0 oy
993 göst.
Diğer kategorisinde (463 puan) tarafından
Oglum 1 yaşında eşim doğduğundan beri onunla kurtce konuşuyor bense türkçe şimdi eşim kurtce biseyler deyince yapıyor anlıyor tepki veriyor bende deyince anlıyor ama bazen sanki duruyor anlamıyor bilmiyorum yada bana öyle geliyor türkçede öğrenir değil mi ya sonucta sürekli benim yanimda

24 Cevaplar

+13 oy
tarafından
Türkiye’de yaşıyoruz şu an önceliği Türkçe olmalı çünkü yaşadığımız ülkenin resmî dilini en iyi şekilde bilmek zorundayız ileride telafuz ve diksiyon konusunda çok sıkıntı Yaşar ve çoğu işte aranan düzgün şey iyi bir diksiyon olduğu için gelecekte sıkıntı Yaşar 
tarafından
Evet bu ülkenin ana dili Türkçedir Türkiye Cumhuriyeti altinda
(2,186 puan) tarafından
Yakinda bunca suriyeki afgan varken arapçayi da ana dil ilan ederlerrr
tarafından
Yok kız cezaevinde değil hahha :)) ama o partiden de değil zaten babam :)
(673 puan) tarafından
Ülkenin resmi dili Türkçe dir.
Anneden öğrenilen diller farklıdır.
Ermenice anadil olabilir Türkiye'de
Rumca anadil olabilir.
Arapça olabilir.
Hemsimce ana dil olabilir.
Annenin çocuğuna öğrettiği konuştuğu dil anadildir.     Bu renktir. Kültürel zenginliktir. Herhangi bir ekmeği, nehri, toprağı ikiye üçe dörde...ona, onbeşe bölmek değildir.
(7,972 puan) tarafından
Benm burda ne isim var☺☺☺
-Reklam-
0 oy
tarafından
Öğrenir canım sonuçta dışarıda heryerde Türkçe knuscak
(463 puan) tarafından
Inşallah haftada iki kere falan kaynamam gideriz ordada kimse türkçe konuşmaz oğlumla herkes kurtce konuşuyor ben tel türkçe konuşuyorum yani
tarafından
O zaman sende Türkçe surkeli kitap oku ona şarkı aç sen bol bol knus dışarı çıkar parka falan Kürtçe alisrisa Türkçe zor gelir
tarafından
Ogrenir bitanem .Ben ingilizce ogretmeligi okudum İki dilli egitim verdim cocuklara .Cocuklar bazen bir dile daha cok tepki verir bazen de digerine .Ya da bir sure agir basan dile daha sonra digerine .Sonuc olarak da bir kac yil sonra iki dilinde super konusabilir :)
tarafından
Ama iki dilli cocuk yetistirmek harika bir sey :) cocuklarin algisini acar , ustun zekali olabilir cocugun ilerde :)
0 oy
(13,764 puan) tarafından
Iki dili de öğrenir. Ben turkce konusuyorum esim almanca konuşuyor. Iki dili de anliyor ve konuşuyor kizim. Tabi benimle daha fazla vakit gecirdigi için Turkçeyi daha iyi konuşuyor. 
(463 puan) tarafından
Inşallah haftada iki kere falan kaynanama gideriz ordada kimse türkçe konuşmaz oğlumla herkes kurtce konusur bi türkçe konuşan benim yani
(13,764 puan) tarafından
Hic merak etme canim çocuklar zehir gibiler herseyi anliyorlar.
(12,264 puan) tarafından
Kız senin koca Alman mi☺️☺️
(13,764 puan) tarafından
Yok degil ama ana dili almanca. Almancayi Turkceden iyi konusuyor.
(12,264 puan) tarafından
Heee anladım canım ☺️☺️
0 oy
(2,448 puan) tarafından
Bizde aynı öyleyiz bi kürtçe bi türkçe
0 oy
(13,570 puan) tarafından
Ne güzel ben de eşime diyorum hep knus diye ama kafası karışır Türkçeyi tam öğrenemez diyo
tarafından
benm ablam tüm çocuklarına önce türkçe konuştu tam konuşup anladıkları zaman da kürtçeye başladı en büyüğü 15  küçüğü 6 yaşından gün aldı 4 çocuğu var hepsi de türkçe ve kürtçe çok iyi konuşabiliyor. bende öyle yapacağım. bakalim hayırlısı
(278 puan) tarafından
Nasıl bı şey ben şimdi 1 yaşındaki kıza ingilizce Kürtçe felan konuşsam onu nasıl anlayacak yada babası annesi Kürt veya Suriye li mi olacak
tarafından
4  5 yaşına kadar yani tam anlamıyla konuşacak zaman bilmesi gereken dili konuşacaksınız yani türkçe sonra de neyi öğrensin dersen onu konuşursun onu da öğrenmiş olur
tarafından
