Ana Sayfa Bebek Emzirme Bebeklerde Rezene Çayı Kullanımı

Bebeklerde Rezene Çayı Kullanımı

Rezene çayı, birçok evde alternatif tıp veya doğal rahatlama aracı olarak kullanılan güvenli ve bitkisel bir içecektir. Rezene tohumları genellikle mide kramplarının neden olduğu, gece sürekli ağlama atakları olan kolik olan bebeklere verilir. Bebeklerde rezene çayı kullanımı bağırsak yolunu gevşettiği bilinmektedir ve gazı çıkarmak için çok faydalıdır.

Rezene çayı, özellikle biberonla beslenen bebeklerde kabızlığı giderecek ve sindirim sistemini temizleyecek doğal bir müshildir. Ayrıca çocuğunuzu öksürük, bronşit ve astımdan kurtarabilir.

Bebeklerde rezene çayı ne zaman kullanılır?

Rezene Çayı sadece belirli vücut koşulları için doğal bir ilaç görevi görür. Bu nedenle, bebeğinize rezene çayını gazlı hissettiğinde veya sürekli olan bebek koliğinde verebilirsiniz.

Rezene çayı bebekler için nasıl hazırlanır?

Tıpkı diğer doğal çaylar gibi, rezene tohumları da iki şekilde hazırlanabilir. Basit bir şekilde kendi başına hazırlayabilir veya diğer bitkilerle birlikte hazırlayabilirsiniz.

Rezene çayı bebeğinize ilk kez tanıtırsanız, önce deneyin. Çayın bebeğiniz üzerindeki etkinliğini ve vücuduna verdiği reaksiyonu test edin. Çayla kendini rahat hissettiğinde, daha sonra kombinasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Rezene tohumları, vücut üzerinde daha güçlü bir etki ve lezzet vermesi için dereotu tohumları, kekik, anason veya papatya ile birleştirilebilir.

Emziren anneler, doğrudan bebeklerine vermek yerine rezene çayını kendileri de alabilirler. Bununla birlikte, emziren anneler bebeğin çay içmekte rahat olduğundan ve alerjik reaksiyon göstermediğinden emin olmalıdır. Makul miktarda çay alımı hem anneye hem de bebeğe faydalı olur.

Bebeklerde rezene çayı

Bebeklerde rezene çayı nasıl kullanılır?

Bir yaşın altındaki bir çocuğa önerilen rezene çayı dozu yetişkin dozunun 1 / 20’sidir. Bebekler için rezene çayı miktarına dikkat edilmelidir. 

Emziren bir anneler ise, günde 3 bardak, ideal olarak öğleden önce bir ve daha sonra 2 bardak içebilir.

Emziren anneler rezeneyi aşağıdaki durumlarda kullanabilir:

  • Anne sütü arzının arttırılması.
  • Emzirilen bebeklerde kolik (rezene tohumu yağı, 2 haftalıktan itibaren bebekler için kullanılabilir) problemi için fayda sağlayabilir, çünkü rezenedeki aktif bileşenler anne sütünden geçer, kolik ve gaz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. 
  • Adet ağrılarını azaltılması.
  • Rezene, annenin beslenmesinde kullanıldığında, anne sütündeki yağ içeriğinde bir artış görülür. 
  • Meme iltihabının tedavisi için kullanılır.

Bebeklerde rezene çayı oldukça faydalıdır. Ancak kullanım şekline dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bazı durumlarda rahatsızlıklara sebep olduğu görülmüştür.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Avokadonun Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Emziren Anne Nelere Dikkat Etmelidir?

Gebelikte Manikür ve Pedikür Yaptırılır Mı?

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Suda Doğum Nasıl Olur, Faydası Var Mıdır?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et