Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Sağlık Hamilelikte Uykusuzluk ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte Uykusuzluk ile Nasıl Başa Çıkılır?

Uyku; canlıların vücut işlevlerini geçici bir süreyle yavaşlatarak kendilerini şarj ettikleri bir dönemdir. Daha bilimsel bir şekilde ifade etmek gerekirse uyku, sinir hücreleri arasında geçişi sağlayan ve sürekli yenilenmek zorunda olan nörotransmitterler için oldukça önemlidir. Uyku; zihinsel ve fizyolojik yapımıza, yaşam şeklimize beslenmemize, hastalık durumumuza, beslenmemize vb. göre değişiklik gösterebilir.

Hamilelik döneminde ise diğer etkenler ortadan kaldırılsa bile tek başına hamilelik uyku ihtiyacının temel sebebi olabilir. Hamilelikte uykusuzluk özellikle gebeliğin özellikle son üç ayında annenin yaşam standardını düşürebilmektedir. Hamilelikte uykusuzluk, anne adaylarının yüzde yetmiş beşi için baş edilmesi gereken önemli bir sorundur. Çünkü bu sorun çocuğun bağışıklık sistemi ve yeterli kilo alımı için oldukça önemlidir.

Hamilelikte uykusuzluk

Hamilelikte Uykusuzluk sebepleri

 • Hamilelikte uykusuzluk probleminin başlıca nedeni yavaşlayan sindirim sistemidir. Sürekli ekşiyen bir mide gece uykularını zehir edebilir.
 • Gebelik döneminde kalp atış hızı artacağından uykularınız kaçabilir.
 • Bebeğin karın içinde kapladığı yer arttıkça idrara çıkma sıklığı artar, bu da uykunun bölünmesine sebep olur.
 • Özellikle karnın iyice büyüdüğü son dönmelerde rahat bir uyku pozisyonunun bulunması zorlaşır. Ve nefes darlığı da bu duruma tuz biber olur.
 • Kilo artışı ile birlikte bacak ağrıları ve kramplar uykularınızı kaçırabilir.
 • Stresli bir hamilelik dönemi ve kötümser ruh hali de gebelikte uykusuzluğu tetikler.
hamilelikte cinsellik

Hamilelikte Uykusuzlukla Baş Etme Yolları

 • Öncelikle bilinmesi gereken hamilelikte uykusuzluk doğal yollarla çözülebilen bir sorundur. Bu yüzden uyku ilaçlarından ve sakinleştiricilerden kesinlikle uzak durun.
 • Unutmayın ki sizin 9 ay katlanamayıp kullandığınız bir ilaç bebeğinizin bir ömür boyu katlanması gereken bir soruna dönüşebilir.
 • Yatağa girmeden önce duş almak, içeceğiniz bir bardak bitki çayı veya ılık bir bardak süt güzel bir uykuya giden ilk adımınız olacaktır.
 • Gıdaların sindirimi için 2-3 saat arası bir süre gereklidir. Bu yüzden özellikle akşam yemeğinin vaktini iyi ayarlayın. Erken yenirse gece acıkabilirsiniz. Geç vakitte yenen yemek ise şişkinliğe sebep olur.(Beslenme tavsiyeleri makalemize bakabilirsiniz)
 • Sindirimi güç yemekler şişkinlik ve huzursuzluğa neden olur. Ağır olmasa bile yenilen miktarın fazla olması da uykunuzun kaçmasına neden olabilir.
 • Kısa bir yürüyüş sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda oksijen miktarını da artıracağından uyumanızı kolaylaştırır.
 • Kahve ve türevi içeceklerden kesinlikle uzak durun. Kahveye göre daha masum olsa da çaydan da uzak durmaya çalışın. En azından bir bardaktan fazla tüketmemeye çalışın.
 • Nefes alma egzersizleri, kitap okuma, bilinçli olarak yapılacak masaj, yoga, meditasyon veya yatmadan önce bebeğiniz için dua etmek sizi rahatlatır ve rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.
 • Hamilelikte uykusuzluk problemini; uyku ortamının uygun hale getirilmesi(ses, ışık, oda sıcaklığı vb.) , konforlu bir yatak ve yastık seçimiyle en aza indirebilirsiniz.
 • Uyku süresi kişiden kişiye değişebileceğinden belli bir süre belirlemeyin. Ama her gün aynı saatte yatağa girerseniz belli bir süre sonra o saatte uyumanın alışkanlık haline geldiğini göreceksiniz.
 • Uyku ve cinsellik dışında gün içinde yatak odasında çok fazla vakit geçirmemeye çalışın. Bunu başarabilirseniz yatak odasına girdiğinizde vücut otomatik olarak yatak odasıyla uykuyu özdeşleştirecektir.

