Ana Sayfa Doğum ve Sonrası Doğuma Hazırlık Doğum Çantası Hazırlama

Doğum Çantası Hazırlama

Sevgili anneler doğum yapacağınız güne hazır mısınız? Bebeğiniz beklenenden daha erken gelebilir, bu nedenle doğum çantası hamileliğinizin sekizinci ayı civarında her ihtimale karşı hazır olması gerekir.

Bu yazımızda doğum çantası hazırlama ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz. Bu kontrol listesi, kendiniz ve yeni bebeğiniz için ihtiyacınız olan her şeyi hazırlamanıza yardımcı olacaktır. 

Annelerin doğum çantasında olması gerekenler:

 • Hastane evrakları ve kimlik kartı. Hamilelik dönemi ile ilgili raporlarınız varsa kolayca gözden geçirebilmesi için hazır bulundurun. Hastaneler, kimliğinizi, tıbbi kartlarınızı ve sigorta belgelerinizi önceden isteyebilir. Bu nedenle, bu belgelerin bir fotokopisini yanınıza alın
 • Bornoz veya havlu. Yumuşak bir bornoz, doğum sırasında veya daha sonra hastanede biraz zaman geçirirseniz, banyo yapmak için lazım olacaktır.
 • Çorap. Doğum sırasında ayaklarınız soğuyabilir.
 • Terlik. Hastane koğuşunda yürürken rahat ve kayması kolay ve rahat terlik isteyeceksiniz. Duşta kullanmak için parmak arası terlik kullanın.
 • Dudak kremi. Doğum sırasında dudaklarınız çatlayabilir. Elinizde biraz dudak kremi olması dudaklarınızı nemlendirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
 • Vücut losyonu veya masaj yağı. Bazı anneler doğum eylemi sırasında rahatlatıcı olması için masaj yapabiliyor. Siz de hastane çantanıza biraz losyon veya krem koyun.
 • Rahat yastıklar. Hastaneniz size yastık sağlayacaktır, ancak sizin için uygun olmayabilir. Evde rahat ettiğiniz bir yastığınız varsa, onu da almak isteyebilirsiniz.
 • Kitap vb. Bir kitap, dergi, içinde film, dizi indirilmiş bir tablet veya bir müzik çalar gibi zaman geçirmenize yardımcı olacak bazı şeyler alabilirsiniz.
 • Göz maskesi ve kulak tıkacı. Işıklı ve gürültülü bir doğum servisinde dinlenmenize yardımcı olmak için, bir göz maskesi ve kulaklık, doğum bittikten sonra işinize yarayabilir.
 • Doğum pedleri. Doğumdan sonra kanama olması normaldir ve doğum pedleri standart pedlerden daha yumuşak ve daha emicidir. Başlangıçta pedleri her iki saatte bir değiştirmeniz gerekebilir, ancak birkaç gün içinde akış azalmaya başlayacaktır.
 • İç çamaşırı. Doğum pedleri üzerinde giyilecek kadar büyük birkaç konforlu iç çamaşırı alın
 • Sütyen. Birkaç emzirme sütyeni veya diğer rahat, iyi oturan sütyenler bulundurun.
 • Kişisel malzemeler. Saç fırçası, tarak, deodorant, diş fırçası, diş macunu, şampuan ve saç tokası almayı unutmayın. Kirli çamaşırları koymak için bir torba bulundurun.
 • Telefon ve şarj cihazı . Doğum sırasında uzun süre hastanede kalmanız gerekebilir. Acil durumlar için telefonunuzu ve şarj cihazınızı unutmayın. Sevdiklerinizle iletişimde kalabilir, ilk birkaç fotoğrafı çekmek için kullanabilir ve özel haberlerinizi sosyal medyada yayınlayabilirsiniz.
 • Giysiler. Pijamanızın yanı sıra, hastanede kaldığınız süre boyunca rahat kıyafetler giymeyi de tercih edebilirsiniz.  Giymek için ekstra bir kıyafet hazırlayın. Büzme ipli veya elastik yapıda, gevşek kıyafetler seçin.

