Ana Sayfa Hamilelik Hamilelikte Sağlık Hamilelikte Vajina Ağrısı ve Sebepleri

Hamilelikte Vajina Ağrısı ve Sebepleri

Hamilelik döneminde anne adayları birçok sıkıntı yaşar. Vücudunda pek çok değişimin olması bazı ağrılara sebebiyet verebilir.  Hamilelikte vajina ağrısı ve vajina batması bu ağrıların başında gelir. Gebelik sürecinde anne adaylarında salgılanan hormonlarda artış görülür. Bu tür hormonal değişimler, kasıklarda ve vajinada ağrı olasına sebebiyet verir. Hamilelikte vajina ağrısı ilk haftalardan itibaren kendisini göstermeye başlar. Ancak asıl görülme dönemi 12-16 haftalar arasındadır. İlk gebeliğini yaşayan anne adayları vajina ağrısını daha erken hissederken, birden fazla hamilelik geçiren anneler ise bebek ağırlaştıkça bu rahatsızlığı hisseder.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte vajina ağrısına sebep olan başlıca faktörler şunlardır:

Enfeksiyonlar: Vajinal bölgede ağrı, etrafındaki mantar enfeksiyonları nedeniyle oluşabilir. Bazen vajinal enfeksiyonlar, vajinal akıntı, bulantı, ishal veya sırt ağrısı gibi diğer semptomlarla birlikte ağrıya neden olabilir. Vajinal mantar, gebe kadınlarda sık görülen bir enfeksiyondur. Hamilelikteki idrar yolu enfeksiyonu da bazen vajinal baskı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Hormonal değişilikler: Gebelik döneminde anne adaylarında hormonal değişiklikler fazlasıyla görülmektedir. Özellikle relaksin ve progesteron hormonun artması, anne adayının vajinada ağrı hissetmesine sebep olur.

Dış gebelik: Vajinal ağrı, genellikle teşhis edilmesi zor olan ektopik (dış) gebelik belirtilerinden biridir. Dış gebeliğin diğer belirtileri kanama, ağrılı göğüsler, baş dönmesi, bel ağrısı, bayılma, nefes darlığı ve düşük kan basıncıdır.

Rahmin genişlemesi: Büyüyen bebek, bağları ve kasları sıkıştıran ağrılara neden olur ve pelvik bölgesine baskı uygular. Bu ağrı birkaç saniye veya dakika sürebilir. Bazen daha uzun da olabilir. Rahim genişlediğinde mesaneye ve rektuma (Kalın bağırsağın makata yakın olan ilk 12 cm olan bölüm) baskı uygularken ilk trimesterde, bebek kasık bölgesine baskı yaparken ikinci trimesterde, bebek hareket ederken üçüncü trimesterde oluşabilir.

Kabızlık: Gebelikte yaşanan kabızlık vajinada ağrıya neden olabilir. Kansızlık sonucu kullanılan ilaçlar da bu durumu tetikler ve anne adayını rahatsız eder.

Hamilelikte vajina ağrısı, cinsel ilişki, gaz rahatsızlığı, uygunsuz egzersiz, yanlış uyku pozisyonları veya stres gibi diğer nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Kramp benzeri vajinal ağrı, kanama ile birlikte, gebeliğin erken döneminde düşük veya ektopik(dış) gebelik gösterebilir. Bu nedenle, vajinanızda ağrı hissederseniz, bunun normal mi yoksa ciddi bir konu mu olduğunu tespit etmeye çalışın.

Vajinal Ağrı Türleri

Hafif vajinal ağrı: Karıncalanma ağrıları hamile kadınlar arasında çok yaygındır. Rahim kaslarının 5 ile 12. haftalarında gerilmesi, gaz oluşumu veya kabızlık nedeniyle oluşur. Bu tür bir acıyı 37. haftada yaşarsanız, bunun nedeni pelvise girmeye çalışan bebeğe bağlı olabilir. Ağrının küçük olması ve uzun sürmemesi durumunda endişelenmek için bir neden yoktur. Ancak kanama ile ilişkiliyse bir doktora görünmelisiniz.

Nagging vajinal ağrı: Bu ağrı hem hamile hem de hamile olmayan kadınlar tarafından yaşanır. Pelvik bölgesinde iltihaplanma nedeniyle oluşur. Ağrıya kasılmalar eşlik ederse veya giderek artıyorsa, doktorunuzla görüşün.

Kesim Ağrısı: Hamilelik sırasında küçük kesim ağrıları sık görülen bir durumdur ve muhtemelen rahim büyümesinin bir sonucudur. Bununla birlikte, bu aynı zamanda gebeliğin erken evrelerinde sistit (iltihap yollarının iltihaplanması) belirtisi olabilir. Ağrının hamileliğin sonraki aşamalarında şiddetli olması durumunda, plasenta dekolmanı veya plasentanın düşmesi görülebilir.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Nasıl Geçer?

