0 oy
847 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (113 puan) tarafından
Kızlar merhaba uzun zamandır yokum.

Çocuğumu karnında 3 aylık kaybetmiştim ancak biraz toparlanabildim 

18 aylık erkek bir bebeğim var 

Sezeryan doğum ve hamileliğimin 32 haftasında korona oldum ve çok ağır geçirdim antibiyotik kullandım

Neyse bebeğim Allaha çok şükür sağlıklı bir şekilde kucağıma aldım gelişimi güzel gidiyordu 5 aylıkken babalamaya başladı 6 aylıkken net bı sekilde baba diyordu dönmesi herşeyi çok normal gitti 7.5 aylıkken emeklemeye basladi 8 aylıkken tutunarak yürüdü 1 yaşındayken de yürüdü şuan 60 70 tane kelimesi var  hiç televizyon tablet izlemiyorum annem kanser tedavisi görüyor hergun nerdeyse ordayız 2 tane teyzesi var annem var ilgileniyoruz konuşuyoruz ikili cümlesi 6 tane baba gitti mama ver şu ver gibi bebeğim parka gittimizde kimseyle oynamak istemiyo parkın boş olmasini tek başına oynamak istiyor eve misafir gelince ilk gitmek istemiyor sonra alışıp onla oynayıp konusuor göz teması var ama odaklaninca bakmıyor bay bay gel gel yapmaya 6 ayliken başladı bazen unutuyor bazen yapıyor bu kadar uzun anlatmanın sebebi 2 gün önce bu yük şok geçirmem yüze gülmesi var tek başına oyun oynamasi bizle oynuyor neyse cuma günü piskiyatiriye gittim çünkü bebeğimin korkuları var aniden yatarken zil calmasindan ufak bir tıkırtı sesten karanlıktan korkuyor bende gittim sorular sormaya başladı bende anlattım böyle böyle korkuyor diye oda. Otizim olabilir dedi arabayı aldı bana getirdi doktora gotuedu korkması otizim belisrtisi dedi bende çocuğumun çok kolay öğrendiğini anlattım bugün duyduğu kelimeyi yarın söylüyor doktorda olsun korkması ve kimseyle oynaması otuzim dedi çok üst seviye otuzim değil ama yine de alt seviye olabilir dedi orda yıkıldım zaten acilen üni Hastanesi'ne gitmemi söyledi gittik docent baktı olabilir de olmayabilirde algıları çok açık ama bazı hareketler otizimi gosteriyor dedi bide prof doktor gorcek dedi ben gittiğim doktora ablam çocuk gelişimci ve sosyal hizmetler görevlisi biz otuzim olduğunu düşünmüyoruz dedim oda Ablan tehsis koyamaz biz koyarız dedi yani gerçek anlamda ne düşeceğimi bilmiyorum aspergerden supheleniyorlarl bide sizin dusuncenizi öğrenmek istedim çok uzun oldu kusura bakmayın teşekkürler

34 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Canım docentın soyledıklerının ustune bızım bılgı bırıkımımızle yaptıgım yorum sadece komik olur, onun elınden kac cocuk kac bebek gecmıstır, doktorlar durduk yere de asla aıleyı suphelendırmezler
(113 puan) tarafından
Korktum diyip sariliyo
(113 puan) tarafından
Evet bende tranwa oldu sandım götürdüm doktor öyle diynce şaşırdım uzuldum
(1,210 puan) tarafından
O yaşlarda benim kızım da ap aynı öyleydi canım. Öyle çok korkuyordu ki. Ayağını incitmisti bikeresinde asla üstüne basmiyordu. Dışardan pat diye ses geldi acıyan ayağının üstüne basıp topallayarak kucağıma kosmustu
(7,948 puan) tarafından
Benim oğlum zil sesinden felan değilde böyle ışık kapatınca korktum diyip bana geliyor. 26 aylık. Bilemedim bence kkorkmasi otizm değildir ki. Fon makinesindende korkuyo.
(15,212 puan) tarafından
Oğlum 3 yaşında hala mikser çalışacağı zaman diğer odaya kaçar. Sesinden rahatsiz oluyor. Korkmanin otizm belirtisi olmasıni ilk defa duyuyorum. Doktorlar daha iyi bilir tabi de istersen başka doktorlarla da görüş içine sinsin
-Reklam-
+1 oy
(1,011 puan) tarafından
Otizm gelişim geriliği değil sadece benim kuzenim aşırı akıllı herşeyi yapar, ama ileri derecede otizmli hatta

