Ana Sayfa Bebek Bebek Gelişimi Bebeklerde Beyin Gelişimi

Bebeklerde Beyin Gelişimi

Bebeklerde beyin gelişimi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve beyin gelişimine yardımcı olmak istiyorsanız bu makalemizi sonuna kadar okumalısınız.

Bebeğinizin beyni rahminizden itibaren gelişmektedir. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde, duyabilirler (sesinizi bilirler). Ve ayrıca biraz görürler. Daha sonra beyinleri yıllarca büyümeye ve gelişmeye devam edecektir.  3 yaşına geldiğinde, bir bebeğin beyni yetişkin büyüklüğünün neredeyse %90’ına ulaşır.

Sevgi dolu ilişkiler ve teşvik edici deneyimler bebeğinizin gelişimi için hayati öneme sahiptir, çünkü bebeğinize dünyaları hakkında iletişim kurma, hareket etme ve öğrenme fırsatları sunarlar.

Bebeklerde beyin gelişimi için neler yapılmalı?

bebeklerde beyin gelişimi

Bebeğinizin beyni kullanım yoluyla gelişir. Bebeğiniz etkileşerek, gözlemleyerek ve bir şeyler yaparak zekasını artırabilir.

Bebeğinize oynama şansı sunan farklı aktivite türleriyle uyarıcı bir ortam yaratarak bebeğinizin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Oyun yoluyla konuşma, dinleme, hareket etme, düşünme, problem çözme ve sosyalleşme gibi önemli becerileri öğrenirler .

Bebeğinizle şu şekilde oynayabilir ve zaman geçirebilirsiniz:

  • Birlikte şarkı söylemek
  • Kitap okuma
  • Ne yaptığından bahsetmek ve görmek
  • “ce” gibi oyunlar oynamak

Sıcak, sevgi dolu bir ortam yaratmak bebeğinizin güvende ve sevilmiş hissetmesine yardımcı olur, bu da beyin gelişimini destekler. Banyo yapmak ve yemek yemek gibi günlük anlar birbirinizi tanımanız ve ilişkinizi kurmanız için harika zamanlardır.

Bebeğinizin beyninin yeni bağlantılar kurmasına yardımcı olan bu anlar, bebeğinizi gelişmelerinde bir sonraki aşamaya hazırlar.

Bebeğinizin ihtiyacı olan diğer şeyler:

  • Sağlıklı beslenme hücre büyümesine yardımcı olur. Bebeğiniz için en iyi beslenme anne sütüdür. Bebeğiniz katı yiyecekler için hazır olduğunda , taze sebze, meyve, tahıl, süt ve proteinler (et, tavuk ve yumurta gibi) için dengeli bir diyet faydalı olacaktır.
  • Hareket etmek ve aktif olmak, motor becerileri geliştirir ve çevrelerini keşfetmelerine izin verir. Bu da düşünmelerine ve öğrenmelerine yardımcı olur.
  • Başkalarıyla olan ilişkileri ve etkileşimleri, iletişim becerilerini ve çevrelerindeki dünya hakkında anlayışı artırır.
  • Uyku bebekler için çok önemlidir. Tüm bebekler ayrı özelliklere sahiptir. Farklı zamanlarda farklı şekillerde uyurlar. Bebekler için düzenli uyku, beyin gelişimine katkıda bulunur.

Bebekler mutlu ve güvende hissettiklerinde, büyüyen bebek beyinleri için gübre gibi davranan bir oksitosin hormonu salgıladıkları bilimsel bir gerçektir. Gülümseyerek, konuşarak ve dinleyerek bu aktiviteleri yapmak, beyin büyümesini teşvik edecek ve oksitosin hormonunu tetikleyecektir. Bebeklerde beyin gelişimi için atacağınız her adım onların gelecekteki yaşamına katkıda bulunacaktır.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Yaşanan Sindirim Sorunları Nelerdir?

4 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

Doğum Çantası Nedir? Neler Olmalıdır?

Hamilelikte Yürüyüş Ne Zaman Yapılmalıdır?

İkiz Bebek Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Çocuklarda Uyurgezerlik

Emzirme pozisyonu nasıl olmalı?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et