Vajinal ağrı hemen hemen her hamilelik döneminde bir noktada ortaya çıkar. Ağrı kesici ilaçların yanı sıra (doktor tarafından onaylanması gereken), geçici bir rahatlama bulmanın birkaç farklı yolu vardır: 

hamilelikte vajina ağrısı
Egzersizler rahatlamanıza yardımcı olur
  • Sol tarafınıza yatmak kan dolaşımınızı artırabilir ve vajinal basıncı azaltabilir.
  • Benzer şekilde, ayağınızı yukarı kaldırarak oturmak, hamilelik sırasında vajinal basıncı ve dolayısıyla vajinal ağrıları büyük ölçüde azaltabilir.
  • Bazı kadınlarda, hamilelik sırasında serviks ağrısı, uzanmak ve kalçaları yükseltmek suretiyle hafifletilebilir.
  • Yüzme ve yoga gibi basit egzersizler   vücuttaki dolaşımı iyileştirebilir ve aynı zamanda kasları güçlendirebilir. 
  •  Tıbbi tavsiye sonrasında ve bir uzman yardımı ile yapılırsa, pelvik masajı vajinal ağrının giderilmesine yardımcı olabilir ve pelvisinize destek sağlayabilir.
  • Kegel egzersizlerini düzenli olarak yapmak vajinal basıncı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Hamilelikte daima aktif kalmanıza yardımcı olur. Her gün en az 30 dakika boyunca hafif egzersizler yapmak, yalnızca vücudunuzun farklı işlemlerini düzenlemeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda kasları güçlendirerek vajinal ağrıları hafifletmeye de yardımcı olacaktır.
  • Ilık su banyoları rahatlamanıza yardımcı olur. Ayrıca duşun altında durabilir ve suyun sırtınıza düşmesine izin verebilirsiniz.
  • Göbek, bel, kasık ve kalçaları desteklemek için tasarlanmış destek kayışları kullanabilirsiniz.

Hamilelikte vajina ağrısı olmaması için sarsıntılı hareketlerden ve beldeki ani kıvrılmalardan kaçının. Reçetesiz ağrı kesici ilaçlar almayın.

Hamilelikte vajinal ağrısı, kadınlar arasında yaygın bir sorun olsa bile, bir rahatsızlık olabilir. Yapacağınız birkaç uygulama vajinal ağrının giderilmesine yardımcı olabilir, ancak ağrının normalden daha kötü olduğunu düşünüyorsanız her zaman doktorunuza danışın.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Dengeli Beslenmek

Hamilelikte dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü yedikleriniz bebeğiniz için ana besin kaynağıdır. Bununla birlikte, birçok kadın yeterince demir, folat, kalsiyum, D vitamini veya...

Doğumdan Önce Hangi Bozukluklar Fark Edilebilir?

Yenidoğanlarda görülen hastalıkların ve sakatlıkların birçok nedeni olabilir. Çok az sayıda hastalık ve sakatlık doğuştandır ve bunların sadece küçük bir kısmı doğumdan önce...

Hamilelikte COVID-19 Enfeksiyonundan Nasıl Korunabilirim?

Hamile kadınlar ve yenidoğanlar, COVID-19 açısından özellikle risk altındaki gruba dahil değildir. Ancak, ihtiyati tedbirlerin alınması gerekmektedir. Genel olarak, hamile kadınlar kendi sağlıkları...

Kordon Dolanması Nedir?

Kordon dolanması, göbek kordonunun bebeğin boynuna dolanmasına tıp uzmanları tarafından verilen bir terimdir. Kordon dolanması hamilelikte veya doğum sırasında ortaya çıkabilir.

GÜNCEL BİLGİLER

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde oyun hamuru yapmayı ve çocukları gün boyu eğlendirmeyi öğrenmek için bu hızlı ve kolay oyun hamuru tarifi vereceğiz.

Hamilelik Döneminde Spor Aktiviteleri

Anne adayları hamilelik döneminde bebeğe zarar verir düşüncesinden dolayı hamilelik döneminde spor aktiviteleri yapmaktan kaçınmaktadır. Hatta o kadar az hareket ediyorlar ki bu az...

Ergenlik Döneminde Nasıl Davranılmalı?

Ergenlik, karmaşık bir sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişim dönemidir. Çocuklar, kim olduklarını ve hayatta nasıl davranmak istediklerini anlamak için genellikle genç...

Dolaşım Sistemi Hastalığı: Preeklampsi

Genellikle hamileliğin son haftalarında meydana gelen preeklampsi ender görülen bir hastalıktır. Diğer adı gebelik zehirlenmesi olan bu hastalık hızlı veya yavaş ilerleyen...

Bebeklerde Uyku Pozisyonları

Bebeğin uyku pozisyonu, güvenli ve sağlıklı bir uykuya sahip olup olmayacağını belirlemede önemli rol oynar. Ani bebek ölümü sendromu, bebeklik döneminde beklenmedik...

Çocukları Yaşlarına Göre Eğitme

Bu teknikler çocukları yaşlarına ve özelliklerine göre eğitmenize yardımcı olacaktır. 2 yaşındaki çocukları eğitmek, 12 yaşındaki çocukları eğitmekle aynı şey değildir. Çocukları yaşlarına...

Gebelikte Kaşıntı Ne Zaman Başlar? Ne Yapılabilir?

Hamilelik sırasında, özellikle karın ve bacaklarınızda kaşıntılı bir cilde sahip olmak oldukça yaygın bir durumdur. İlk aylarda başlayıp hamilelik boyunca devam edebilir. Gebelikte kaşıntı...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et