Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı Bebek Giysileri Nasıl Yıkanmalı?

Bebek Giysileri Nasıl Yıkanmalı?

Çocuğunuzun giysilerini temizlemeye ve dezenfekte etmeye yönelik ilk adım, bebek giysileri ilk kez yıkamanın ne kadar önemli olduğunu anlamaktır. Çocuğun kıyafetlerini ilk kez yıkamak hazırlık gerektirir. Bebeğinizin giysilerini yıkamaya hazırlamadan önce, giysilerini giymeden bir kez yıkamanız gerektiğini hatırlamanız önemlidir. Bunun nedeni, bu giysilerin satın almadan önce birçok zararlı bakteriye maruz kalmasıdır. Bebeğinizin kıyafetlerini yıkarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı durumlar şunlardır:

 • Yıkama talimatları için marka etiketine bakın. 
 •  Kullanılan deterjan türü konusunda dikkatli olun.  Bebekler için özel olarak üretilmiş kimyasal olmayan çamaşır sabunu kullanın.
 • Önceden suya batırın. Giysiler uygunsa sıcak suda bekletin. Birçok mikrop bu sayede ölecektir.
 • Bebek kıyafetlerini ayrı ayrı yıkayın. Bu şekilde, diğer kıyafetlerden gelen bakteriler bebeğin kıyafetlerine geçmez.
 • Yıkamadan sonra ılık suya daldırın. Bu, deterjan ve diğer alerjenik bakterilerin öldürülmesini sağlar.
 • Güneşte veya sıcakta kurutun. Güneş ışığı doğal bir dezenfektan görevi görür. Mümkünse bebeğinizin kıyafetlerini doğal güneş ışığında kurutun. Yeteri kadar güneş ışığı yoksa, steril bir odada kurutabilirsiniz.

Bebek giysileri elde nasıl yıkanır?

Bebeğinizin çamaşırlarını çamaşır makinesinde yıkamak yerine elle yıkamanız önemle tavsiye edilir. Çoğunuz kendinize yeni doğan bebek kıyafetlerini nasıl yıkayacağınızı mı soruyorsunuz? Bebek kıyafetlerini düzgün bir şekilde yıkadığınızdan emin olmak için birkaç kolay adım:

 1. Ellerinizi dezenfekte edin ve temizleyin. Bebeğinizin giysilerini kullanmadan önce bir bakteri kaynağı olan ellerinizi iyice yıkayın.
 2. Suyun sıcaklığını ölçün. Giysileri aşırı sıcakta el ile yıkarsanız, bebeğinizin giysilerinin bütünlüğünü bozabilir ve yırtılmalara neden olabilir. Ayrıca aşırı sıcaklık ellerinizi yakmanıza neden olabilir.
 3. Çevre dostu olan, kimyasal olmayan deterjan kullanın. Kimyasal deterjan kullanmak bebeğinizin cildine zarar verebilir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve hatta bebeğinizin cildini yara yapabilir. 
 4. Yıkama öncesi ve sonrası sıcak suda bekletin. Bakteriler yıkamadan önce birikebilir, çoğu bakteriyi öldürdüğünüzden emin olmak için, bebeğinizin kıyafetlerini 30 dakika yıkamadan önce sıcak suya batırın, yıkayın ve yıkamadan sonra ılık suya daldırın.
 5. Bebek giysileri iyice kurulayın. Bebeğinizin kıyafetlerinin tamamen kuru olduğundan emin olmanız son derece önemlidir. Mümkünse güneş ışığında kurutun. Mantar enfeksiyonlarına neden olabileceğinden bebeğinize nemli kıyafetler giydirmeyin.
bebek giysileri

Bebek giysilerini makinede nasıl yıkarım?

