Hamilelikte uykusuzluk özellikle gebeliğin özellikle son üç ayında annenin yaşam standardını düşürebilmektedir. Hamilelikte uykusuzluk, anne adaylarının yüzde yetmiş beşi için baş edilmesi gereken önemli bir sorundur. Çünkü bu sorun çocuğun bağışıklık sistemi ve yeterli kilo alımı için oldukça önemlidir.

Hamilelikte uykusuzluk

Hamilelikte Uykusuzluk sebepleri

 • Hamilelikte uykusuzluk probleminin başlıca nedeni yavaşlayan sindirim sistemidir. Sürekli ekşiyen bir mide gece uykularını zehir edebilir.
 • Gebelik döneminde kalp atış hızı artacağından uykularınız kaçabilir.
 • Bebeğin karın içinde kapladığı yer arttıkça idrara çıkma sıklığı artar, bu da uykunun bölünmesine sebep olur.
 • Özellikle karnın iyice büyüdüğü son dönmelerde rahat bir uyku pozisyonunun bulunması zorlaşır. Ve nefes darlığı da bu duruma tuz biber olur.
 • Kilo artışı ile birlikte bacak ağrıları ve kramplar uykularınızı kaçırabilir.
 • Stresli bir hamilelik dönemi ve kötümser ruh hali de gebelikte uykusuzluğu tetikler.
hamilelikte cinsellik

Hamilelikte Uykusuzlukla Baş Etme Yolları

 • Öncelikle bilinmesi gereken hamilelikte uykusuzluk doğal yollarla çözülebilen bir sorundur. Bu yüzden uyku ilaçlarından ve sakinleştiricilerden kesinlikle uzak durun.
 • Unutmayın ki sizin 9 ay katlanamayıp kullandığınız bir ilaç bebeğinizin bir ömür boyu katlanması gereken bir soruna dönüşebilir.
 • Yatağa girmeden önce duş almak, içeceğiniz bir bardak bitki çayı veya ılık bir bardak süt güzel bir uykuya giden ilk adımınız olacaktır.
 • Gıdaların sindirimi için 2-3 saat arası bir süre gereklidir. Bu yüzden özellikle akşam yemeğinin vaktini iyi ayarlayın. Erken yenirse gece acıkabilirsiniz. Geç vakitte yenen yemek ise şişkinliğe sebep olur.(Beslenme tavsiyeleri makalemize bakabilirsiniz)
 • Sindirimi güç yemekler şişkinlik ve huzursuzluğa neden olur. Ağır olmasa bile yenilen miktarın fazla olması da uykunuzun kaçmasına neden olabilir.
 • Kısa bir yürüyüş sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda oksijen miktarını da artıracağından uyumanızı kolaylaştırır.
 • Kahve ve türevi içeceklerden kesinlikle uzak durun. Kahveye göre daha masum olsa da çaydan da uzak durmaya çalışın. En azından bir bardaktan fazla tüketmemeye çalışın.
 • Nefes alma egzersizleri, kitap okuma, bilinçli olarak yapılacak masaj, yoga, meditasyon veya yatmadan önce bebeğiniz için dua etmek sizi rahatlatır ve rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.
 • Hamilelikte uykusuzluk problemini; uyku ortamının uygun hale getirilmesi(ses, ışık, oda sıcaklığı vb.) , konforlu bir yatak ve yastık seçimiyle en aza indirebilirsiniz.
 • Uyku süresi kişiden kişiye değişebileceğinden belli bir süre belirlemeyin. Ama her gün aynı saatte yatağa girerseniz belli bir süre sonra o saatte uyumanın alışkanlık haline geldiğini göreceksiniz.
 • Uyku ve cinsellik dışında gün içinde yatak odasında çok fazla vakit geçirmemeye çalışın. Bunu başarabilirseniz yatak odasına girdiğinizde vücut otomatik olarak yatak odasıyla uykuyu özdeşleştirecektir.

Tüm bunlara dikkat edip yine de yarım saat içinde uyuyamadıysanız kendinizi zorlamayın kalkıp bir süre evin içinde bir tur atın. Bunu yaparken aklınızdan çıkarmayın vücuduz size bir alışkanlık kazandırmaya çalışıyor. Özellikle hamileliğin son döneminde ortaya çıkan kesik kesik ve huzursuz uyuma sizi doğum sonrası döneme hazırlamaktadır. Bu sayede bebeğiniz ağlamaya başladığında veya acıktığında uyanmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Ve bu sayede dünyalar güzeli bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda iyilik meleği olarak yanında olabileceksiniz.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

Doğumdan Önce Hangi Bozukluklar Fark Edilebilir?

Yenidoğanlarda görülen hastalıkların ve sakatlıkların birçok nedeni olabilir. Çok az sayıda hastalık ve sakatlık doğuştandır ve bunların sadece küçük bir kısmı doğumdan önce...

Kordon Dolanması Nedir?

Kordon dolanması, göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanmasına tıp uzmanları tarafından verilen bir terimdir. Kordon dolanması hamilelikte veya doğum sırasında ortaya çıkabilir.

Hamilelikte COVID-19 Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirim?

Hamile kadınlar ve yenidoğanlar, COVID-19 açısından özellikle risk altındaki gruba dahil değildir. Ancak, ihtiyati tedbirlerin alınması gerekmektedir. Genel olarak, hamile kadınlar kendi sağlıkları...

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu (KTS), dünyada tahminen 75 milyon kişiyi etkileyen uyuşukluk, ağrı ve rahatsızlığa neden olan tıbbi bir durumdur. Karpal tünel sendromu tedavileri...

Bebeklerde Kolik Belirtileri

Kolik sağlıklı bir bebeğin uzun süre sık sık ağlamasıdır. Bebeğiniz günde 3 saatten fazla düzenli olarak ağlıyorsa kolik belirtileri olabilir. Kolik doğumdan birkaç hafta...

Yenidoğan Tarama Testleri Hangileridir?

Bir bebeğin normal gelişimini engelleyebilecek belirli durumlar ve bozukluklar için yenidoğan tarama testleri yapılır. Tipik olarak, tarama bebekler hastaneden ayrılmadan önce, yani doğumlarından...

Hamile Kalmadan Neler Yapılmalıdır?

Hamilelik sadece anne açısından değil, onun çevresi açısından da son derece önemli bir konudur. Özellikle hamile kalmadan önce ve karar verildiği andan...

Emziren Anne Diyeti

Emzirme sırasında özel bir emziren anne diyeti olmasına gerek yoktur, ancak yediğinizin beslenme açısından dengeli olması gerekir.  Bol miktarda meyve ve sebze,...

Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi nasıl olmalıdır?

Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Oyuncaklar çocukların hiç şüphesiz vazgeçilmezleridir. Çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimindeki yardımcı araçlar şüphesiz oyuncaklardır. Oyuncakları...

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası 2015 yılından beri devam eden bir ödemektir. Doğum yapan anneler için ödenen emzirme ödeneği belirli şartlar doğrultusunda gerçekleşmektedir. Emzirme ödeneği...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et