Ana Sayfa Genel Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

Adet dönemleri hamilelik sırasında durur. Bir kadının doğum sonrası adet dönemi hamilelikten önce olduğu gibi aynı aralıkta veya aynı süre boyunca gerçekleşmeyebilir. Bazı kadınlar adet akışında bir değişiklik yaşar ve dönemler daha hafif veya daha ağır hale gelir. Adet dönemlerinin doğumdan sonra başlaması için geçen süre de değişir. 

Doğum sonrası kanama ile adet dönemini karıştırmamak gerekir. Doğumdan sonra altı haftaya kadar kanama görülür, çünkü uterus normal boyuta döner ve normal uterus astarından daha kalındır. Postpartum kanama (doğum sonrası kanama) ilk birkaç gün boyunca parlak kırmızıdan başlar ve daha sonra gelecek hafta pembemsi veya kahverengimsi olur. Kanama önümüzdeki beş hafta boyunca açık krem ​​renkli veya sarımsı bir akıntıya dönüşür. Bu âdet kanaması değildir. 

Doğum sonrası adet ne zaman olur?

Gerçekten somut bir cevap verilemez. Bazı kadınlar doğumdan sekiz hafta kadar kısa bir süre adet olurken, diğerleri ise bir yıl veya daha uzun bir süre dönemlerini alamazlar. Vücudumuzun hepsi farklıdır ve hamileliğinizden sonraki adet döneminizi sayısız faktör etkileyebilir, ancak en büyüğü emzirip emmediğinizdir.

doğum sonrası adet

Doğum sonrası adet düzensizliği neden olur?

Tipik olarak, emziren kadınlar, vücudun hormonları nedeniyle dönemlerini hızlı bir şekilde almazlar. Anne sütü üretmek için gereken hormon olan prolaktin, üreme hormonlarını baskılayabilir. Sonuç olarak, dölleme için yumurtayı bırakmazsınız. Bu işlem olmadan, büyük olasılıkla adet görmeyeceksiniz.

Doğumdan sonraki ilk adet dönemim nasıl olacak?

İlk döneminiz, öncekilerden farklı olabilir. Doğum sonrasında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Düzensiz dönemler- özellikle emzirme sırasında
 • Kramp – Hamilelik öncesine göre daha kötü veya daha iyi olabilir
 • Daha ağır dönemler
 • Dönemlerinizde küçük kan pıhtıları

Adet döneminiz boyunca bir hafta süren kan pıhtılarınız varsa veya daha önce olduğundan daha ağır kan kaybınız varsa, ebe, sağlık ziyaretçisi veya aile hekiminizle konuşmalısınız.

doğum sonrası adet

Adet dönemim anne sütümü etkiler mi?

Adet döneminiz geri döndüğünde, süt kaynağınızda veya bebeğinizin anne sütüne tepkisinde bazı değişiklikler görebilirsiniz. Vücudunuzun adet görmenize neden olan hormonal değişiklikler de anne sütünüzü etkileyebilir.

Örneğin, süt kaynağınızda bir azalma veya bebeğinizin ne sıklıkta meme istediği konusunda bir değişiklik görebilirsiniz. Hormon değişiklikleri anne sütünüzün bileşimini ve bebeğinize nasıl tat verdiğini de etkileyebilir. Genellikle bu değişiklikler çok küçüktür ve bebeğinizi emzirme konusunda etkilemez

Ne zaman doktora gitmeliyim?

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir doktora başvurmanız önemlidir:

 • Saatte birden fazla ped değiştirmek
 • Ani ve şiddetli ağrı ile eşlik eden kanama
 • Ani ateş
 • Yedi günden fazla sürekli kanama
 • Daha büyük kan pıhtıları
 • Kötü kokulu akıntı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Nefes darlığı
 • İdrar yaparken ağrı

Bu belirtilerle veya döneminizle ilgili sizi ilgilendiren başka bir şeyle karşılaşırsanız doktorunuza başvurun. Bu semptomlardan bazıları bir enfeksiyonu gösterebilir. Doğum sonrası adet döneminde yaşanılan sıkıntılar ileride sizi zor duruma düşürebilir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Emzirme pozisyonu nasıl olmalı?

Bebeği Kundaklamak Zararlı Mı?

Boya Fırçası Nasıl Temizlenir?

Gebelikte Symphysis Pubis Ağrısı (SPD)

Prematüre Bebek Nedir?

Bebeğin İlk 40 Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et