Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Beslenme Gebelikte Çikolata Tüketiminin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gebelikte Çikolata Tüketiminin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0
112
gebelikte çikolata kullanımı

Çikolatanın özellikle kadınları mutlu edici gücü artık herkes tarafından kabul edilmiş durumdadır. Çikolata reklamlarının çoğunlukla kadın profili üzerinden kurgulanması da bunun göstergelerinden biri sayılabilir. Aslında her yaştan kadın, erkek ve çocuklar için mutluluk verici etkisi bulunmasına rağmen kadınlar genel algıyı kendilerine doğru çekmeyi başarmışlardır. Bunda kadınların özellikle regl dönemlerindeki çikolata krizlerinin ve hamilelik dönemindeki çikolata aşerme durumlarının oldukça etkili olduğu ortadadır. Peki kadınların hayatlarının en hassas dönemi olarak adlandırılan gebelikte çikolata tüketimi ne kadar doğrudur, sorusunu da akıllara getiriyor.

çikolata kadın

Gebelikte Çikolata Tüketiminin Faydaları

Herkes tarafından sevilen çikolatanın da tüketimi konusunda bazı uyarılar ve sınırlamalar mevcuttur. Zaten hamilelikte anne adaylarının uyguladığı beslenme programları çoğunlukla her besinin dengeli ve düzenli tüketimini öngörmektedir. Çikolata da anne adayının şeker hastalığı olmadığı sürece belli bir miktarda tüketebileceği besinler arasındadır. Bu miktar genellikle haftada 2-3 defalık küçük parçalar şeklinde olmalıdır.

  • Çikolata içerisinde asıl faydalı olan teobromin adı verilen maddedir. Kafeinle nerdeyse benzer bir molekül yapısına sahip olan teobromin, kafeinden çok daha zararsız hatta yararı olan bir yapıdır. Şöyle ki, teobromin adlı maddenin bebeğin kordon kanına direkt nüfuz ettiği ve anne adayında yüksek tansiyon oluşma ihtimalini azalttığı gözlemlenmiştir. Bu etkinin teobrominin kasları rahatlatıp damarları genişletme etkisi sayesinde ortaya çıktığı düşünülür. Teobromin özellikle bitter çikolata bulunmaktadır ve çikolata ne kadar kaliteliyse içeriğindeki teobromin miktarı da o kadar artmaktadır.
  • Hamilelikte çikolata tüketen annelerin preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi daha az görülür.
  • Çikolata içerisinde kalsiyum, magnezyum ve flayanoid adı verilen antioksidan açısından zengindir. Bu vitaminlerin alınması da anne ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir.
  • Hamilelik döneminde bitter çikolata tüketildiği takdirde anne adayının kötü kolestrolü de düşürülebilir.
  • Çikolatanın serotonin hormonun salgılanması üzerindeki olumlu etkisinden dolayı anne adaylarının da zorlu hamilelik sürecinde tüketmeleri önerilir. Duygusal olarak anne adayının iyi hissetmesi çikolatanın en güçlü faydalarından biri olabilir.
hamilelikte çikolata

Gebelikte Çikolata Tüketimin Zararları

            Her şeyin olduğu gibi çikolatanın da fazla tüketilmesi hayatın her aşamasında bireyin sağlığı için zararlıdır. Hamilelik sürecinde de çikolata tüketimi belli noktalarda bebek ve anne adayı için riskler oluşturur.

  • Çikolatada fayda sağlayan asıl içerik kakao çekirdeğinin içerisinde bulunur. Ancak anne adayı ne kadar fazla işlem görmüş çikolata tüketirse alacağı fazla o oranda azalacaktır. İşlenmiş gıdalar içerisindeki katkı maddeleri de anne ve bebek sağlığı için olumsuz etkiye sahiptir.
  • Aşırı çikolata tüketimi de anne adayı için boş kalori alımı olarak ifade edilir. Özellikle yağ ve şeker oranı yüksek olan çikolataların tüketimi anne adayında yorgunluk ve varis gibi etkileri de vardır. (Gebelikte beslenme tavsiyeleri)
  • Çikolataların da içerisinde kahveye oranla az da olsa kafein bulunmaktadır. Anne adayının hamilelikte fazla kafein alması da erken doğum ya da düşük gibi olayların yaşanmasını tetikler.
  • Gebelikte çikolata tüketimini kontrol altında tutamayan anne adaylarının karşılaştıkları bazı problemler vardır. Gebelik şekeri, diş sağlığı problemlerinin başlaması ve aşırı kilo alımı bunlardan birkaçıdır.

Sizce bu yazı yararlı mı?

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz