Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBebekBebek Sağlığı ve HastalıklarıYenidoğan Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Yenidoğan Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Gözyaşları, kaş kemiğinin altında bulunan gözyaşı bezinde üretilir ve göz kapağı boyunca küçük kanallardan gözün üzerinden akar. Göz kapaklarının iç köşesindeki iki küçük açıklıktan gözün dışına aktıktan sonra, gözyaşı, nazolakrimal kanal veya gözyaşı kanalı adı verilen, gözden burnun içine doğru daha geniş bir geçide akar. Bazı bebeklerde gözyaşı kanalındaki açıklıklar düzgün şekilde oluşmamıştır. Bu durum bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı olarak adlandırılır.  Tıkanıklık olduğunda gözyaşlarının tahliye edilecek yeri olmaz. Yenidoğanların yüzde 6’sı gözlerinde tıkalı bir gözyaşı kanalına sahiptir. Bu duruma dakriyostenoz veya konjenital lakrimal kanal tıkanıklığı denir, yani doğumda mevcuttur. Bir veya iki gözde tıkalı bir gözyaşı kanalı oluşabilir.

Bebekler birkaç haftalık olana kadar gözyaşı üretmediğinden, tıkalı bir gözyaşı kanalı doğumun hemen sonrasında fark edilmeyebilir. Genellikle tıkalı gözyaşı kanallarının büyük bir çoğunluğu 1 yaşındayken kendi kendine açılır.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı sebepleri

Gözyaşları, gözün temizlenmesine ve yağlanmasına yardımcı olur ve kaş kemiğinin altında bulunan gözyaşı bezinde üretilir. Gözyaşı bezinden gelen akıntılar göz kapağı boyunca küçük kanallardan gözün üzerinden akar ve göz kapaklarının iç köşesindeki iki küçük açıklıktan gözden dışarı akar. Daha sonra gözyaşı kanalından burnun içine doğru daha geniş bir geçide akarlar. Bazı bebeklerde gözyaşı kanalındaki açıklıklar düzgün şekilde oluşmamıştır. Bu durum bir tıkanmaya neden olur.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı

Her çocuk belirtileri farklı yaşayabilir, ancak tıkalı bir gözyaşı kanalının en yaygın semptomları şunlardır:

  • Gözün köşesinde biriken gözyaşları
  • Göz kapağından ve yanağından akan gözyaşları
  • Gözde mukus veya sarımsı akıntı
  • Burun kızarıklığı

Tıkalı bir gözyaşı kanalı, yalnızca bir bebek ağladığında veya soğuk, rüzgârlı havalarda gözyaşları uyarıldığında fark edilebilir.

Tıkalı bir gözyaşı kanalı nasıl teşhis edilir?

Tıkalı bir gözyaşı kanalı genellikle tam geçmiş kontrolleri ve çocuğunuzun fiziksel muayenesine dayanarak teşhis edilir. Teşhisi doğrulamak için genellikle ek testler gerekli değildir.

Tıkalı bir gözyaşı kanalı için tedavi seçenekleri nelerdir?

Tıkalı bir gözyaşı kanalı için en yaygın tedavi, günde iki ila üç kez gözyaşı kanalına nazikçe masaj yapmaktır. Çocuğunuzun doktoru size bunun nasıl yapılacağını gösterecektir.

Enfeksiyon belirtileri varsa özellikle gözde kullanılmak üzere geliştirilmiş antibiyotikler kullanılabilir.

Genellikle bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı kendiliğinden açılır, çocuk 1 yaşına geldiğinde bu sorun ortadan kalkar. Kanal hala tıkalı kalırsa, kanal açıklığı küçük bir sonda ile genişletilebilir. 

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et