Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuk GelişimiKardeş Kavgası Nasıl Önlenir?

Kardeş Kavgası Nasıl Önlenir?

Ebeveynler, kardeşler arasındaki kavgaların ebeveynliğin en acı veren kısımlarından biri olduğunu söylerler. Bazı araştırmalar, yaşlarına bağlı olarak çocukların ortalama olarak birlikte oynadıkları her saatin yaklaşık 10 dakikası boyunca kavga ettiklerini bulmuştur. Kardeş kavgası için hızlı ve kolay bir çözüm yoktur ancak akılda tutulması gereken birkaç önemli fikir vardır. Sebep ne olursa olsun, ebeveynlerin kardeşleri arasında iyi bir ilişki geliştirmek için ellerinden geleni yapmaları ve herhangi bir çatışmanın ilişkilerine zarar vermemesini sağlamaları önemlidir.

Kardeşler arasındaki kavgayı yönetmek için ebeveynlerin yapabilecekleri:

Kardeş kavgası
  • İlk olarak, çocuklara çatışmayı olumlu bir şekilde nasıl ele alacaklarını öğretin. Anlaşmazlıkları yapıcı bir şekilde nasıl yönetecekleri öğretilen çocuklar anlaşmazlıkları çözmek ve geçmişteki kavgaları durdurmak için çok daha iyi bir durumda olacaktır. Büyüyen çocuklar kardeşleriyle çatışmaları nasıl önleyeceklerini ve çözeceklerini öğrenerek gelecekteki ilişkilerinde hem işte hem de evde uzlaşma ve müzakere konusunda daha iyi olacaklar. Kardeşleriyle aralarındaki anlaşmazlıkları nasıl çözeceklerini öğrenmek, çocukların farklılıkları çözme konusunda yetenekli ve başkalarıyla ilişkileri yönetmede daha iyi olan yetişkinler haline gelmelerine yardımcı olacaktır.
  • Kardeş uyumunu tüm aile için önemli kılın. Çocuklarınıza ailenizin bir takım gibi olduğunu açıklayın. Ve herhangi bir iyi takım gibi huzurlu ve sevgi dolu bir eve sahip olmak için birlikte çalışmak zorundadır. Aile üyeleri arasındaki herhangi bir kavga tüm takıma veya aileye zarar verebilir.
  • Bazı ebeveynler yanlışlıkla çocukların çatışmayı kendi başlarına halletmelerine izin vermenin en iyisi olduğuna inanabilir. Çocuklar anlaşmazlıkları yapıcı, olumlu ve barışçıl bir şekilde yönetecek araçlara sahip olduğu sürece bu bir dereceye kadar doğru olabilir. Ancak tartışma kızışırsa, sözlü veya fiziksel saldırganlık varsa, hemen müdahale edin. Tartışmayı görmek için orada değilseniz, onlarla oturun ve ne olduğu hakkında konuşun. Evinizde herhangi bir saldırganlığın kabul edilemez olduğunu açıkça belirtin.
  • Her iki tarafı da dinleyin. Bir kardeş kavgasında her hikayenin iki yönü olacaktır. Her çocuğun yargılamadan veya kesintiye uğramadan dinlendiğini hissetmesine izin verin. Çoğunlukla çocuklar, anne veya babaya bir sorun hakkında konuştuktan sonra çok daha iyi hissederler, özellikle de pozisyonlarını ifade edebileceklerini ve bunun adil bir şekilde duyulacağını hissettiklerinde.
  • Saygıyı tartışılamaz bir kural haline getirin. Bu, isim takmak, vurmak veya başka bir fiziksel saldırganlık olmaması anlamına gelir. Ayrıca, çocuklarınızı olayların diğer tarafını gerçekten dinlemeye teşvik edin ve onlara kendilerine istedikleri saygıyı verin.
  • Çocukları spesifik olmaya ve sorunu ifade etmeye teşvik edin. Çocuğunuza kardeşinin çok üzüldüğünü söyleyin. Bir kardeşin davranışına odaklanmak yerine problem hakkında spesifik olarak (oyunları seçmede eşit söz hakkına sahip olmak), tartışmada birbirlerini nitelendirmekten çok problem ve çözüm hakkında olabilir.
  • Çocuklardan bazı çözümler önermelerini isteyin. Çocuklarınızın her iki taraf için de adil olacak bazı senaryolar veya çözümler üretmesini sağlayın. Önerilerde bulunmadan önce kendilerini diğer kişinin yerine koymaya teşvik edin.
  • İyi bir problem çözme davranışı modelleyin. Çocuklar ebeveynlerini izler ve onlardan bir şeyler öğrenirler. Eşimiz, arkadaşlarımız ve ailemizle olan sorunları nasıl ele aldığımızdan, anlaşmazlığı nasıl çözeceğimiz konusunda fikir alırlar. Bir anlaşmazlık sırasında saygılı, sevecen olup, duygularımıza ya da düşüncelerimize kulak verirsek, çocuklarımız kardeş kavgası konusunda problem çözme becerilerini kendileri öğrenecek ve benimseyeceklerdir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et