Ana Sayfa Hamilelik Hamileliğe Hazırlık Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet döneminizin gecikmesi hakkında bir efsane vardır. “ Adet gecikmesi hamilelik anlamına gelir”. Bu mümkün olduğunca gerçeklerden uzaktır. Adet döneminizdeki her gecikme hamilelik olasılığını göstermez. Örneğin, düzensiz veya gecikmiş dönemler ilk kez başladığında oldukça normaldir, yani preteen veya ergenlik yıllarında görülmesi normaldir. Menopoz dönemine yaklaşıldığında düzensiz dönemler de oldukça normaldir. Genç yetişkinlerde düzensiz dönemler endişe kaynağı olmakla birlikte, bu düzensizlik stres, diyet, yaşam tarzı vb. dahil bunlarla sınırlı olmamak üzere birçok nedenden dolayı tetiklenebilir.

Adet gecikmesi kaç gün olur?

Adet gecikmesi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak normal döngünüzden doğal bir varyasyon olabilir. Birçok kadın, genellikle iki veya üç gün civarında, döngülerinde aydan aya bir çeşitlilik görür, bu nedenle döneminizi bir ay 27 ve 33. gün de sürebilir. 

Bir adet dönemi, başlamasını beklediğiniz günden 5 veya daha fazla gün geçmediyse geç kabul edilir. Son döneminizin başlangıcından sonra 6 veya daha fazla hafta boyunca adet akışınız yoksa bir süre kaçırılmış kabul edilir.

Adet gecikmesi ve hamilelik

Eğer korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz hamile olma ihtimaliniz vardır. Bu durumda âdet kaçırmış olabilirsiz. Bir gebelik testi alarak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Erken hamilelik belirtilerine dikkat edin, örneğin:

 • Ağrılı göğüsler
 • Sabah rahatsızlığı
 • Sık idrara çıkma
 • Yorgunluk

Bu belirtiler, kaçırılan bir dönemle birleştiğinde hamile olduğunuz anlamına gelebilir.

Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

Adet gecikmesi

Hamilelik testi negatif çıktı ve hala adet döneminiz yoksa, ne olacak? Bir dönemi kaçırmanızın veya atlamanızın ya da dönemlerinizin tamamen durmasının birçok nedeni vardır. 

Negatif bir test sonucundan sonra hamilelik yoksa, adetinizde gecikme olabilir veya aşağıdakiler nedeniyle sürenizi atlamış olabilirsiniz: 

 • Stres: Geç veya atlanan dönemlerin ana nedenlerinden biri olabilir. Rahatlamak, düzenli egzersiz yapmak, hatta stresinizi yönetmek, nefes egzersizleri yapmak için biraz zaman ayırın.
 • Ani kilo kaybı: Bu, şiddetli kalori kısıtlaması veya yeme bozuklukları yumurtlama için ihtiyacınız olan hormonların üretimini durdurabileceğinden dönemlerinizin durmasına neden olabilir.
 • Aşırı egzersiz: Aşırı egzersiz ve yoğun fiziksel aktivite hormon dengesizliklerine neden olabilir.
 • Aşırı aktif tiroid: Tiroid hastalığı döngünüzü etkileyebilir.
 • Uzun süreli tıbbi durumlar: Kalp hastalığı veya diyabet gibi bazı durumlar gecikmiş veya düzensiz dönemlere neden olabilir. 
 • Aşırı kilolu veya obez olmak: Aşırı kilo alımı vücudunuzun adet döngüsünü etkileyebilecek kadar fazla östrojen üretmesine neden olabilir.  
 • Polikistik over sendromu (PCOS): Polikistik overlerde yumurtaların geliştiği birçok az gelişmiş keseler vardır ve bunlar genellikle bir yumurtayı serbest bırakamaz ve yumurtlamaya engel olur. PCOS, yaklaşık her on kadından birini etkiler ve düzensiz dönemlerin üç vakasından birinden sorumludur.
 • Menopoza veya perimenopoza ulaşma: Genellikle 45 ila 55 yaşları arasında meydana gelen menopoza yaklaştıkça östrojen seviyeleriniz düşmeye başlar ve daha az yumurtlayabilirsiniz. 100 kadından 1’inde, 40 yaşından önce erken menopoz geçirir. 3 ay boyunca süreniz olmadıysa ve 45 yaşın altındaysanız, doktorunuza danışın.
 • Emzirme: Emziriyorsanız, dönemlerinizin düzensiz veya yok olabileceğini görebilirsiniz. Emzirmeyi bırakana kadar bir adet döneminiz bile olmayabilir, ancak bu doğurgan olmadığınız anlamına gelmez, bu yüzden tekrar hamile kalmak istemiyorsanız kontrasepsiyon kullandığınızdan emin olun. 
 • Doğum kontrol hapları: Sadece progesteron içeren doğum kontrol hapı, doğum kontrol enjeksiyonu veya intrauterin sistem (IUS) gibi bazı doğum kontrol yöntemleri, dönemlerinizin tamamen durmasına neden olabilir. 

