Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı Bebeklerde Uyku Pozisyonları

Bebeklerde Uyku Pozisyonları

Bebeğin uyku pozisyonu, güvenli ve sağlıklı bir uykuya sahip olup olmayacağını belirlemede önemli rol oynar. Ani bebek ölümü sendromu, bebeklik döneminde beklenmedik ölüm olarak adlandırılan beklenmedik bebek ölümlerinin bir parçasıdır ve bebeğin uyku pozisyonuyla bağlantılıdır. Bu nedenle, ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için bebeklerde uyku pozisyonları ve doğru uyutma şeklini bilmek gerekir. Riskten kaçınmanın etkili yollarından biri sırtüstü pozisyonda uyumaktır.

Bu yazıda size bir bebeğin uyuyabileceği tüm ideal pozisyonları anlatıp, bebeklerin güvenle uyuyabilmeleri için ipuçları vereceğiz.

Bebeklerde uyku pozisyonları nelerdir?

bebeklerde uyku pozisyonları

Bir bebeğin yukarıdaki risklerle baş edebilmesi için ailelerin güvenli ve güvensiz uyku pozisyonları hakkında bilgi sahibi olması önemlidir.

 1. Sırtüstü uyku

Haftasını doldurarak doğan sağlıklı bebekler kestirmek, kısa süreli dinlenmek ve geceleri uyumak için sırtüstü yatırılmalıdır.

 • Hava yollarını açık tuttuğu için ‘sırtüstü uyku’ pozisyonunu bebeklerde ani bebek ölümü riskini azalttığı tespit edilmiştir.
 • Dünyadaki birçok sağlık kurumu sırtüstü uyumanın bebekler için en iyi uyku pozisyonu olarak nitelendirmiştir.
 • Yapılan araştırmalarda sırtüstü yatırılan bebeklerde ani bebek ölümü sendromu oranı % 50’den daha fazla düşüş görülmüştür.

“Sırtüstü uyku” pozisyonunda bazı riskler vardır:

Bebeklerin uzun süre sırtüstü yatırılması, “pozisyonel plajiyosefali”, düzleştirilmiş veya şekilsiz baş ve “brakisefali”, kafatasının arkasının düzleşmesine yol açabilir. Bu durum bir yıl içinde normal hale gelir ve nadiren herhangi bir tedavi gerektirir. Bu tür durumlardan kaçınmak için basit yeniden konumlandırma teknikleri kullanılabilir:

 • Uyanıkken bebeğin karın üzerinde yatmasını uzatmak
 • Bebeği düz yerine başın diğer tarafında dinlendirmek.
 • Bebeklerin taşıyıcılarda veya araba koltuklarında geçirdikleri zamanı azaltmak.
 • Daha fazla kucakta tutmak.
 • Bebeğin beşikteki yönünü her zaman değiştirmek.

2. Yüzüstü uyku

Birkaç teori, ebeveynleri bir bebeği karın üzerinde uyutmaktan kaçınmayı tavsiye eder. Çünkü:

 • Bebeğin çenesine baskı uygulayarak hava yolunu azaltabilir ve nefesi kısıtlayabilir.
 • Bebek karnı üzerinde yani yüzüstü yatıyorsa, yüzü çarşaflara çok yakın yatıp ve aynı havayı soluyor olabilir.
 • Yatak çok yumuşaksa bebek yüzüstü uyurken boğulabilir.
 • Bebek ayrıca çarşafta bulunan mikropları da soluyabilir.

Bebekler ne zaman yüzüstü uyuyabilir?

Nadir durumlarda, tıbbi bir durum nedeniyle, doktorlar ebeveynlere bebeği sırtüstü yerine yüzüstü uyutmalarını tavsiye edebilir.

 • Bazı doktorlar yüzüstü uyumanın şiddetli gastroözofageal reflü veya Pierre Robin Sendromu gibi akut hava yolu tıkanıklığı ataklarına yol açan bazı üst solunum yolu malformasyonları olan bebekler için iyi olabileceğine inanır. Bununla birlikte, yakın zamanda yapılan hiçbir çalışma bunun faydalarını desteklemedi veya çürütmedi. 
 • Kusma tehlikesi olan bebeklerde yüzüstü uyku yapmak oldukça önemlidir. Bunun nedeni, doktorların bebeğin sırt üstü uyurken kusmasının tehlikeli olacağına inanmasıdır. Başını çevirmek için yeterli güç bulunmaması ve bebeklerin kusmaları sonucu boğulabileceklerini savunurlar. Ancak sırtüstü uyuyan bebekler, başlarını çevirmek ve midenin içindekileri kusmak için bu kadar zorlanmayabilirler.
 • Ayrıca, gazdan kurtulmak için bazen yüzüstü yatırılabilir. Ancak, besledikten hemen sonra yapmayın. Yemek ile uyku zamanı arasında biraz boşluk olmasına izin verin.

Yan yatarak uyutmak

Bebeklerin yan yatarak uyuması güvensizdir, çünkü karnı üzerine dönerek ani bebek ölümü sendromu riskini artırabilirler.

İyi ve kötü uyku pozisyonlarına ek olarak, bebeklerde ani ve beklenmedik bir ölüme neden olabilecek, bebeklerde uyku pozisyonları uygulamaları da bilmelidir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi

12 Aylık Bebek Gelişimi (Ne Yer, Neler Yapar?)

Doğum Lekeleri

5 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

Hamilikte Saç Dökülmesi Neden Olur, Ne İyi Gelir?

20,700BeğenenlerBeğen
100,189TakipçilerTakip Et