Ana Sayfa Genel 10 Haftalık Gebelik - Anne ve Bebek

10 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Hamilelikte 10. Haftada Anne Ve Bebek

10 haftalık gebelik sırasında bir bebek artık embriyo formundan çıkmış ve bir fetüs aşamasına gelmiş demektir.  Ayrıca gelişiminin en kritik dönemini  tamamlamış ve güvenli periyoda  geçmiş demektir.  Bu gelişmeyle artık bebeğinizin daha insansı hatlara sahip olmaya başladığını da müjdeleyebiliriz.

10 Haftalık Gebelik: Bebek Gelişimi

10 haftada bebeğin mide asidi oluşmaya başlar. Dolayısıyla da böbreklerinde oldukça fazla idrar üretir. Erkek bebekler bu aşamada testesteron salgılamaya başlar, kalbi tamamen gelişir ve sizinkinden 2-3 kat daha hızlı atmaya başlar. Bu aşamada bebeğinizin saçları şeftali tüyü gibidir. Saydam ve transparan derisinin altından omurgası belkemiği sinirleri görülebilmektedir. Kafası vücudunun yarısı kadardır ve gelişen beyni nedeniyle çıkıntılı bir görüntü oluşturur. 10. haftada bebeğinizin diş etlerinin altında gelişen süt dişleri oluşmaya başlar. Ama bu kökler bebek doğup 6 aylık olana dek ortaya çıkmaz.

10 Haftalık Bebek Hareketleri

Şimdiden sonra bebeğinizin organları ve dokuları daha da hızlı büyüyecektir. Tam bir cenin pozisyonu alır. Bebeğinizin bu haftalarda kemikleri hızla gelişebileceğinden kollarını yavaş yavaş bükebilecek seviyeye gelebilecektir. Artık çoğu organı hızla çalışan bebeğinizin boyu da daha hızlı şekilde uzayacaktır.  Öte yandan dışardan bakanlar hamile olduğunuzu tam manasıyla anlayabilir zira karnınız hızla şişmektedir.

10 Haftalık Bebek Kilosu Ve Boyu

10 haftada bebeğiniz artık 3.5 cm uzunluğundadır. Bu da bir erik büyüklüğüne tekabül eder. Şimdiden sonra fetüsün kemikleri ve kıkırdakları hızla gelişebilir. Diz ve bilek kemikleri oluşmaya başlar. Kolları, dirsekleri oluşur. Kolları bükülmeye başlar. Artık bebeğiniz sıvıları yutabilir haldedir. Böbrekleri, beyni, karaciğeri ve bağırsakları artık son şekline kavuşmaktadır.

10 Haftalık Bebekte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 10 haftasında bedeninizde büyük değişiklikler fark edebilirsiniz.  Örneğin Progesteron salgısı yüzünden bu dönemde süt bezleri büyüyecektir. Bu arada östrojen hormonu ise süt kanallarının büyümesini sağlar.

10 Haftalık Gebelikte Annedeki Şikayetler

Bu aşamada damarlar genişler, göğüsler şişer aynı zamanda göğüs uçları büyür. Bu dönemde daha büyük sütyen kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca hamilelik döneminde artan hormonlar nedeniyle cildiniz daha fazla yağ salgılayabilir. Bu durum sanılanın aksine anne cildine parlak bir doku kazandırır. Yine annede artan kan basıncı sayesinde daha canlı ve gergin bir cilt oluşumu gözlemlenebilir. 10 haftada sabah bulantıları ve yorgunluk gibi semptomlar kendini gösteriyor olabilir.

10 Haftalık Gebelik Önerileri

Hamileliğinizin 10. haftasında artık bebeğinizi hangi sağlık kurumunda doğurmak isteyeceğiniz gibi konuları belirlemeye koyulabilirsiniz. Bu konuyu eşiniz, aileniz ve hekiminizle konuşarak çözümleyebilirsiniz.  10 haftada karın bölgeniz ve göğüsleriniz büyümeye başladığından iç çamaşırlarınızı yenileyebilirsiniz, gebelik sütyenleri gibi özel iç çamaşırı modellerine yönelebilirsiniz. Destekleyici ve genişleyebilen ürünleri alarak bedeninizi 2 beden daha geniş ürünlerle taçlandırabilirsiniz.

10 Haftalık Gebelik : Beslenme

Gebeliğin 10 haftasında sabah bulantılarınız azalmaya yüz tutabilir. Bu aşamada kendinize uygun bir beslenme düzeni belirleyebilirsiniz. Sevdiğiniz sağlıklı yiyecekleri tüketirken yeterli bu dönemde bol sebze ve meyve ile beslenerek yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz. Sabah bulantılarınızın düzelmesiyle de artık daha sağlıklı ve besleyici kahvaltılar yapabilirsiniz. Kendinize sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilir ve bunun için internetten faydalı öğünler bularak düzenleyebilirsiniz. Söz gelimi gün içinde enerjiniz düştüğünde ve kendinizi uykulu hissettiğinizde bu tarz sağlıklı besin ve atıştırmalık tabakları hazırlayarak tüketebilirsiniz. Örneğin kuruyemiş tabakları,  birer avuç fındık- fıstık – badem – Antep fıstığı karışımı gibi atıştırmalıklar sayesinde bu gıdalardan protein, yağ, lif, bol miktarda vitamin ve mineral şeklinde yararlanabilirsiniz. Bu tür gıdaları ani acıkma ataklarında kullanabilirsiniz. Elbette tükettiğiniz miktarlara da dikkat etmelisiniz.

10 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Ve Öneriler

10 haftalık gebelik sırasında damar genişlemesine bağlı olarak göğüslerde şişkinlik olacağından sizi rahat ettirecek olan 1 – 2 beden büyük iç çamaşırları satın alabilir, doğumunuzu yapacağınız sağlık kurumunu belirleyebilir, yorgunluğunuzu giderecek  ve bulantı çektiğinizde yemeklerden uzak kaldığınız açığı kapatacak mineral tabakları hazırlayarak tüketebilirsiniz.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Östrojen Hormonu Nedir? Fazlalığı Zararlı Mı?

8 Aylık Bebek Gelişimi (Ne Yer, Neler Yapar?)

Emziren Anne Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Çocuklarla Oyun Oynamanın Faydaları

Hamilelikte Anemi

Vegan Beslenme Çocuklar İçin Güvenli midir?

21,256BeğenenlerBeğen
118,276TakipçilerTakip Et