Ana Sayfa Bebek Bebek Gelişimi Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Genellikle yeni ebeveynlerin bir bebek doğduğunda yaptığı ilk şey, çocuklarının gözlerine bakmak ve renkleri konusunda fikir yürütmektir. Aslında bebeklerin göz rengi ebeveynlerin dikkatini ve merakını her şeyden daha fazla cezbeden genetik bir özelliktir. “Bebeğin gözleri kahverengi, mavi, yeşil, ela veya gri mi olacak?” Diye merak ediyorlar. Sonuçta, bir bebeğin gözlerinin rengi her ebeveynin katkıda bulunduğu genetik materyale bağlıdır. Ancak ebeveynlerin genlerinin farklı şekillerle karışabileceğini ve eşleşebileceğini unutmayın. Bu nedenle, bir bebeklerin göz rengini tahmin etmek göründüğü kadar kolay değildir. Bebeğinin göz renginin değişip değişmeyeceğini ve ne zaman değişeceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bebeklerin göz rengi ne zaman kesinleşir?

Bebeğinizin kalıcı göz renginin belirlenmesi 9 ila 12 ay kadar sürebilir ve değişiklik çok kademelidir, hatta bunun farkına bile varmayabilirsiniz. Bazı bebeklerin melanin başlangıcında göz rengi hızla değişmesine rağmen, çoğu bebek altı ila dokuz aylık arasında önemli değişiklikler geçirir. Bu olağanüstü olay, irisin maviden griye, yeşilden elaya, eladan kahverengiye ve benzeri gibi ince değişiklikleri etkilemek için yeterli pigment depoladığında gerçekleşir.

Göz renginin genellikle koyulaştığını, daha açık olmadığını unutmayın. Kahverengi gözlü kızın hayatının ilerleyen dönemlerinde mavi gözlü olması muhtemel değildir. Ancak mavi gözlü çocuğunuz çok iyi yeşil veya kahverengi gözlere sahip olabilir.

Bebeklerin göz rengi neden değişir?

Bebek göz rengi hakkında konuştuğumuzda, irisin renginden bahsetmemiz gerekir. Gözün korneanın arkasındaki, ışığın içeri girmesi için boyutunu kontrol eden kısmı. Bebek göz renginin değişmesinin iki nedeni vardır: “genetik ve melanin”.

Genetik

Bebeklerin her iki ebeveynden miras aldığı genler, yenidoğan göz renginin belirlenmesinde rol oynarlar. Aslında uzmanlar, bebek göz renginden sorumlu yaklaşık 15 gen olduğunu söylüyor, ancak en baskın olan ikisi OCA2 ve HERC2’dir. HERC2 geni olan bebeklerin mavi kalma eğilimi gösteren mavi gözleri varken, OCA2 genine sahip bebeklerin yeşil veya kahverengi gözleri vardır.

Her iki ebeveynin de aynı göz rengine sahip olması durumunda, bebeğin aynı göze sahip olduğunu varsaymak kolaydır. Ancak kalıtsal genler aslında kuşakları atlayabilir. Örneğin, her iki ebeveynin de kahverengi gözleri varsa, ancak biri mavi göz genini, örneğin büyükanneden taşıyorsa, bebeğin mavi gözleri olabilir. Cohlan, “Bir bebeğin göz rengini sadece ebeveynlerin gözlerine göre tahmin etmek imkansızdır, çünkü bu diğer genlerden birini taşıyorlar mı bilmiyorsunuz” diyor.

Melanin

Bebek göz rengini belirleyen diğer faktör, cilde, saçlara ve gözlere renk veren pigment olan melanindir. Melanin üretimi, bebeğin gözleri doğumdan sonra ilk kez ışığı gördüğünde başlar. Gözlerin farklı renklere sahip olmasının en önemli nedeni, irisin arka kısmında ne kadar pigment bulunduğudur. İriste çok fazla melanin bulunan bir bebeğin kahverengi veya çok koyu kahverengi gözleri olurken, az miktarda pigmente sahip bir bebeğin mavi veya yeşil gözleri olacaktır. Büyüdükçe bebeğin gözlerine eklenen melanin miktarı da göz rengini etkiler. 

Bebeğinizin göz rengini tahmin etme

bebeklerin göz rengi

Genler arasındaki etkileşim ve göz rengini belirlemedeki rolleri hakkında hala anlaşılmayan çok şey olduğu için, bebeğinizin gözlerinin ne olacağı konusunda kesin tahmin yapmak zordur. Ancak kayda değer bazı olasılıklar vardır. Göz rengiyle ilgili bazı yaygın deneyimler şunlardır:

  • Her iki ebeveynin de gözleri maviyse, bebeğin de mavi gözlere sahip olma olasılığı önemli ölçüde yüksektir. Ancak bunun her seferinde gerçekleşmeyeceğini unutmayın.
  • Benzer şekilde, her iki ebeveynin de kahverengi gözleri olduğunda, bebeğin kahverengi gözlere sahip olma olasılığı çok yüksektir. Ancak, özellikle ailenin her iki tarafında bir büyükanne veya büyükbaba mavi gözleri varsa, bu kuralın istisnaları vardır. 
  • Bu arada, bir ebeveynin kahverengi gözleri ve bir ebeveynin mavi gözleri varsa, çocuğun mavi gözleri olacaktır.

Bebeklerin göz rengi genellikle açıktan koyuya gittiğini hatırlamak önemlidir. Çocuğunuzun başlangıçta mavi gözleri varsa, renkleri yeşil, ela veya kahverengiye dönüşebilir. Başka bir deyişle, bir bebek kahverengi gözlerle doğarsa, mavileşmesi pek olası değildir. Ek olarak, bebeklerin yaklaşık yüzde 10’u yetişkinlikte göz rengi değişiklikleri yaşamaya devam edecektir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Hamilelikte Suyun Faydaları Nelerdir?

Çocuğunuz Hasta Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Çocuğa Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Bebeklerde Aft Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Normal Doğum Mu, Sezaryen Mi Yapmalıyım?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et