Ana Sayfa Doğum ve Sonrası Doğuma Hazırlık Doğum Çantası Hazırlama

Doğum Çantası Hazırlama

Sevgili anneler doğum yapacağınız güne hazır mısınız? Bebeğiniz beklenenden daha erken gelebilir, bu nedenle doğum çantası hamileliğinizin sekizinci ayı civarında her ihtimale karşı hazır olması gerekir.

Bu yazımızda doğum çantası hazırlama ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz. Bu kontrol listesi, kendiniz ve yeni bebeğiniz için ihtiyacınız olan her şeyi hazırlamanıza yardımcı olacaktır. 

Annelerin doğum çantasında olması gerekenler:

 • Hastane evrakları ve kimlik kartı. Hamilelik dönemi ile ilgili raporlarınız varsa kolayca gözden geçirebilmesi için hazır bulundurun. Hastaneler, kimliğinizi, tıbbi kartlarınızı ve sigorta belgelerinizi önceden isteyebilir. Bu nedenle, bu belgelerin bir fotokopisini yanınıza alın
 • Bornoz veya havlu. Yumuşak bir bornoz, doğum sırasında veya daha sonra hastanede biraz zaman geçirirseniz, banyo yapmak için lazım olacaktır.
 • Çorap. Doğum sırasında ayaklarınız soğuyabilir.
 • Terlik. Hastane koğuşunda yürürken rahat ve kayması kolay ve rahat terlik isteyeceksiniz. Duşta kullanmak için parmak arası terlik kullanın.
 • Dudak kremi. Doğum sırasında dudaklarınız çatlayabilir. Elinizde biraz dudak kremi olması dudaklarınızı nemlendirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
 • Vücut losyonu veya masaj yağı. Bazı anneler doğum eylemi sırasında rahatlatıcı olması için masaj yapabiliyor. Siz de hastane çantanıza biraz losyon veya krem koyun.
 • Rahat yastıklar. Hastaneniz size yastık sağlayacaktır, ancak sizin için uygun olmayabilir. Evde rahat ettiğiniz bir yastığınız varsa, onu da almak isteyebilirsiniz.
 • Kitap vb. Bir kitap, dergi, içinde film, dizi indirilmiş bir tablet veya bir müzik çalar gibi zaman geçirmenize yardımcı olacak bazı şeyler alabilirsiniz.
 • Göz maskesi ve kulak tıkacı. Işıklı ve gürültülü bir doğum servisinde dinlenmenize yardımcı olmak için, bir göz maskesi ve kulaklık, doğum bittikten sonra işinize yarayabilir.
 • Doğum pedleri. Doğumdan sonra kanama olması normaldir ve doğum pedleri standart pedlerden daha yumuşak ve daha emicidir. Başlangıçta pedleri her iki saatte bir değiştirmeniz gerekebilir, ancak birkaç gün içinde akış azalmaya başlayacaktır.
 • İç çamaşırı. Doğum pedleri üzerinde giyilecek kadar büyük birkaç konforlu iç çamaşırı alın
 • Sütyen. Birkaç emzirme sütyeni veya diğer rahat, iyi oturan sütyenler bulundurun.
 • Kişisel malzemeler. Saç fırçası, tarak, deodorant, diş fırçası, diş macunu, şampuan ve saç tokası almayı unutmayın. Kirli çamaşırları koymak için bir torba bulundurun.
 • Telefon ve şarj cihazı . Doğum sırasında uzun süre hastanede kalmanız gerekebilir. Acil durumlar için telefonunuzu ve şarj cihazınızı unutmayın. Sevdiklerinizle iletişimde kalabilir, ilk birkaç fotoğrafı çekmek için kullanabilir ve özel haberlerinizi sosyal medyada yayınlayabilirsiniz.
 • Giysiler. Pijamanızın yanı sıra, hastanede kaldığınız süre boyunca rahat kıyafetler giymeyi de tercih edebilirsiniz.  Giymek için ekstra bir kıyafet hazırlayın. Büzme ipli veya elastik yapıda, gevşek kıyafetler seçin.

Bebekler için hastane çantasında olması gerekenler:

Yumuşak bir battaniye: Yenidoğanlar soğuğa çok duyarlıdır, bu nedenle bebeğinizi yumuşak, sıcak bir battaniye bulundurun.