Eşim sosyal hizmet uzmanı. O da iyi biliyor çocuğu gördü bunda bişi yok dedi ama yüzde yüz raporu var 

İnşallah bişi yoktur birkaç doktora da götürün 
(113 puan) tarafından
Evet zaten gelişim geriliği değil ileri seviye zekalı olabilir de olmayabilirde çünkü asperger öyle ileri seviye zeka yaşıtlarına göre ilerde ama oda otizm diye adlaniriliyor ben olmasını istemem çünkü özel çocuk ben ona yetirince ilgi veremezsem yonlendiremezsem diye korkarım doktorlar da diyor otuzim kötü değil ileri seviye otistikten bahsetmiyorum çok zeki oluyorlar bütün bilim adamları Elon Musk stevy jops otuzim ibni Sina olsun hepsinde var beynin ileri seviye çalışması ama gerçekten bu cocuklara sahip olmakta zor belki ben bile otizim olabilirim 9 aylık yürümeye konuşmaya başlamışım aşırı cümle kurabiliyormusum o zamanlar otizim bu kadar popüler olmasa da bana dikkat eksikliği demişlerdi
(1,011 puan) tarafından
Çok haklısınız ve çok güzel aciklamissiniz bende bunu demek istedim. İnşallah özel çocuk değildir siz bı üstüne düşün. Arkadaşımın oğluna da demişlerdi ama şimdi normale döndü yani bı sıkıntısı yok şükür
+1 oy
tarafından
Ablan tanı koyduysa niye goturdun docente şaka gibisnz 
(113 puan) tarafından
Ablam tanı koymadı ama bu çocukta bişey yok sadece korkuları var tranwatik bişey olmuş olabilir mi diye götürdüm ayrıca iyiki doktor değilsiniz çünkü lafı başka yerlerinizden anliyorsunuz daha iyi okumanız lazım iyi geceler
tarafından
Hepsini okumadim o kadar boş faktim yok
(734 puan) tarafından
Kadıncagız getirecek hekimlerin görmesi sart nasıl konuşma ben bakmazdım diye terbiyesiz kadın..
(734 puan) tarafından
Oyuncak kutusu sen boş yapma kapa çeneni
tarafından
Sen kapat ceneni yorumma burnunu sokma
+1 oy
(306 puan) tarafından
Bebeğin ani sese tepki vermemesi saçma olur bence ya biz yetişkin olarak bile ani sesten korkabiliyoruz ne bileyim zaten olabilir demişler üzme kendini bence değil inşallah da Allah gönlüne göre verir canım 
(113 puan) tarafından
İnşallah canım dua et
0 oy
(2,092 puan) tarafından
Yani bebeğim iki yaşında olacak bu ay oda kimseyle oynamıyor parka gittigimizde yanina gelenleri ittiriyor hatta çekiniyor benimkide hep ben insanlarin icine koymaya çalışırım hatta ama benimkide herseyi bilir konuşur bi doktora daha götürün mutlaka 
(113 puan) tarafından
Yani ben bebeğimin çoğu yasitina göre ileride olduğunu düşünüyorum bu aylarda bunlar normal mi bilmiyorum ilk konuştuğum doktor dinlemedi bile beni direk yapıştırdı cevabı o yüzden bide size sormak istedim
(2,092 puan) tarafından
Benide korkuttun şimdi dedigim gibi bende bebeğimin herkes maşallah der bildiklerine ama benimkide pek sosyal bi çocuk değil o kadar parka götürmeme rağmen
(113 puan) tarafından
İleri seviye değil ama alt seviye otuzim olabilir diyorlar
(2,092 puan) tarafından
İnşallah değildir seninkide içini rahat tut başka bi doktora daha görün için rahatlasın en azından erken egitim alir geç kalmazsin hem ileride değil anlattığına göre zaten.
0 oy
(2,066 puan) tarafından
Otizm falan değildir bu çocuk bence ama uzman görüşüne göre Hreketnetmektenfayda var. Her insanda bir miktar otizm olduğunu söylüyorlar önemli olan bunu tetillemekten kaçınmak doğru şekilde eğitim aldırmak vs .
(113 puan) tarafından
Evet bende öyle düşünüyorum arkadaşlarıma sordum daha yürümeyen konuşmayan var o zaman bizim çocuk ağır otizim diyorlar
0 oy
(5,488 puan) tarafından
Valla canım ne desem.bilemedim ama çok benzemiyo otizme arkadaşımın çocuğu da otizmli özel eğitim alıyo ileri gitmeden farj ettiler onlar şuan iyi diyo prof da görsün eğer oda var derse eğitimleri aksatmayın o zaman hiç yokmuş gibi oluyorlarmış inşallah yoktur ufak tefek şeylerdır hemen geçer korkuları 
(113 puan) tarafından
Ya tabiki ben eğer olduğunu bilsem 1 dakika beklemem ama hiçbir belirti görmedim ben hep ilerdeydi bebeğim ama böyle olunca içime kuşku düştü her hareketini kontrol ediyorum aceba mi diyorum piskolojism bozuldu
(5,488 puan) tarafından
Canım başta senin sağlam durman lazım bakalım doçent ne dicek ondan sonra da olmuş olsa bile henüz çok küçük eğitimle hiçbir şey yokmuş gibi olur Allah'ın izniyle kabullenmesi biraz zaman alabilir ama daha ne hastalar var emin ol buna şükrediyo insan kendine karaları bağlama Rabbim büyük duadan başka birşey yok şuan bol bol dua
0 oy
(307 puan) tarafından
bu anlattiklarin benim kizlarimdada var canim mesela yabanci birini gorsunler kesinlikle yanasmazlar.parkta baska cocuk gelsin yanina oyunu birakip yanima gelirler.gelisimi konusunda dogdugundan belli dr kontrolunde biz bunu dra soyledigimizde cok normal ve gelisimleri guzel dedi. belli yaşa kadar yabancilamasi normalmis ve bu durumun duzelmesi kreşe baslayinca gecer dedi.bence baska bir dra daha götür canim
(113 puan) tarafından
Yani ben bu yaşlarda normal olduğunu düşünüyordum aceba korkuları biz babasıyla bazen kavga ettigimizden mi oldu diye düşünüp götürdüm otizim dedi
(307 puan) tarafından
olabilir canim yaninda tartismamaya calisin birde baska dr a kesin goturun tek dr un demesine bakmayin
0 oy
(150 puan) tarafından
Bende otizmliyim.bana gore her insanda var bu kuzum sen bile.olabilirsin yani dort dortluk insan yoktur skma canini duzelir.elbet
(113 puan) tarafından
Yok herşey Allah'tan gelir tabiki öyle olsa bile benim çocuğum elimden gelen herşeyi yapıyorum ama çocuğum ilerde olduğuna dusunurekn kuşku girdi içime
(48,671 puan) tarafından
seninki nasil ki canim hafif olaninmi
0 oy
(2,487 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Tam saçma sapan konuşmuş. Sakın hemen güvenip de moralinizi bozmayın. Başka bi dr a gidin. Otizmden her dr anlamaz. Yanlış teşhisler çok oluyor. Belki de sadece çocuklu kalabalık ortamda büyümediği için yabancılaması var. 

