Cuma, Haziran 21, 2024

Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj bir kadının doğurganlığını etkilemez ve kürtajdan sonra yumurtlama süreci devam eder. Bu durum, kürtaj sonrası gebelik için elverişli olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, kürtaj uygunsuz bir şekilde yapıldığında, mesane ve bağırsaklarda travma gibi komplikasyonlara ve nadir durumlarda üreme sisteminde uzun süreli hasara yol açabilir. Bunlardan daha fazlası, tüpleri daha sonra tıkayabilecek bir enfeksiyondur. Bu komplikasyonlar esas olarak cerrahın vasıfsız olması veya operasyonu gerçekleştirmek için gerekli araçlardan yoksun olması durumunda ortaya çıkar.

Kürtaj sonrası gebelik nasıl olur? 

Kürtaj yaptıktan sonra, tekrar hamile kalmadan önce en az bir ay beklemelisiniz. Vücudunuz, kürtaj olduktan yorgun düşer. Tekrar gebeliğe hazır olması için dinlenmeye ve zamana ihtiyacı vardır. Rahim astarının başka bir bebek için denemeden önce tamamen iyileşmesi gerekiyor. Kanama genellikle iki ila üç gün sürer, ancak çok daha uzun sürerse ve ağırsa doktorunuza danışmalısınız.

Kürtaj sonrası gebelik ne zaman olur?

Kürtaj adet döneminizi yeniden başlatacaktır. Yumurtlama, genellikle 28 günlük bir adet döngüsünün 14. günü civarında olur. Bu, kürtajdan sadece birkaç hafta sonra yumurtlayacağınız anlamına gelir.

Başka bir deyişle, henüz uzun bir süre geçmemiş olsa bile, kürtajdan sadece birkaç hafta sonra korunmasız cinsel ilişkiniz varsa tekrar hamile kalmak fiziksel olarak mümkündür.

Bununla birlikte, herkesin 28 günlük bir adet döngüsü yoktur, bu nedenle kesin zamanlama değişebilir. Bazı kadınlarda adet döngüsü doğal olarak daha kısa olabilir. Bu, kürtajdan sadece sekiz gün sonra yumurtlamaya başlayabilecekleri ve daha erken hamile kalabilecekleri anlamına gelir.

Kürtaj kısırlığa neden olabilir mi?

Düşük yapmak, fiziksel ve duygusal olarak sağlığınıza zarar verir. Kürtaj yasal olarak uzman bir cerrah tarafından yapıldıysa, hamileliğe hazır olduğunuzda gebe kalma konusunda herhangi bir sorun yaşamamalısınız. Ancak, kürtaj yasa dışı veya eğitimsiz doktorlar, ebeler veya kötü koşullarda yapılması durumunda ikinci kez gebe kalma şansı azalır. Enfeksiyonlar, yara izi veya eksik kürtaj gibi komplikasyonlar olabilir ve bu da kadın için büyük sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kürtaj sonrası gebelik için doktorlar genellikle enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla en az bir ila iki hafta beklemenizi önerir. Kendinizi duygusal, zihinsel, ve fiziksel olarak tekrar hamile kalmaya hazır hissediyorsanız, beklemeye gerek yoktur. Bununla birlikte, kürtajınızı takiben herhangi bir komplikasyon yaşadıysanız veya duygusal olarak hazır değilseniz, kendinizi daha iyi hissedene kadar beklemek akıllıca olabilir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et