Adet döneminizin geç veya atlanmasının birçok nedeni vardır. Yaşam tarzı değişikliği ile dönemleriniz normale dönebilir. 

Bununla birlikte, endişe nedenlerini ortadan kaldırmak için, adet gecikmesi sıklaşırsa veya birden fazla dönemi kaçırırsanız, tıbbi tavsiye için doktorunuzu görmeniz gerekebilir.

Sizce bu yazı yararlı mı?

SON OKUNANLAR

Yenidoğan Bebeği Emzirme

Emzirme bebeğinize verebileceğiniz en iyi başlangıçtır. Biraz pratik yaparak, yakında her ikiniz için en iyi olan rutine kavuşacaksınız. Yenidoğan bebeği emzirme ile ilgili...

Vajinismus Nedir, Neden Olur, Vajinismus Tedavisi Nasıldır?

Vajinismus her 1000 kadından ikisinin yaşamları boyunca yaşayacağı bir hastalıktır. Muhtemelen utanç hisleri birçok kadının semptomlarını bildirmesini önler. Yani, cinsel sağlığı damgalayan ve...

Bebeklerde Bıngıldak Ne Zaman Kapanır?

Bebekler başlarında yumuşak dokularla doğarlar. Kafatasının bu yumuşak, açık alanlarına bıngıldak denir. Yenidoğanlarla ilgili fazla deneyiminiz yoksa, yumuşak kemikler sizi düşündürebilir, ancak bakımları kolaydır...

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet döneminizin gecikmesi hakkında bir efsane vardır. “ Adet gecikmesi hamilelik anlamına gelir”. Bu mümkün olduğunca gerçeklerden uzaktır. Adet döneminizdeki her gecikme hamilelik olasılığını...

GÜNCEL BİLGİLER

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Saklanır?

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Saklanır çok önemli bir konu olup Bebeklerin ilk 6 ay mutlaka anne sütüyle beslenmeleri gerekmektedir. Anne sütü bebeğinizin beslenmesi...

Lohusalık sendromu nedir Nasıl başa çıkılır?

Lohusalık döneminde yirmiye yakın psikiyatrik dönem ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan sık görülen ise lohusalık depresyonu, bebeğin reddi, lohusalık psikozudur.

Hamilelikte Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Doğum korkusu, anne adaylarının normal doğum esnasında maruz kalınacak ağrı ve sancı ile başa çıkamama korkusudur. Özellikle ilk doğumunu gerçekleştirecek anne adaylarında...

Doğum Sonrası Adet Düzensizliği

Adet dönemleri hamilelik sırasında durur. Bir kadının doğum sonrası adet dönemi hamilelikten önce olduğu gibi aynı aralıkta veya aynı süre boyunca gerçekleşmeyebilir. Bazı kadınlar...

Bebeklerde Sivrisinek Isırığı

Sivrisinekler, herhangi bir kişiyi bebeklerden yaşlılara kadar rahatsız edebilen ve ısırabilen sinir bozucu böceklerdir. Özellikle bebeklerde sivrisinek ısırığı hafife alınmamalıdır. Çünkü her türlü...

Bebeklerde B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

Kobalamin olarak da adlandırılan suda çözünür B12 vitamini insanlar için hayati önem taşır. Genel olarak, B12 enerji metabolizmasının ve sinir sisteminin normal işleyişine...

Prematüre Bebek Nedir?

Bebeklerin anne karnındaki gelişimlerini tamamlamaları genel olarak 38 ila 42 haftalık bir zaman dilimine tekabül etmektedir. Ancak ne yazık ki her bebeğin doğum süreci...
13,561BeğenenlerBeğen
55,809TakipçilerTakip Et