Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBebekPrematüre BebekPrematüre Bebek Nedir – Özellikleri ve Merak Edilenler

Prematüre Bebek Nedir – Özellikleri ve Merak Edilenler

Hamilelik 40 hafta süren ve bebeğin sağlığı açısından her günü ayrı öneme sahip bir süreçtir. Bazı durumlarda bebekler zamanlarının sonuna kadar anne karnında kalmayı tercih ederler. Bazı durumlarda ise beklenenden daha erken “merhaba” derler. Bu yazımızda sizler için prematüre bebek nedir sorusunun cevabını arayalım istedik…

Prematüre Bebek Hakkında Tüm Sorular ve Cevapları

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi doğal süreci 40 hafta kabul edilen hamilelikte 37. Hafta ve daha önce doğan çocuklara prematüre bebek ismi verilmektedir. Bebeklerin anne karnında geçirdikleri her an, onların gelişimi açısından son derece büyük öneme sahiptir. Bu sebeple erken ve çok erken doğan bebeklerin birtakım problemleri olması ihtimali göz önüne alınır.  

Bilindik Örneklerden Uzaklaşın

Her ne kadar bu yazıyı internette bulmuş olsanız da prematüre bebeklerle ilgili internette dolaşan pek çok olumsuz bilgi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum sizin bebeğinizin de aynı sorunlarla karşı karşıya geleceği anlamına gelmemektedir. Bazı bebekler erken doğmaları neticesinde bazı tıbbi sorunlar yaşayabilirler. Yine de büyük bir başarı oranıyla hayatlarının geri kalan kısmına devam ederler. En doğru bilgiyi sağlık kuruluşu ve hekimlerinizden alabilirsiniz.

Farklı Başlıklar Altında İncelemek Daha Doğrudur

Prematüre bebek 34 ila 36 hafta içerisinde 32 ila 34 hafta içerisinde veya daha öncesinde olarak üç farklı başlık altında incelemek daha doğru olacaktır. Bu konuda hafta hafta özelliklerini başka bir yazımızda inceleyeceğimiz için şimdilik bu konuda detaya girmiyoruz.

Prematüre Bebeklerin Özellikleri Nelerdir?

Bebeklerin genel özelliklerini haftalık bazda incelediğimizde erken doğmaları nedeniyle bazı gelişimlerden geri kalmaları söz konusu olmaktadır. Bunlar arasında daha az yağ depolanması nedeniyle daha sivri görünen vücut hatlarına sahip olabilirler.

Akciğer gelişimi tam olarak tamamlanmadığı için solunum güçlüğü ve nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Prematüre bebekler düzenli olarak incelendiği için bu tarz sorunlarında anında müdahale edilmesi durumu vardır.

Nelere Dikkat Etmeli?

Bu durum anne veya bebekten kaynaklanabilir. Tamamen hesapta olmayan ve planlanması da mümkün olmayan diğer sebeplerden de kaynaklanmış olabilir. Bu sebepten kaygı ve stresi üzerinizden atmanız ve bebeğinizin yanında olmanız son derece önemlidir. Genellikle böyle sorunlarda ebeveynler kendilerini suçlamaktadır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta şu an için bebeklerin neden erken doğduğu ile ilgili net bir bilgiye sahip olmadığımızdır. Modern tıp imkanları bile sadece tahminler yürütmektedir. Bu sebepten doktorunuzun söylediklerine dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizmek gerekmektedir.

Oda Sıcaklığı Konusu

Zamanında doğan bebekler için bile oda sıcaklığı ciddi bir soru işaretidir. Tamamen izole ve sabit sıcaklığa sahip bir alandan (anne karnından) dünyaya adapte olmakta zorluk çeken bebeğinizin sabit sıcaklıkta tutulması gerekmektedir.

Bu sıcaklık aralığı prematüre bebekler için özel olarak ayarlanacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise ortamın sıcaklığının sabit tutulması gerektiğidir. Bebek üşüyor diye onu kat kat giydirmemek gerekmektedir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et