konuşacağı dil ile anne babasının suriyeli veya kürt olacak diye bişey yok ki mesela biz kürtüz eşim fazla bilmediği için evde hep türkçe konuşuyoruz ama ailem kürtçe konuşur bende ama çocuğum doğunca kürtçe öğrenmesini istiyorum ki öğreteceğim de  ama mesela ingilizce ve diğeri dilleri de bilsin isterim ve bunun için kurs vs ne gerekirse yaparım
0 oy
(1,667 puan) tarafından
Bizdede esim ben turkce konusiruz kaynanmlar kurtce konusur cocuklarimla ama anlamazlar onlari bende isterdim iki dilide ögrensin ama bende bilmiyom ki konusmayi sade anliyorum 
0 oy
tarafından
Benim kızım daha 3 bucuk aylik bende kurtce konuşuyorum bazen eşim kiziyor çocuğun kafasını karıştırıyorsun diye ben kürt eşim Türk bakalım hangi dili önce konuşacak ama ben ağırlıklı Türkçe konuşurum önce Türkçeyi öğrensin 
0 oy
(262 puan) tarafından
Okulda sokakta heryerde öğrenir.ben izmirliyim eşim adıyamanlı. Bizde iki dili öğreticez
0 oy
(1,264 puan) tarafından
Aynı dili konuşun cocuk arada kalıyor teyzemin kızı bu yüzden gec konuştu hastaneye gittiler doktor demişti önce bir dil öğretin
0 oy
(2,493 puan) tarafından
İki dili de öğrensin zarar gelmez fakat Türkçe üstünde daha çok durun. Öğrencilerimden biliyorum çok zorlanıyorlar.
0 oy
(14,081 puan) tarafından
1 yaşında daha öğrenir merak etme 
0 oy
(868 puan) tarafından
eşimin ailesi hep Kürtçe konuşuyor çocukları iki dili de güzel konuşuyor benim kızımın yanında Kürtçe konuşan yok ama isterdim çok dilli çocuklar daha kıvrak zekalı oluyor
0 oy
(945 puan) tarafından
Benim eşim değil de eşimin babası öyle yapıyor sinir oluyorum valla ya, çocuğun di'li Türkçe biz almanyadayız babası Almanca konuşuyor ona kulağı alışsın diye onlar tutturmuşlar bi Kürtçe çok lazımmış gibi. Kürt karışıtı bi insan değilim öyle olsa Kürt biriyle evlenmezdim. Ama bu konu canımı sıkıyor. Hayır bi de bende anlamıyorum çocukla öyle konuşup duruyorlar gereksiz geliyor bana. 
(6,925 puan) tarafından
O çocuğun gelişimiyle alakalıdır canım bende iki dili biliyordum ve hiç sorun olmadı aksine Türk dili ve edebiyatı bölümünü okudum yani düşündüğün gibi olmuyor dil bilmek kadar güzel bir şey olamaz ama nedense konu Kürtçe oldu mu çoğu insan da Kürtçeye karşı bi ön yargı oluşuyor
(945 puan) tarafından
Sorun o değil inan, dışarda sosyal Çevre kurarken hangi di'li konuşacağını bilemicek çocuk sonra. Beni rahatsız eden bu ve bir de benim o di'li bilmiyor olmam. Her çocuk tabi ki önce ana dilini öğrenmeli. Bunda hemfikiriz, fakat şartlar uygun değil malesef. Ama bunu anlatamıyorsun. Sanki bilerek yapılıyor anlatabiliyor muyum. Ben anlamadığım için Kürtçe konuşuluyor bu sefer ben kendimi dışlanmış hissediyorum. Onlar böyle yaptığı için bu şekilde düşünüyorum.
(6,925 puan) tarafından
Dışlanmaya bende karşıyım canım o konuda sana hak veriyorum çünkü bende hissediyorum aynı şeyi mesela Kürtçe şarkı dinlediğim de ya da eşimin ailesinin yanında nerelisin dediklerin de şuralıyım dediğim de rahatsız olduklarının farkındayım fakat bu utanılacak bir şey değil sonuçta hepimiz müslümanız bu ayrımcılık neden anlamış değilim Vallahi
(945 puan) tarafından
Valla biz İzmirliyiz eşim mardinli, ama annem bile başkası sorduğunda oğlum mardinli der hiçte çekinmez. Bende aynı şekilde, sonuçta benim oğlum da yarı Kürt :) seni çok iyi anlıyorum, aslında bakarsan türkiye ye de Eyalet sisteminin gelmesini çok isterdim, özerklik tanınmış olsa, belki bu kadar sorun kalmicak toplumumuzda. Ama ne yazık ki bizim toplumumuz cahil. Neyse daha fazla siyaset yapmiyim :)
(6,925 puan) tarafından
Keşke herkes böyle anlayışlı olsa hiç bir sorun yaşanmazdı.Ayrıca söylediklerin çok doğru canım parti kur oy verelim :D
0 oy
(673 puan) tarafından
70 yaşındaki nene dedelirmiz bile Türkçe biliyor. Gelen göçmenler bile bı kaç yıla Türkçe öğrendi. 

