Ana Sayfa Bebek Bebek Sağlığı ve Hastalıkları Bebeklerde Grip Nasıl Geçer?

Bebeklerde Grip Nasıl Geçer?

Grip mevsimi geldiğinde, bebeğinizi sağlıklı tutma konusunda dikkatli olmak gerekir. Özellikle bebeklerde grip soğuk algınlığından çok daha ciddi bir rahatsızlıktır. Virüsün küçük çocuğunuza ulaşmasını nasıl önleyeceğinizi ve hastalanırsa ne yapacağınızı öğrenmelisiniz.

İki yaş altındaki bebeklerde grip olma olasılığı daha yüksektir, çünkü bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiştir. Ayrıca, susuzluğa yol açabilecek tıkanıklık nedeniyle beslenme güçlüğü yaşayabilirler.

Grip nedir?

Grip, burun, boğaz ve akciğerlerde görülen bir enfeksiyonudur.

Burun akıntısı ve boğaz ağrısından daha fazlasıdır. Bebekleri ve küçük çocukları gripten korumak gerçekten önemlidir, çünkü onları çok hasta edebilir. Küçük çocuklar, özellikle 2 yaşın altındaki çocuklar grip olursa ciddi bir risk altındadır

Grip enfeksiyonları en çok Ekim’den Mayıs’a kadar süren “grip mevsiminde” yaygındır. Birçok farklı grip virüsü vardır ve bazıları diğerlerinden daha yaygındır.

Nasıl yayılır?

Grip insandan insana kolayca yayılır. Gripli biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, virüs havada yayılır. Bebeğiniz, virüsü solursa veya üzerinde grip virüsü olan bir şeye (oyuncak gibi) dokunup burnuna, gözlerine veya ağzına dokunursa grip bulaşabilir.

Bebeklerde grip belirtileri

Peki bebeklerde grip nasıl tespit edilir? Bebekler yetişkinlerle aynı semptomları yaşarlar, ancak elbette size ne hissettiklerini açıkça söyleyemezler. Soğuk algınlığının aksine, grip hızlı bir şekilde ortaya çıkma eğilimindedir ve sıklıkla bebeklerde aşağıdaki grip belirtileri görülür:

 • Ateş
 • Vücut ağrıları
 • Boğaz ağrısı (iştah azalması olarak kendini gösterir)
 • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
 • Öksürük
 • Kusma
 • İshal

Bebekte aşağıdaki belirtilerden herhangi birini görürseniz çocuk doktorunuza hemen bildirin:

 • Nefes darlığı
 • Mavimsi ten rengi
 • Yemek yiyememe
 • Ağlarken gözyaşı olmaması
 • Uyanmamak veya başkalarıyla etkileşimde bulunmamak
 • Tutulmak istememek
 • Döküntü ile ateş

Gripli kişilerde sıklıkla bir baş ağrısı ve kas ağrıları vardır, ancak bunlar bir bebekte veya küçük bir çocukta tespit edilmesi zordur. Çocuğunuz size neyin acı verdiğini söyleyemeyebileceğinden, nasıl davrandığına dikkat etmeniz gerekir. Genelde soğuk algınlığına göre daha rahatsız ve daha hasta görünüyorsa, hemen doktoruyla temasa geçin, çünkü grip olabilir.

Bebeklerde grip kaç gün sürer?

Bebeklerin gripten ne kadar süreyle etkilenebileceği konusunda oldukça geniş bir aralık vardır. Bazıları için bebek gribi kısa ömürlüdür, birkaç gün süren ateş ve bir hafta boyunca devam eden öksürük ile geçer. Diğerlerinde, ateş bir hafta sürebilir ve öksürük bir ay boyunca kalabilir.

Bebeklerde grip nasıl tedavi edilir?

Grip geçiren tüm çocukların ilaca ihtiyacı yoktur. Ancak grip, 2 yaşından küçük çocuklar için çok tehlikeli olabileceğinden, genellikle antiviral ilaçlarla tedavi edilir.

Antiviraller, hastalığın ilk iki günü içinde başladığında en iyi sonucu verir. Semptomları hafifleterek bebeğinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirler. Ayrıca pnömoni(zatürre) gibi ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilirler. Antiviral ilaç grubu oseltamivir 2 haftaya kadar küçük bebeklerde grip tedavisi için onaylanmıştır ve CDC ise 3 ay kadar küçük çocuklarda gripten korunmasını tavsiye eder. Bebeklerde grip sebebiyle pnömoni(zatürre), kulak enfeksiyonu veya bronşit gibi bakteriyel bir enfeksiyon geliştirirse antibiyotik gerekli olabilir. Antiviral ilaç kullanma yönergeleri periyodik olarak değişir, bu nedenle güncel öneriler hakkında bebeğinizin doktoruna danışın.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Plasental Yetmezlik

Kıyafetlerin Çekmesi ve Esnemesi Nasıl Önlenir?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Gebelikte Antidepresan Kullanımı

Hamilelik Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Modern Oturma Odası Fikirleri

20,509BeğenenlerBeğen
100,189TakipçilerTakip Et