Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaÇocukÇocuk SağlığıÇocuklarda Gece Terörü Nedir?

Çocuklarda Gece Terörü Nedir?

Gece terörü bir tür uyku bozukluğudur. Çocuklarda gece terörü çocuğunuz derin bir uykudan uyandığında ortaya çıkan korku, çığlık ve düzensiz davranışlardır. Gece terörlerine genellikle uyurgezerlik eşlik eder. Çocuğunuz anlamsız konuşabilir. Genellikle çocuğunuz tam olarak bilinçli değildir. Gece terörleri, altı yaşından küçük çocuklarda yaygındır.

Kabuslardan farklı olarak, gece terörü olan çocuklar uyku sırasında nadiren uyanırlar. Genellikle gece terörü ile ilgili hiçbir şey hatırlamazlar. Ancak uyku sırasında çocuklar korku, endişe ve genel rahatsızlık belirtileri gösterecektir. Bir ebeveynin, çocuklarının gece terörüne tanık olurken endişelenmesi yaygındır. Çocuklarda gece terörü olayı genellikle birkaç dakika sürer.

Korkunç görünseler de, gece terörleri çocuklarda nadiren uzun süreli sağlık sonuçlarına neden olur. Seyrek görülen gece terörleri genellikle tıbbi yardım gerektirmez. Çocuklar genellikle gençlik yıllarına göre gece teröründen kurtulurlar.

Çocuklarda gece terörü belirtileri

Genellikle uykunun ilk veya ikinci saatinden sonra ortaya çıkar. Bir gece terörü sırasında çocuğunuz solgun, ağırlaşmış ve terli gibi görünebilir. Yataklarında oturabilir, bağırabilir veya ağlayabilirler. Çocuğunuzun gözleri açık olabilir ancak tepkisizdir. Çocuk odasında dolaşıyor olabilir. Kolayca uyanmazlar.

Gece terörü sırasındaki diğer belirti veya semptomlar:

 • Tekme atmak
 • Ağır nefes almak
 • Hızlı nabız
 • Gözleri fal taşı gibi açılmış olması

Gece terörü 20 ila 30 dakika kadar sürebilir. Çocuklar genellikle hızla uykuya dalar.

Gece terörüne ne sebep olur?

Bir bebeğin günlük hayatı uyarıcılarla doludur. Bize normal gelen şeyler, bebeğiniz için yeni ve heyecan vericidir. Ve bebeğinizin merkezi sinir sistemi hala gelişmekte olduğundan, tüm bu uyarılar sinir sisteminin fazla uyarılmasına neden olabilir. Bu aşırı uyarılma, gece terörüne katkıda bulunabilir.

Ailenizde gece terörleri ortaya çıkarsa, bebeğiniz gece dehşetine karşı daha duyarlı olabilir. Ailede uyurgezerlik varsa gece terörü riskini de artırabilir.

Çocuklarda gece terörü

Bebeğinizin gece terörü geçirme riskini artırabilecek diğer şeyler şunlardır:

 • hastalık
 • bazı ilaçları almak
 • aşırı yorgun olmak
 • stres
 • yeni uyku ortamı
 • uyku kalitesi zayıflığı

Çocuklarda gece terörü tedavisi

Seyrek uyku terörü tedavisi genellikle gerekli değildir. Uyku terörü, yaralanma potansiyeline yol açıyorsa, aile üyelerini rahatsız ediyorsa veya uyku terörü olan çocuk için utanç veya uyku bozukluğu ile sonuçlanıyorsa, tedavi gerekebilir. Tedavi genellikle güvenliği teşvik etmeye ve nedenleri, tetikleyicileri ortadan kaldırmaya odaklanır.

Tedavi seçenekleri şunlardır:

 • Altta yatan herhangi bir durumu tedavi etmek. Uyku terörü, altta yatan bir tıbbi veya zihinsel sağlık durumu ya da obstrüktif uyku apnesi gibi başka bir uyku bozukluğuyla ilişkiliyse, tedavi altta yatan soruna yöneliktir.
 • Stresi ele almak. Stres veya anksiyete uyku terörü gibi görünüyorsa, doktorunuz bir terapist veya danışmanla görüşmeyi önerebilir. Bilişsel davranışçı terapi, hipnoz, biofeedback veya gevşeme terapisi yardımcı olabilir.
 • Beklenti uyanışı. Bu tedavide uyku terörü olan kişiyi genellikle olayı yaşamadan yaklaşık 15 dakika önce uyandırmayı içerir. Ardından kişi tekrar uykuya dalmadan önce birkaç dakika uyanık kalır.
 • İlaç tedavisi. İlaçlar, özellikle çocuklarda tedavi etmek için nadiren kullanılır. Ancak gerekirse benzodiazepinlerin veya belirli antidepresanların kullanılması etkili olabilir.

Çocuklarda gece terörü ağır bir vaka olarak görülürse, bir gece uyku laboratuvarına katılması istenebilir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et