Bebeğinizin giysilerini el ile yıkamanız tavsiye edilirken, zaman alıcı ve yorucu olabilir.  Bebek kıyafetlerini makinede yıkamak için şunları deneyin:

 1. Sizinkini yıkamadan önce bebeğin kıyafetlerini yıkayın. Çamaşır makineleri, bakterilerin bir kısmını içinde barındırabilir. Bebek kıyafetlerine geçmesini önlemek için, ilk önce bebeğin kıyafetlerinin yıkanmasını sağlamak gerekir.
 2. Sabunla önceden ıslatın. Giysilerin iyice temizlenmesini sağlamanın harika bir yolu, 35 santigrat derece sıcaklıkta bir kova su alıp, yarım bardak bebek deterjanı eklemek ve makineye eklemeden önce yarım saat bekletmektir.
 3. Durulama seçeneğini iki kez kullanın. Sabunun kumaştan tamamen çıkarıldığından ve bakterilerin yıkandığından emin olmak için durulama bölümünü iki kez çalıştırın. Çamaşır makinesinde sabun veya deterjan olmadan başka bir kez daha durulama ve sıkma işlemi yapın.

Daha fazla referans ve kılavuz için doktorunuza bebek kıyafetlerini çamaşır makinesinde nasıl yıkayacağını sormak her zaman yararlıdır. Bebek giysileri elde olsun makine de olsun, sık sık yıkamak sağlık açısından oldukça önemlidir.

SON OKUNANLAR

6 yaş çocuğu neler yapabilir?

6 yaş çocuğu için bu dönemde motor becerilerde ciddi değişiklikler görmeyeceksiniz çünkü koordinasyonun geliştiği ve ince motor becerilerin keskinleştiği bir iyileştirme dönemidir. Ancak...

5 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

5 yaş çocuğu genellikle bir gelişimsel dönüm noktasından diğerine doğal, öngörülebilir bir sırayla ilerler. Ancak her çocuk kendi hızında büyür ve beceriler kazanır. Bazı...

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur, Tehlikeli Mi?

Hamilelik sırasında kahverengi akıntı %20'den fazla hamile kadın tarafından yaşanan yaygın bir durumdur. Hamilelik boyunca gerçekleşen vajinadan kırmızımsı kahverengi bir akıntıdır. Bu temelde uterustan...

Meryem Ana Otu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Birçok derdin devası olan Meryem Ana otu hamile kalmayı kolaylaştırır ve doğum sancılarını azaltır. Peygamber Efendimizin kızı Hz. Fatıma tarafından dikildiği için...

2 yaş çocuğu neler yapabilir?

Çocuklar genellikle bir gelişimsel dönüm noktasından diğerine doğal, öngörülebilir bir sırayla ilerler. Ancak her çocuk kendi hızında büyür ve beceriler kazanır. Bazı çocuklar dil...

18 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

18 haftalık gebelik, gebeliğin ikinci trimesterine dahil olan ve hamileliğin en rahat geçen  3 ayıdır. Artık bebeğiniz kendini iyiden iyiye hissettirmektedir. Bu...

2 Yaş Çocuklar İçin Oyunlar

Çocuklar için önemli bir gelişim aracı olan oyunlar, her yaş grubu için farklı etkinlikleri içerir. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak gelişmelerini...

Lohusalıkta Karın Ağrısı – Bağırsak Hareketleri

Hamilelik döneminde yaşadığınız sorunları geride bıraktığınızı söyleyebiliriz. Şimdi ise bebeğiniz dünyaya, siz bebeğinize alışırken, vücudunuzun da bu yeni sürece adapte olması gerekiyor....

Çocuğunuzu Aşırı Koruyucu Yetiştirmeyin

Hepimiz çocuklarımızı zarar görmekten korumak isteriz. Ve farklı şekilde öğrenen ve düşünen bir çocuğunuz varsa, koruma seviyenizi aşırı istemeniz doğaldır. Ancak çocuğunuzu çok...
17,323BeğenenlerBeğen
80,352TakipçilerTakip Et