Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaBebekPrematüre BebekPrematüre Bebekler İçin Yaygın Hastalıklar

Prematüre Bebekler İçin Yaygın Hastalıklar

Anne adayının hamilelik sürecinin 37. haftadan önce sonlandırılmasıyla dünyaya gözlerini açan bebekler prematüre bebek olarak adlandırılmaktadır. Bir zorunluluk olarak erken doğmaları gereken bu bebeklerin gelişlerini tamamlayamadan doğmuş olmaları bazı hayati riskleri de beraberinde getirmektedir. Prematüre olarak doğan bebeklerin çoğunlukla beyin, böbrek, karaciğer, kalp, akciğer gibi organlarında hayati risk taşıyan hastalıkların ve aksaklıkların görülmesi muhtemeldir. Bu bebeklerde en yaygın görülen hastalıkları şu şekildedir;

  • Solunum Sıkıntısı Sendromu (RDS)
  • Sarılık
  • Kansızlık
  • Ventrikül İçi Kanama
  • Bağırsak İltihaplanması
  • Enfeksiyon
  • senin
  • Patent Ductus Asteriosus (PDA)
  • Kronik Akciğer Sorunu

Solunum Sıkıntısı Sendromu (RDS)

Solunum sıkıntısı sendromu özellikle 34. Haftadan önce doğan prematüre bebeklerde akciğerlerinin tam gelişememiş olmasından ötürü sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. 1990’larda uygulanmaya başlayan Surfaktan metoduyla kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemi sayesinde prematüre bebeklerde solunum sıkıntısı bağlı ölüm oranı nerdeyse yarı yarıya azalmıştır.

Sarılık

Yeni doğan bebeklerde sarılık ihtimali oldukça yüksektir ancak bu oran prematüre bebekler söz konusu olduğunda çok daha fazla artmaktadır. Bunun nedeni olarak da prematüre bebeğin karaciğerinin tam olgunlaşamamış olmasından ötürü kandaki biluribinin atılamaması gösterilmektedir. Sarılık genel olarak yeni doğanlarda görülse de hafif dozda seyredip gerekli önlemlerle bebeğin kısa sürede atması sağlanır. Ancak kontrol altına alınamadığı durumlarda bebekte beyin hasarı bırakma ihtimali ortaya çıkar.prematüre bebekler 3

Kansızlık

Bebeklerde doğum öncesinde demir vitamini depolanır ve doğum sonrasında kan hücresi haline getirilir. Erken doğum nedeniyle yeteri demir birikimi sağlayamayan prematüre bebekler de bu yüzden anemik olarak doğarlar. Doğum sonrasında vücutlarında yeterli kırmızı kan hücresinin olmaması kontrol altına alınamadığı takdirde beslenme problemlerini de beraberinde getirir. Prematüre bebeklerde beslenme çok daha önemli olduğundan bu durum onun gelişimini sekteye uğratabilir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin sayısının düşük olması kalple ilgili sorunlar yaşamasına da yol açabilir.

Ventrikül İçi Kanama

Prematüre doğumlarda görülen diğer bir rahatsızlık da doğumdan sonraki ilk üç gün içerisinde beynin içinde gerçekleşen kanamadır. Bu beyin kanamasının özellikle 32. haftadan önce doğan prematüre bebeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Beyinde gerçekleşen bu tarz bir kanama ilerleyen dönemlerde bebeğin davranışsal problemler ve öğrenme bozuklukları yaşamasına neden olabilecek niteliktedir.

Bağırsak İltihaplanması

Çok sık olmamakla birlikte bazı prematüre bebeklerde görülen rahatsızlıklar biri de bağırsak iltihaplanmasıdır. Bebeğin doğumundan iki üç hafta sonra beslenmesinin zorlaşması ve karında fark edilecek derece şişlikle belirtilerini göstermeye başlar. Çoğunlukla ilk müdahale olarak antibiyotik tedavisi uygulanır. Gerekli görüldüğü takdirde de cerrahi müdahale ihtimali vardır.

prematüre bebekler 2

Enfeksiyonlar

Erken doğumla birlikte bağışıklık sistemlerinin de tam olarak gelişmemesinin etkisiyle birçok hastalığa açık oldukları bu dönemde, bazı virüs ve bakterilere de açık halde olurlar. Bu dönemde özellikle menenjit, zatürre ve kan zehirlenmesi gibi enfeksiyonel hastalıklara yakalanma ihtimalleri yüksektir.

senin

Solunum sistemlerindeki zayıflıktan ötürü prematüre bebeklerin bazılarında 20 saniye solunumlarının durması gözlemlenebilmektedir. Apne olarak adlandırılan bu durum özellikle prematüre bebeklerin devamlı gözlem altında bulundurulmalarını gerektirmektedir. Özellikle solunum sıkıntısı çeken bebeklerin, yeni doğan ünitesinden sonra da evde aile bireyleri tarafından düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekmektedir.

Patter Ductus Asteriosus

Prematüre bebeklerin birçoğunda görülen bir kalp hastalığıdır. Genelde doğumdan kısa bir süre sonra çoğu bebekte iyileşme gözlenmektedir ancak aksi durumlar da ilerisi için kalıcı kalp rahatsızları yaratabilir.

Kronik Akciğer Sorunu

Prematüre bebekler için diğer bir yaygın hastalıkta erken doğuma bağlı olarak gelişimini tamamlayamayan akciğerlerinde görünür. Erken doğuma bağlı olarak prematüre bebeklerin akciğerinde sıvı birikmesi gibi kalıcı hasarlara sebebiyet verebilmektedir.

Prematüre bebekler hakkında merak ettiğiniz her şeyi tıklayarak öğrenebilirsiniz.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et