Çarşamba, Şubat 28, 2024
Ana SayfaBebekBebek BeslenmesiKeçi Sütü Faydalı mı?

Keçi Sütü Faydalı mı?

Keçi sütü ve bu süt kullanılarak ortaya çıkarılan yiyecekler uzmanlar tarafından son zamanlarda daha fazla dile getirilmeye başlanmıştır. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda kurtarıcı besin olarak önerilen keçi sütünün pek bilinmedik ama sağlığımız açısından önemli birçok faydası vardır.

Keçi sütü yüksek B1 ve B2 vitamini içerir.

Diğer sütler gibi diş ve kemik gelişimi için iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Organizmada iltihaplanmayı önleyen bazı yağ asitlerini de içerir. Diğer hayvan sütlerine nazaran molekülleri daha küçük olduğu için sindirimi daha kolaydır. Bu nedenle hazımsızlık ve kabızlığa da iyi gelmektedir. Keçi sütünün faydaları konusunda yapılan bir araştırmaya göre keçi sütüyle beslenen çocukların, inek sütüyle beslenen çocuklara göre ağırlık, boy, kemik gelişimi açısından daha sağlıklı olduğu saptanmıştır.

Astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, bazı cilt hastalıkları, bebek egzamaları, varisle ilgili şikâyetler, iştahsızlık ve öksürük nöbetlerinin tedavisinde keçi sütü ve ürünleri uygulandığında tedavinin başarıyla sonuçlandığı tespit edilmiştir.

Beyaz Keçi

İnek sütüne göre daha faydalı

Keçi sütü içen insanların inek sütü içenlere göre daha az balgam üretir. Bu da solunum şikâyetlerinin azalmasını sağlar. Diğer hayvanların sütlerine göre daha az bakteri içerir. Bebeklerde hazmı kolaylaştırır; yetişkinlerde ketozis ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.Keçi sütünün enfarktüs ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği de belirtilmiştir. İnek sütüne göre daha düşük oranda sodyum, daha yüksek oranda magnezyum ve potasyum içerdiğinden kan basıncını daha olumlu hale getirir. Bu da yüksek tansiyon hastaları için önemli bir etkendir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et