Çorap ve patik: Çorap, patik ve eldivenler bebeğinizi sıcak tutmak için lazım olacaktır. Yenidoğanların tırnakları vardır ve doğumdan hemen sonra yüzlerini çok kolay bir şekilde çizerler. Bu nedenle, eldivenler yüzlerindeki çizikleri önleyecektir.

Gidiş-dönüş kıyafeti: Hava sıcaklığına önceden dikkat edin. Hava durumuna göre eldiven, şapka veya kazak gibi sıcak giysiler koyun. Daha soğuk koşullar için, ağır bir ceket veya hatta bir kar giysisi koyduğunuzdan emin olun.

Bebek bezi: Hastane çantasında bol miktarda bebek bezi bulundurmak gerekir. Hastanede kaç gün kalacağınızı bilemediğiniz için tedbirli olmak gerekir.

Kişisel farklılıklara ve ihtiyaçlara göre doğum çantası farklı şekilde hazırlanabilir. Her ihtimale karşı iki ay öncesinden çantayı hazır tutmak gerekir.

SON OKUNANLAR

Hamilelikten Sonra Karnı Sıkılaştırmak

Bebek doğduktan sonra birçok kadın ideal kilosunu geri kazanma ve her şeyden önce doğumdan önceki gibi bir göbeğe sahip olma sorunuyla karşı...

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Hamilelikte sigara içmek ve dumanına maruz kalmak hem anne hem de fetüs için ciddi riskler taşır. Bu alışkanlığı bir an önce bırakmak neden...

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Nasıl Hazırlanılır?

Hamilelik olasılığı değerlendirildiği andan itibaren, kendinize dikkat etmeye başlamalısınız. Kendi iyiliğinize ek olarak, vücudunuzun sağlıklı olması gerekir çünkü yeni bir yaşam için önünde...

Bebekler İçin En Doğru Masal Kitapları Bebeklik.com.tr’de

Bebekler henüz anne karnındayken masal veya ninni seslerine alışabilmektedir. Doğduğunda itibaren de ayına, yaşına uygun bebek masal kitapları okuyarak onların ruhlarına dokunabilirsiniz....

GÜNCEL BİLGİLER

Hamile Kalmadan Neler Yapılmalıdır?

Hamilelik sadece anne açısından değil, onun çevresi açısından da son derece önemli bir konudur. Özellikle hamile kalmadan önce ve karar verildiği andan...

Bhcg (Beta HCG) Nedir? Ne Zaman Yükselir?

İnsan koryonik gonadotropin (HCG), hamile bir kadının plasentası tarafından üretilen bir hormondur. Hamileliğin başlarında, beta HCG seviyesi kanda artar ve idrarda elimine edilir. Hamilelik...

15 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

15 haftalık gebelik sırasında onun tekmelerini duyabilirsiniz, elinizi karnınızda gezdirdiğinizde onu yumuşak bir top gibi elinizin altında hissedebilirsiniz. Ayrıca artık kesinlikle hamileler...

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası Nasıldır?

Bebeğinizin ilk dişinin çıktığını görmek heyecan verici bir zaman olabilir. Tabii ki diş çıkarma belirtileri nedeniyle stresli de olabilir. Genellikle bir bebek, diş etlerinde “tomurcuklarla” doğar. Bunlar,...

8 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Hamilelikte 8. Haftada Anne Ve Bebek 8 haftalık gebelik sırasında artık embriyo erginliğinden çıkıp fetüs aşamasına ulaşmış durumdadır. Aynı...

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet döneminizin gecikmesi hakkında bir efsane vardır. “ Adet gecikmesi hamilelik anlamına gelir”. Bu mümkün olduğunca gerçeklerden uzaktır. Adet döneminizdeki her gecikme hamilelik olasılığını...

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?

Pek çok kadın, geçmişte bir sezaryen sahip olduktan sonra vajinal doğum yaptırabilir. Buna sezaryen sonrası normal doğum denir. Daha önce sezaryen ile doğum yapmış kadınlar sonraki gebeliklerde...
17,434BeğenenlerBeğen
80,352TakipçilerTakip Et