Bebekler için hastane çantasında olması gerekenler:

Yumuşak bir battaniye: Yenidoğanlar soğuğa çok duyarlıdır, bu nedenle bebeğinizi yumuşak, sıcak bir battaniye bulundurun.

Çorap ve patik: Çorap, patik ve eldivenler bebeğinizi sıcak tutmak için lazım olacaktır. Yenidoğanların tırnakları vardır ve doğumdan hemen sonra yüzlerini çok kolay bir şekilde çizerler. Bu nedenle, eldivenler yüzlerindeki çizikleri önleyecektir.

Gidiş-dönüş kıyafeti: Hava sıcaklığına önceden dikkat edin. Hava durumuna göre eldiven, şapka veya kazak gibi sıcak giysiler koyun. Daha soğuk koşullar için, ağır bir ceket veya hatta bir kar giysisi koyduğunuzdan emin olun.

Bebek bezi: Hastane çantasında bol miktarda bebek bezi bulundurmak gerekir. Hastanede kaç gün kalacağınızı bilemediğiniz için tedbirli olmak gerekir.

Kişisel farklılıklara ve ihtiyaçlara göre doğum çantası farklı şekilde hazırlanabilir. Her ihtimale karşı iki ay öncesinden çantayı hazır tutmak gerekir.

SON OKUNANLAR

6 yaş çocuğu neler yapabilir?

6 yaş çocuğu için bu dönemde motor becerilerde ciddi değişiklikler görmeyeceksiniz çünkü koordinasyonun geliştiği ve ince motor becerilerin keskinleştiği bir iyileştirme dönemidir. Ancak...

5 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

5 yaş çocuğu genellikle bir gelişimsel dönüm noktasından diğerine doğal, öngörülebilir bir sırayla ilerler. Ancak her çocuk kendi hızında büyür ve beceriler kazanır. Bazı...

GÜNCEL BİLGİLER

Bebek Çantasında Olması Gerekenler

Çocuğunuzun kaç yaşında olduğuna, ne kadar süre dışarıda kalacağınıza, nereye gittiğinize ve ne kadar hazır olmayı sevdiğinize bağlıdır. Temel bilgilerin bir listesini ve...

Çocuklarda Çalma Alışkanlığı

Çocuğunuzu bir dükkândan şeker alırken ya da kardeşinin oyuncak arabasını ceketinin içine gizlice saklarken yakalarsanız ne hissedersiniz?  Çocuğunuzun hırsızlık yaptığını öğrenmek en...

Emziren anne beslenmesi nasıl olmalıdır?

Sağlıklı beslenme hayatın tüm evrelerinde yaşam kalitemizi doğrudan etkileyen bir davranış biçimidir. Emziren anneler için sağlıklı beslenme hem anne hem de bebek...

Hamileliğin 32. Haftasında Anne ve Bebek

Hamilelikte otuz ikinci haftaya gelindiğinde anne ve bebekte yaşanan değişimler devam eder. Bebek artık cenin durumundan çıkmış ve bir bebek görünümünü almış olur.

Düşük Yapma Belirtileri Nelerdir, Nasıl Engellenir?

Düşük, gebelik döneminde görülen yaygın problemlerden biridir. Ne yazık ki, tüm gebeliklerin yaklaşık dörtte biri düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin çoğu gebeliğin ilk birkaç ayında...

Bebeklerde Göz Kayması Neden Olur, Ne zaman Geçer?

Bebeklerde göz kayması (şaşılık), her iki gözünün de hizalanmadığı veya benzer bir yöne bakmadığı bir göz bozukluğudur. Yukarı, aşağı, içeri veya dışarı doğru...

2 Aylık Bebek Gelişimi (Ne Kadar Uyur – Neler Yapar?)

İlk ayın sonundan itibaren bebeğinizin bir düzene alışmaya başladığına şahit olursunuz. Bu durumu 2 aylık bebek gelişimi başlığında sizin için incelemeye çalıştık. Bakalım bu...
17,323BeğenenlerBeğen
80,352TakipçilerTakip Et