Bence şanslı olduğunuzu fark edin  bebeğiniz tek bil bilenden daha zeki olacak
0 oy
(12,264 puan) tarafından

Kız öğrenir bee ben ilk okula gidene kadar Türkçe bilmiyirmusum 

Okulda ogrenmisim :D

Ama sonra Kürtçe yi unuttum anlıyordum ama tam soyleyemeor dum ama toparladım hemen hem Türkçem hem Kürtçe m var arapça da anlıyorum yani hiç sorun olmaz

0 oy
tarafından
Bir komşunuz vardı evde kürtçe dışarıda Türkçe konuşurlardı misafir gelince gene Türkçe o dönemde İzmirde pek konuşan olmazdı kürtçe dışlanıcaklarını sandıkları içindi sanırım kız geldi 4-5 yaşına bir şeyler diyor biz anlamıyoruz annesi ağlıyor kızım konuşamıyor diye annanemin aklına gelmişti o zaman o söylemişti evde farklı bir dil mi konuşuyorsunuz demişti çocuk karmaşa yaşamış ilk okula başladı orta okula kadar özel eğitim almıştı oda dediklerimizi anlardı ama dışarıda Türkçe mi kürtçe mi cevap vericeğini bilmediği için kendine bir dil oluşturmuş zihinsel her hangi bir sorun yoktu dil gelişimi uzun süresini aldı ailenin şuan üniversiteden bu yıl mezun oldu 
0 oy
tarafından
Bu ülkenin dili Türkçe kısa ve net en azından cocukken Türkçe konuşup büyüyünce de Kürtçe ogretebilir esin bu sekilde aklida karisir bence
0 oy
(109 puan) tarafından
Çift dilli büyümesi çok güzel. Endişe etmeyin 2 dili de öğrenir. 
0 oy
(1,238 puan) tarafından
Ne güzel iki dil öğrenecek iste 
0 oy
tarafından
Bnim eşimde Kürt öyle bişey yok bizde babasigil dyoda biz knusmuyoz

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 590 göst.
5 Aralık 2022 Diğer kategorisinde HASRETiM160121 (2,297 puan) tarafından soruldu
0 oy
28 cevap 685 göst.
10 Şubat 2022 Aile kategorisinde Roza1996 (8 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 947 göst.
27 Mart 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 479 göst.
16 Haziran 2019 Diğer kategorisinde seven sevilen (159 puan) tarafından soruldu

377,305 soru

11,291,340 cevap

34,706 kullanıcı