Ne kolay be iki belirtiyle otizm teşhisi koymak. 
(113 puan) tarafından
O kadar rahatlatiniz ki beni bende böyle düşünüyorum herşeyi yapabiliyor çünkü dolabı açıp istedini alıp getirip ac diyor kendini bu kadar belli eden bir çocuk nasıl olabilir diyorum bende
(2,487 puan) tarafından
Otizmli çocuk anne babasıyla bile ilişki kurmaz doğru düzgün. Size karşı sık gördüklerine karşı iletişimi iyiyse gülümsemesi tepkisi varsa korkmayın. Yine de başka bi dr a gidin tabi.
(113 puan) tarafından
Sürekli sarılır öper
(2,487 puan) tarafından
Yok canım bence değil gibi.
Ebeveynli oyun grubu bulursanız onlara gidin veya yaşıtı kuzeni falan varsa sık sık görüşün. Bu aylarda zaten beraber oynama pek olmaz da en azından alışır.
(113 puan) tarafından
Çevresinde çocuk yok kuzenleri büyük okula gidiyor ama oyun gruplarina goturcem
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Kizim 3 yaşında hala bazı şeylerden korkar bence korku alakası yok ya dayımın kızının oğlu otizmli korku diye bisey yok çocukta sadece takıntıları var göz teması fazla kurmaz kendi dünyasında 
(113 puan) tarafından
Yok benim çocuğum dışarıdaki insanların bile yüzüne bakar burda mesela marketimiz var ilk yabancılık çekti sonra alışti yüzüne bakar gülümser ve eline bişey alır uzatır ver diye ve kasadan okutmayi bile biliyo sadece bir insana gitmesi için alışması lazim
(5,240 puan) tarafından
Bence normal ama sen tek doktorla kalma başka yerde gotur
(113 puan) tarafından
Evet goturcem
0 oy
(7,952 puan) tarafından
Bence otizm değil ben ztn doktor yada eğitimci değilim.ama her korkan çocuk otizm olsa ohoooo.mesela benim oğlum 4 yaşında dili 2 yaşla uyumlu defalarca götürdüm otizm asla değil dediler.sizin doktor oğluma baksa otizm derdi kesin
(113 puan) tarafından
Evet çok katılıyorum çocuk nefes alsa otizim diycek içim çok rahatladı teşekkür ederim arkadaşım da dedi aynı şeyleri benim çocuk da yapıyor o zaman otizim mi diye
(7,952 puan) tarafından
Eğer etrafında dönme sürekli seni tekrarlama göz kontağı kurmuyorsa hade yine otizm derdik.ama sadece korkması ve otizm demesi çok saçma geldi bana
(113 puan) tarafından
Kendi etrafinda dönmesi yok yabancıların bile gozune bakar
(7,952 puan) tarafından
O zmn korkma
0 oy
(163 puan) tarafından
Benim bebeğimde 1 yaşında oda herşeyden hemen korkar ilkirir oynarken az yüksek ses konuşalım dalmissa irkilir hatta babası der bazen sen niye korkak oldun diye benim bebeğim geç yapmti herşeyi emekleme tutunma kalkma hala yürümüyor düşecek korkusuyla hemen oturuyor valla içime bir şüphe düştü 
(163 puan) tarafından
Ha bide benim bebeğim baba dede falan derdi şimdi unuttu demiyo sadece gel diyor yabancılardan korkar ağlar
(113 puan) tarafından
Bende aceba çocukta tranwa mi oldu diye götürdüm otizim dedi
(163 puan) tarafından
Valla korktum şimdi ama tek doktorlakalma canım çünkü maalesef profta olsa bazen herşeyi bilmiyorlar
(113 puan) tarafından
Evet çok haklısınız 5 dakika sürdü sürmedi hemen tanı koymaya çalıştılar
(163 puan) tarafından
