Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaBebekBebek Gelişimi10 Aylık Bebek Gelişimi (Ne Yer, Neler Yapar?)

10 Aylık Bebek Gelişimi (Ne Yer, Neler Yapar?)

Bebeğinizin on aylık olduğu için dikkate değer değişiklikleri fark edeceksiniz. Küçük bebeğinizin şu anda oynayan, etrafta dolaşan ve tam bir yetişkin gibi iletişim kurmaya çalışan bağımsız bir bireye hızlı dönüşümünü göreceksiniz. 10 aylık bebek gelişimi sırasında, küçük çocuğunuz büyüme ve gelişimlerinde hızlı bir ilerleme kaydeder. Daha aktif ve iletişimsel olmanın yanı sıra, bu, çocuğunuzun ne tür bir kişiye dönüşebileceğini görmeye başladığınız zaman dilimidir. Utangaç, dışa dönük, temkinli, maceracı vb bir kişiliğin ilk adımlarını atmaya başlayacaktır. Hatta bebeğinizin erken kişiliğinde kendinizden ya da eşinizden etkilendiğini fark edebilirsiniz.

10 aylık bebek gelişimi aşamaları


10 aylık bir bebek hangi gelişimleri göstereceğini merak ederiz. Bu yaştaki gelişim aşamaları bebekten bebeğe değişebilir. Ancak genel olarak 10 aylık bebek gelişimi sırasında aşağıdaki beceriler görülür:

Oturma: Bebeğiniz şimdi muhtemelen herhangi bir destek olmadan oturabilir.

Emekleme: Dokuzuncu ay, bebeklerin emeklemeye başladığı ortalama bir aydır, yani sizinki bir ay kadar uzun bir süredir yapıyor olabilir veya hala başlamasını bekliyorsunuzdur. 10 aylık bir emekleme, endişe nedeni değildir. Aslında, doktorlar bazı sağlıklı ve iyi gelişmiş bebeklerin asla hiç emeklemediğini de söylüyorlar. Bazıları doğrudan yürümeye geçebiliyorlar. En sevdiği oyuncağı ulaşamayacağı bir yere yerleştirerek bebeği emeklemeye teşvik edin ve onu neşelendirin.

Ayak becerileri: Bebeğiniz bir mobilya parçasını tutup dik bir şekilde durabilir.

El becerileri: 10 aylık bir bebek genellikle parmaklarını ve işaret parmağını kullanarak bir şeyler alabilir ve nasıl işaret edeceğini öğrenebilir.

Konuşma: 10 aylık bebeklerin yaklaşık yarısı ebeveynlerine ulaşmak için “anne” veya “dede” der.

10 aylık bir bebek ne yiyebilir?

10 aylık bebek gelişimi


Bebeğinize her üç veya dört günde bir yeni bir yiyeceğe alıştırmaya, sağlıklı yiyecek seçenekleri sunmaya devam edebilirsiniz.  Meyve ve sebzeleri püre etmeye devam edin veya yumuşaklarsa, küçük parçalara ayırın. Avokado, muz, yaban mersini, şeftali ve pişmiş patates, havuç ve yeşil fasulyeleri deneyin. 10 aylık bir bebek için makarna parçalarını tattırabilirsiniz. Bebeğinize et de verebilirsiniz. Hindi, tavuk ve kırmızı eti pişirilebilir, püre haline getirilebilir ve bir kaşıkla yedirebilirsiniz.

10 aylık bebek gelişimi sırasında uyku

  • Onuncu ayda, bebeğiniz gün boyunca genellikle bir saat gündüz uykusu alacaktır.
  • Bazı bebekler gün boyunca hala iki kısa şekerleme yapabilirler.
  • Öğleden sonra yatmadan önce huysuz davranışlardan kaçınmak için öğle yemeğinden sonra uyuması daha iyidir.
  • Bebekler geceleri fazladan bir saat uyuyarak ya da gece boyunca uyuyarak kaybolan uykuyu telafi edecektir.

10 aylık bebek gelişimi sırasında bebeğinize yardımcı olmak

Bebeğiniz kendi halinde doğal olarak gelişecektir, ancak ebeveynlerin ve bakıcıların onlara cesaret vermeleri önemlidir. Aşağıdakiler 10 aylık bebekleri teşvik etmek için yapılabilecek bazı uygulamalardır:

  • Bebeğinizle konuşmayı günün önemli bir parçası haline getirin. Henüz konuşmuyor olsalar da, cesaretlendirmenizle teşvik edilecekler ve bu onların dil öğrenmelerini hızlandıracaktır.
  • Bebeğinizle nesnelerin varlığını anlatan basit oyunlar oynayın. Örneğin, bir oyuncağı veya nesneyi gizleyerek ve bebeğinizi aramaya teşvik ederek, görülemediğinde bile hala var olan şeyleri anlamalarına yardımcı oluyorsunuz.

10 aylık bebek gelişimi sırasında sabırsızlıkla bekleyebileceğiniz çok şey vardır. Ve tarif ettiğimiz gelişim aşamalarından herhangi biriyle ilgili endişeleriniz varsa, çocuk doktorunuz veya aile doktorunuz ile mutlaka görüşün.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et