Tüm bunlara dikkat edip yine de yarım saat içinde uyuyamadıysanız kendinizi zorlamayın kalkıp bir süre evin içinde bir tur atın. Bunu yaparken aklınızdan çıkarmayın vücuduz size bir alışkanlık kazandırmaya çalışıyor. Özellikle hamileliğin son döneminde ortaya çıkan kesik kesik ve huzursuz uyuma sizi doğum sonrası döneme hazırlamaktadır. Bu sayede bebeğiniz ağlamaya başladığında veya acıktığında uyanmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Ve bu sayede dünyalar güzeli bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda iyilik meleği olarak yanında olabileceksiniz.

SON OKUNANLAR

6 yaş çocuğu neler yapabilir?

6 yaş çocuğu için bu dönemde motor becerilerde ciddi değişiklikler görmeyeceksiniz çünkü koordinasyonun geliştiği ve ince motor becerilerin keskinleştiği bir iyileştirme dönemidir. Ancak...

5 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

5 yaş çocuğu genellikle bir gelişimsel dönüm noktasından diğerine doğal, öngörülebilir bir sırayla ilerler. Ancak her çocuk kendi hızında büyür ve beceriler kazanır. Bazı...

GÜNCEL BİLGİLER

Babalık İzni Hakkında Her Şey

Babalık izni veya erkekler için doğum izni olarak bilinen uygulama hakkında bilmeniz gerekenler için bir yazı hazırladık. Anneye verilen izin süresi kadar...

Suni Sancı İle Doğum

Suni sancı aynı zamanda doğumu indüklemek olarak da bilinir. Vajinal doğum elde etmek için doğum kendi başına başlamadan önce gebelik sırasında uterus...

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Her Şey

Oral kontraseptif olarak da adlandırılan doğum kontrol hapı hamileliği önlemek için ağızdan aldığınız ilaçlardır. Etkili bir doğum kontrolü yöntemidir. Nasıl çalıştıklarını ve hangi yan...

Yumurtalık Kisti Nedir? Nasıl Oluşur ve Tedavisi Nasıldır?

Yumurtalık kisti bir kadının yumurtalıklarında oluşan küçük, sıvı dolu keselerdir. Çoğu kist zararsızdır, ancak bazıları kanama veya ağrı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca, kistleri...

Meme reddi nedir, çözümü var mı?

Bir bebeğin meme emmeyi reddetmesi, emziren bir anne için en üzücü bir sorundur. Bebeği çığlık atıp göğüsten ayrıldığında üzgün hissetmeye sebep olur. Anneler...

2 yaş çocuğu neler yapabilir?

Çocuklar genellikle bir gelişimsel dönüm noktasından diğerine doğal, öngörülebilir bir sırayla ilerler. Ancak her çocuk kendi hızında büyür ve beceriler kazanır. Bazı çocuklar dil...

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıldır?

Bebeğinizin ilk dişinin çıktığını görmek heyecan verici bir zaman olabilir. Tabii ki diş çıkarma belirtileri nedeniyle stresli de olabilir. Genellikle bir bebek, diş etlerinde “tomurcuklarla” doğar. Bunlar,...
17,323BeğenenlerBeğen
80,352TakipçilerTakip Et