Evet canım su yüzden diyorm aynı konu deil belki ama uyu.z hastalığı geçiriyorz ailecek ama prof olunca herşeyi bilmesini isteriz demi kaç prof gezdik alerji diye oyaladı eşimi sonra bize bulasinca artık biz araştırdık anladık hala bitiremiyolar
0 oy
(1,327 puan) tarafından
Uzman girişlerinin üstüne bence diye başlayan cümleler pek olmayacak ama yani bilmiyorum korkmanın otizm belirtisi olduğunu ilk kez duyuyorum ve bilmiyorum söylediğiniz şeylerden çoğu çocuk korkar yani mesela dalgınken gelen sesten vs. Bunlardan yetişkinler bile korkuyor irkiliyor öyle değil mi
(113 puan) tarafından
Evet sesten korkmak otizim belirtisi dedi hatta defalarca dedi
(1,327 puan) tarafından
İnşallah otizm değildir
0 oy
(8,986 puan) tarafından
Net bir teşhis koymamis hemen kötü düşünme canım gerekli muayeneler sonrası inş bisey çıkmaz iyi derler güzel haberini aliriz canım Allahım korktugundan korusun geçmiş olsn
(113 puan) tarafından
Evet koyulmadi ama çok korkuttar doktor oyuncak masasında oyuncak kutusunun ağzını kapattı benim çocuğum karşı çıktı yani otizimli çocuk itiraz etmez
0 oy
(302 puan) tarafından
Benim bir tanidikta almanyadan istanbula tedavi icin geldi canim 5yasindaydi otizimli oda kalabaliga girmezmis girerse korkar tedirgin olurmus tedingin oldugu zaman ellerini cirpar yada kulaklarina vururdu ismiyle cagirdiginda bakmazdi bi tek cok gorduklerine giderdi dger coxuklarla oynamazdi oynamaya calisirdi yaklasirdi cocuklara ama sonradan geri kacardi cesaret edemiyordu
(113 puan) tarafından
Benim oğlum ismine tepkili
(302 puan) tarafından
Ozmn korkma sanmiyorm oyle olduunu
0 oy
(1,575 puan) tarafından
Benim oğlum 2-3 yaşındayken parka gidince donup kalıyordu. Kendi oynamayı unutuyordu sadece ordaki çocukları izliyordu. Şimdi okula gidiyor inanılmaz sosyal bir çocuk. Hatta fazlasıyla. Her çocuğun bireysel gelişimi farklıdır, olaylara verdiği tepkiler farklıdır. Oğlum çoook farklıydı kızım çoook farklı. Yani bence böyle ufak tefek şeyler tanı için yeterli değil. Ha ama gidin baksınlar içiniz rahat etsin tabi
(2,092 puan) tarafından
Yok ya bizde bunlar yok ama yukarda biri bişey paylaşmış bi doktor adı onun sosyal medya hesabina baktimda gözlerini biyere döndürerek dönmemizde var ama çok nadir yapar onun haricinde konuşur takıntısı falanda yok sabit biseylede oynamaz ayy insana kuşku düşüyor işte böyle çocuğumun yok biseyi:)
(1,575 puan) tarafından
Zaten bence anneliğin tanımı "panik". Yani bu benim için de böyle. Büyütüyoruz ama nasıl büyütüyoruz işte ömür tükeniyor :)
(2,092 puan) tarafından
Gerçekten zor valla zor herşey anneye zor
(113 puan) tarafından
Elisa çok güzel yazmissin canım benim oğlumun konuşması yada dediğn hiçbirsey yok herşeyi önceden yaptı konuşma yürüme emekleme olsun tek problemi arkadaşlarıyla oynamamak ve sesten korkmak bir çocuğun otizim olması için 1 2 tanesi yeterliymis doktor öyle söyledi otuziminde dereceleri var dedi
(306 puan) tarafından
Yani sadece bunlara bakıp otizm diyemezler yani ya daha küçük sonuçta tepki vermesi normal bence bir de hemen ortama her çocuk alışmaz karakteri böyledir belki
0 oy
(347 puan) tarafından
Kimseyle oynamıyor diye otizim hemn deniliyor 

2yaş normal kizim2.5 yaşında yeri geliyor kismeyle oynamıyor kimseye gitmiyor oyuncakla oynar durur bir ara hep ağlıyorum uykuda çığlık atıp bağırarak ağlardı hocaya gittim dua yaptırdım taktım boynuna sulur korkusu yok ama hal hareketi her çocuk gibi 

Kendini üzme Allah'ın izniyle birşey olmaz kötü düşünme dua et başka doktora git 
(113 puan) tarafından
Benim çocuğumda da problem yok ama gerçekten çok korkuyorum bakalım bide profa goturcem
0 oy
(997 puan) tarafından
Kuzum herşeyi normal sadece sesten dolayı ise teşhis koydurma çok daha erken ve bol bol çocuğu oku okut 
(113 puan) tarafından
Evet bende öyle düşünüyorum
0 oy
(1,144 puan) tarafından
Algısı açık olsa da otizm in çeşitleri var bu sebeple bu teşhisi belirgeç almış olabilirler il olarak nerdesin bilmiyorum ama instagramda da beratelik var bu anlamda duayenlerden diyebilirim birde onunla iletişime geç istersen 
(113 puan) tarafından
konyadayim.canim zaten bir çocuğa otuzim tehsisi koymak için hepsini yapmasına gerek yokmuş sadece 1 2 tanesini yaparsa da otizimmis doktor öyle soyleid
(1,144 puan) tarafından
Bu bahsettiğim kişi bu alanda gerçekten çok iyi instagram hesabından bir görüş istersen 1  2 davranışından dolayı otizm teşhisi almış çocukların %99 unda aslında o tanının olmadığını ispatlamaya çalıştığı olanların da redavisi yaptığı bir akademisi var

İlgili sorular

+2 oy
9 cevap 471 göst.
18 Ekim 2023 Diğer kategorisinde Bal oglum (737 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 197 göst.
4 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde 175766 (273 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 347 göst.
3 Nisan 2024 Aile kategorisinde Yenianneadayi1 (220 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 259 göst.
26 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Hamisanne. (136 puan) tarafından soruldu

379,877 soru

11,371,785 cevap

34,854 kullanıcı

...